آخرین تغییرات گوگل ادوردز

آخرین تغییرات گوگل ادوردز

از زمان معرفی رابط کاربری جدید گوگل adwords که اواخر سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد، بهبودهای جدیدی به منظور بارورسازی بیشتر تبلیغات در گوگل ادوردز حاصل شده است. اکنون تبلیغ در گوگل با صرف زمان کمتری آماده می‌شود. دو مورد از این بروزرسانی‌ها بر رشد دسترسی با استفاده از تبلیغات ویدیویی و استفاده از افزونه‌ی موقعیت جغرافیایی برای یوتیوب تمرکز یافته‌اند. موارد دیگری نیز هستند که به صورت کامل در این مقاله و قسمت‌های بعدی آن بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد آگهی توسط گوگل adwords : قابلیتی نوین جهت بهبود عملکرد تبلیغات

نوشتن تبلیغات در ادوردز کار وقت‌گیری است. جای دادن کلیدواژه‌ها، ارزش پیشنهادی و دعوت به اقدام‌ها در یک فضای محدود ۸۰ کاراکتری مهارت می‌خواهد. حال اگر لازم باشد همین کار را برای چند آگهی دیگر هم تکرار کنید، حسابی کلافه خواهید شد. از طرفی نوشتن یک آگهی با کیفیت شالوده تبلیغات در گوگل adwords  است چرا که بدون آن کاربران انگیزه‌ای برای کلیک روی تبلیغ شما ندارند. نوشتن یک تبلیغ خوب بالاترین اولویت در کمپین‌های تبلیغاتی است. وقتی آگهی‌تان کلیک کاربر را جذب نکند چطور انتظار دارید در سایت شما ثبت‌نام کنند!

خوشبختانه ادوردز در آپدیت جدید، قابلیت جدیدی را برای تسهیل انجام این کار معرفی کرده است:

ad suggestions یا پیشنهاد آگهی در گوگل adwords 

 

قابلیت جدید ad suggestions یا پیشنهاد آگهی

خب این قابلیت دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و چرا به ادوردز اضافه شده است؟

اساساً پیشنهاد آگهی به تبلیغاتی گفته می‌شود که به صورت خودکار توسط ادوردز برای گروه‌های تبلیغاتی (ad group) شما تولید می‌شوند. ادوردز این قابلیت را به منظور افزایش موفقیت تبلیغ‌کنندگان و در نتیجه افزایش حضورشان بر روی پلتفرم تبلیغاتی گوگل adwords اضافه کرده است.

به نقل از گوگل:

تحقیقات نشان می‌دهد که گروه‌های تبلیغاتیِ حاوی بیش از ۳ آگهی، تعداد کلیک‌ها یا نرخ تبدیلشان، ۵ الی ۱۵ درصد بیشتر از گروه‌هایی است که تنها شامل یک آگهی هستند. چرخش تبلیغات باعث بهینه‌سازی این فرایند می‌شود. هرچقدر تبلیغات بیشتری فراهم کنید، آپشن‌های بیشتری برای نمایش پیام ایده‌آل در قبال جستجوهای مختلف کاربران خواهید داشت.

پیشنهاد آگهی به معنای صرفه‌جویی زمان کاربران با تولید تبلیغات خودکار است. وقتی در گروه‌های تبلیغاتی، چندین آگهی تعریف نکرده باشید، گوگل adwords خودش به صورت خودکار آگهی‌های بیشتری تولید می‌کند! و نوشتن تبلیغاتِ بیشتر به معنی افزایش نرخ کلیک (CTR) و بالا رفتن نرخ تبدیلاست.

پیشنهادهای آگهی را می‌توانید در قسمت Ads & Extensions در صفحه Recommendations از اکانت خود بیابید.

برای اضافه کردن آگهی‌های پیشنهادی به گروه، خیلی ساده تاییدشان کنید. همین. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که آگهی‌های خودکار تولید شده توسط گوگل adwords ، ۱۰ درصد نرخ CTR بالاتری از آگهی‌های دست‌نویس دارند. همین امروز استفاده از ad suggestions را در دستور کارتان قرار دهید تا ضمن صرفه‌جویی در زمان، عملکرد کمپین تبلیغاتی خود را بهبود بخشید.

قانون جدید GDPR و شیوه‌نامه‌ی رعایت آن برای تبلیغ‌کنندگان

در آوریل ۲۰۱۶، پارلمان اروپا، مقررات جدیدی تحت عنوان GDRP سرنام عبارت General Data Protection Regulation به معنی «مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی» تصویب کرد که تمامی کشورهای دنیا را برای خدمت‌رسانی به شهروندان اتحادیه‌ی اروپا ملزم به رعایت این قانون می‌کند. این قانون به نوعی در راستای تامین امنیت حریم خصوصی کاربران تدوین شده است. در واقع هر کسب‌وکاری که با داده‌های شخصی شهروندان اروپایی سروکار داشته باشد مشمول این قانون است. این مقررات سخت‌گیرانه بر روی شیوه‌ی جمع‌آوری داده‌ها تاثیر می‌گذارد.

طبق یک گزارش، ۶۶ درصد شرکت‌های واقع در ایالات متحده تحت تاثیر این قانون قرار می‌گیرند. به هر حال اگر کاربران آمریکا، کانادا یا سایر کشورها را هدف قرار داده باشید جای نگرانی نیست. تنها جایی که ملزم به رعایت این مقررات هستید، ارائه‌ی خدمت به شهروندان اروپایی است.

خب، این داده‌هایی که از آن صحبت می‌کنیم چیست؟ داده‌های مشتری هر چیزی از نام، هویت، اطلاعات بهداشتی، نژاد، سیاست، گرایش جنسی، موقعیت جغرافیایی، IPها و حتی کوکی‌های مرورگر را شامل می‌شود.

با توجه به اجرایی شدن این قانون در ۲۵ مه ۲۰۱۸ (برابر با ۴ خرداد ۱۳۹۷)، بازاریاب‌هایی که مشتریان اروپایی را هدف قرار داده‌اند دچار تشویش و اضطراب خواهند شد بخصوص زمانی که سروکارشان با داده‌های کاربران باشد.

به نقل از ادوردز، همیشه برای استفاده از داده‌ها رضایت کاربران را لحاظ کنید، این چیزی است که گوگل از شما می‌خواهد:

حمایت از یک سیاست حریم خصوصی به‌روزشده که درست در پایین صفحه و به صورت واضح در دسترس دیگران قرار بگیرد.

بر اساس توضیحات ارائه شده در eConsultancy، سیاست شما باید پاسخ روشنی برای سوالات زیر داشته باشد:

 • سایت شما چه اطلاعاتی از کاربران دریافت می‌کند؟ چه کسی، چرا و چگونه این اطلاعات را دریافت می‌کند؟
 • داده‌ها چگونه استفاده می‌شود و به چه نحوی اشتراک‌گذاری خواهد شد؟
 • آیا کاربر به راحتی می‌تواند داده‌ها و حساب کاربری‌اش را حذف کند؟

در حال حاضر، رعایت سه مورد زیر، