بازاریابی عملکردی

آیا بازاریابی عملکردی به درد کسب‌وکار شما می‌خورد؟

بازاریابی عملکردی

بازاریابی عملکردی برای تمام کسب‌وکارهایی که از اینترنت برای فروش محصول یا سرویس خود استفاده می‌کنند به درد می‌خورد.

از کسب‌وکارهای بزرگ گرفته که به تمام پلت‌فرم‌ها برای ارائه سرویسشان نیازمندند؛ تا کسب‌وکارهای کوچک که بودجه بازاریابی‌شان محدود است و باید هزینه‌هایشان را تا جایی که می‎‌توانند کنترل کنند.

کسب‌وکارهای نوپا، ریسک‌پذیری کمتری در بحث بازاریابی دارند؛ درنتیجه مجبورند بودجه‌شان را روی روشی سرمایه‌گذاری کنند که به فروش قطعی آن‌ها منجر شود و آن‌ها را خاطر جمع کند که هر یک قرونی که خرج ‌می‌کنند، قطعا تاثیر مثبتی بر رشد آ‌ن‌ها خواهد گذاشت.

آیا با بازاریابی عملکردی دیگر نباید نگران چیزی باشیم؟

عنوان کردن مزیت‌های استفاده از بازاریابی عملکردی، به آن معنا نیست که دیگر هیچ نگرانی وجود ندارد.

اگر به هدفی که مد‌نظرتان بود نرسیدید، چه؟ درست است که سرمایه‌تان را بیهوده از دست نداده‌اید؛ اما زمان و انرژی که صرف کرده‌اید کجا می‌رود؟

خوشبختانه بازاریابی عملکردی ابزارهای امیدوارکننده‌ای دارد که برای آژانس‌ها و بازاریاب‌ها امکانات چندگانه‌ای را فراهم می‌کند. درواقع باید بگویم عوامل گوناگونی وجود دارد که با رعایت آن‌ها درصد موفقیت‌آمیز نبودن کمپین شما  تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا خواهد کرد.

۱.استفاده از ابزار Fraud detection (تشخیص تقلب)

این ابزار با کمک الگوریتم‌های پیچیده‌ای که دارد، کلیک‌ها و اقدامات تقلبی ثبت‌شده را با استفاده از آی‌پی و بررسی رفتار کاربر، شناسایی می‌کند. معمولا آژانس‌ها در برابر این اقدامات ثبت‌شده، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.

۲.هدف‌مندی درست براساس مخاطبین هدف

یکی از دلایلی که ممکن است شما را به هدف مطلوبتان نرساند، انتخاب هدف‌مندی اشتباه است. هر برندی برای تبلیغات خود، قسمتی از بازار را هدف می‌گیرد. چیزی که نباید هرگز فراموش کنیم این است که مخاطبان وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده، از خود وب‌سایت، اهمیت بیشتری دارند.

این هدف‌مندی‌ها می‌تواند موضوعی، جغرافیایی و حتی براساس سیستم عامل کاربران اتفاق بیفتد؛ به عنوان مثال شما یک اپلیکیشن آی او اس برای معرفی و پیشنهاد رستوران‌های تهران راه‌اندازی کرده‌اید؛ بنابراین باید مخاطب هدفتان را از لحاظ جغرافیایی (تهران) از لحاظ موضوعی (تغذیه) و از لحاظ سیستم عامل (آی او اس) انتخاب کنید.

۳.چشم‌انداز طولانی مدت

برنامه‌ریزی داشته باشید. قدم‌های بعدیتان را پیش‌بینی کنید. به عنوان مثال بدانید که اگر در ابتدا به هدف اولیه‌تان رسیدید، فلان‌کار را خواهید کرد، درغیراین‌صورت بهمان‌کار را امتحان می‌کنید. و همین‌طور الی آخر.

۴.صفحه فرودتان (Landing Page) را بهینه‌سازی کنید.

پس از اینکه کاربر روی یک بنر تبلیغاتی یا تبلیغ متنی کلیک می‌کند، وارد صفحه فرود متصل به آن می‌شود.

طراحی صفحه فرود خود را بر اساس انگیزه کاربرانی که وارد صفحه آن شده‌اند؛ انجام دهید. توجه به مواردی از قبیل:  قراردادن اطلاعات تماس، دکمه‌های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی ، فراخوان‌ها و… موارد موثری است.

۵.بررسی و آنالیز نتایج کمپین بصورت مداوم.

نتایج اقداماتتان را بصورت پیوسته زیر نظر داشته باشید. با اینکار می‌توانید عامل مخرب را شناسایی کرده و با بهینه‌سازی آن، ادامه روند کمپین‌تان را بهبود ببخشید.

 

۶.استفاده از سرویس‌های روز

سرویس هایی مثل هدف‌گیری مجدد(Retargeting)  که به عنوان انواع هدفمندی‌ها در تبلیغات کلیکی ایفای نقش می‌کند و تبلیغات دینامیک (Dynamic ad) و بهینه‌سازی به روش A/B Testing هرکدام در شرایط مربوط به خود، می‌توانند بسیار کارامد باشند و کمپین شما را نجات دهند.

 

  • هدف‌گیری مجدد(Retargeting)

بگذارید خیلی ساده توضیح دهم که در این روش دقیقا چه اتفاقی می‌افتد.

در ادامه بخوانید  قوانین گوگل ادورز

کاربری از سایت شما بازدید می‌کند؛ اما به هر دلیلی خریدی انجام نمی‌دهد و صفحه سایت شما را می‌بندد. تا اینجای کار می‌فهمیم که کسب‌وکار شما برای آن کاربر مورداستفاده است. پس او را با IPاش شناسایی می‌کنیم. بار دیگر او وارد وبسایتی می‌شود که ازقضا یکی از نمایش‌دهندگان طرف قرارداد شماست، در این مرحله بنرهای شما در آن وبسایت برای او به نمایش در‌می‌آیند . درواقع بنرهای تبلیغاتی شما، در تمام وبسایت‌های نمایش‌دهنده‌ای که او از این پس به آن‌ها وارد می‌شود، نمایش داده خواهد شد. این تکنیک در دراز مدت تاثیر خود را خواهد گذاشت و پس از مدتی برند شما به عنوان یک برند آشنا و مورد اطمینان در ذهن او جای خواهد گرفت.

این ترفند می‌تواند به گونه‌های دیگری نیز اتفاق بیفتد مثلا  محصولی را که یک کاربر قبلا بازدید کرده را، چندی بعد باز برای او ایمیل کنید.

  • تبلیغات دینامیک (Dynamic ad)

به شیوه‌ای از تبلیغات گفته می‌شود که در محتوای آن به صورت هدفمند تغییراتی صورت می‌گیرد. در این روش حتی این امکان وجود دارد که با توجه به کلیدواژه‌ای که کاربر جستجو می‌کند، تبلیغ جدیدی ساخته شود.

تبلیغات دینامیک نقش اساسی در تبلیغات بنری دارند که مزیت‌های قابل‌توجهی را در آن حوزه به همراه ‌می‌آورد.

  • شما می‌توانید به طور مداوم تبلیغاتتان را به روز نگه دارید.
  • در این روش لازم نیست برای هر محصول، کمپین جداگانه طراحی کنید.
  • با تعریف کردن یک پس‌زمینه مشخص برای بنرهایتان، بنر محصول شما به صورت خودکار و با جایگزینی محصول جدید در آن، طراحی می‌شود.

 

  • A/B Testing

به مقایسه دو تبلیغ از لحاظ عملکردی A/B Test گفته می‌شود. این مقایسه اغلب برای تست کردن یک المان خاص در طراحی وب‌سایت، صفحه فرود و حتی بنرهای تبلیغاتی بکار گرفته می‌شود. این المان می‌تواند عبارت دکمه فراخوان، رنگ و یا محل قرارگیری هر چیزی در آن‌ها باشد.

این مقایسه پروسه جالبی دارد. دو حالتA  و B که در  آن‌ها همه‌چیز به جز المان موردسنجش یکسان است، وارد مسابقه‌ی A/B Test میشوند. این دو حالت به دو گروه مخاطب (با تعداد برابر که از همه لحاظ شرایط یکسانی داشته باشند) ، در یک بازه زمانی مشخص، نمایش داده می‌شود و تبلیغی که نرخ تبدیل بالاتری داشته باشد، برنده این تست خواهد بود.

۷.رعایت اصول طراحی بنر

در طراحی بنر دیجیتال، رعایت اصول تولید محتوای تصویری، بسیار اهمیت دارد. جدا از المان‌هایی که در بنر خود استفاده می‌کنید، کلیت بنر باید چشم بیننده را در اولین لحظاتی که وارد وبسایت نمایش‌دهنده می‌شود،جلب کند و پس از آن، بتواند هدف کمپین را در چند ثانیه منتقل کرده و در عین حال در او انگیزه‌ای برای گرفتن اطلاعات بیشتر بوجود آورد.

۸.طراحی فراخوان (CTA)مناسب

دکمه فراخوان به‌طور کلی عبارتی امری است که کاربر را به یک واکنش فوری تشویق می‌کند.

طراحی دکمه فراخوان تا حد بسیار زیادی به محصول و نوع کسب‌وکار شما بستگی دارد؛ درنتیجه فراخوانی که برای وبسایتی عملکرد خوبی دارد، ممکن است برای شما موثر واقع نشود؛ اما بطورکلی قواعدی در این بحث وجود دارد که با رعایت آن‌ها قسمتی از مسیرتان به سمت یک فراخوان موفق را پیموده‌اید.

  • رنگ‌ها معانی مختلفی دارند؛ به‌عنوان مثال “قرمز” تصور اعلام یک موضوع فوری را در کاربر بوجود می‌آورد.
  • محل قرارگیری دکمه فراخوان؛ بهتر است کاربر قبل از خواندن فراخوان، تاحدودی بداند داستان از چه قرار است.
  • خلاق باشید؛ گاهی فراخوانی مثل “اینجا کلیک نکنید” می‌تواند کنجکاوی کاربران را برانگیزد و نرخ تبدیل قابل‌توجهی برای شما به همراه بیاورد.
  • فضای خالی اطراف فراخوان را رعایت کنید؛ استفاده از المان‌های زیاد، اطراف دکمه فراخوان، آن را به‌نوعی خواهد کشت.
در ادامه بخوانید  روش استفاده ازشمارش معکوس گوگل ادوردز

و…

بازاریابی عملکردی س.

بازاریابی عملکردی در آینده چه سمت‌وسویی پیدا خواهد کرد؟

حالا بیایید با اطلاعاتی که داریم، آینده‌ای را برای این بحث در دنیای بازاریابی تصور کنیم. بازاریابی عملکردی در سال‌های گذشته تمام رسانه‌های تبلیغاتی را تحت تاثیر قرار داده و با توجه به روندی که در بحث تبلیغات داشته، در بدترین حالت با همین سرعت رشد خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود در آینده، همه کانال‌های تبلیغات آنلاین، هرروز بیشتر و بیشتر قابل‌اندازه‌گیری خواهند شد و با تلفیق ابزارهای اندازه‌گیری، به سمت سودآوری هرچه بیشتر پیش خواهند رفت.

طبق آمار، امروزه بیش از ۵۰ درصد از بودجه شرکت‌ها در حوزه آی تی، صرف بازاریابی می‌شود؛ درنتیجه بیش از همیشه، قدرت اعمال داده‌ها به راحت‌ترین شکل ممکن، اهمیت پیدا خواهند کرد و اگر شرکت های تبلیغاتی نتوانند پیشرفته‌ترین داده‌ها را به دست بیاورند و به کار بگیرند، در چند سال اخیر از دایره رقابت بین کمپانی‌های تبلیغاتی خارج خواهند شد.

طبق پیش‌بینی بسیاری، در آینده، بازاریابی مشارکتی هسته اصلی بازاریابی عملکردی خواهد شد و مدل‌های کسب‌وکار جدیدی در این حوزه شکل خواهند گرفت. بازاریاب‌ها درتلاش‌اند مدل پرداخت CPA  ( پرداخت به ازای اکشن) را بر این بازار مسلط کنند و با وجود اینکه این موضوع به ضرر نمایش‌دهندگان تمام خواهد شد؛ اما پیش‌بینی می‌شود که این اتفاق خواهد افتاد. روش CPA ریسک کمتری برای بازاریان در پی خواهد داشت و امکان کلیک‌های تقلبی توسط روبات و مشکلات دیگر در آن تا حد قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

با توجه به نمودار رشد تبلیغات موبایلی و تبلیغات محلی (Native Advertising)، این دو را می‎‌توان سردمداران بازاریابی عملکردی در آینده  نامید.

خرید و فروش در بازار دیجیتال هرروز ساده‎تر می‌شود و همانطور که امروزه شاهد آن هستیم به سمتی خواهیم رفت که مصرف‌کنندگان بازار دیجیتال از سنین و نسل‌های مختلف خواهند بود.

شاید بتوان چنین تعبیر کرد که عصر دیجیتال، عصر تطبیق یافتن یا مردن است و درانطباق با بازاریابی عملکردی، ۳ المان تکنولوژی، اتوماسیون و  پردازش داده‌های بزرگ (Big Data) سرنوشت‌ساز خواهند بود و درواقع موضوعی که قاعده بازی در بازاریابی عملکردی را متحول خواهد کرد، پیدایش پلت‌فرم‌های هوشمندی برای استفاده از داده‌های بزرگ و استفاده‌ی خودکار از آن برای تصمیم‌گیری‌های عملکردی است.

در سال‌های آتی “اعتماد” کلیدواژه روابط در تبلیغات آنلاین محسوب می‌شود. این اعتماد تنها از طریق شفافیت در تمام جنبه‌ها میان بازاریاب‌ها، کمپانی‌های تبلیغاتی و تمام عناصر موثر در این پروسه، اتفاق می‌افتد که همه آن‌ها برای منافع مشترکشان تلاش خواهند کرد و باز هم باید به بحث “اتوماسیون” و تاثیر آن بر این شفاف‌سازی میان عوامل موثر اشاره کنم.

چالش‌های این‌چنینی بسیاری در این مسیر وجود خواهد داشت؛ اما نباید فراموش کنیم که هر مانع می‌تواند یک  فرصت باشد و کسانی در این بازی برند‌ه‌اند که جرئت پریدن از آن را داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید
نظرات شما حتما بررسی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *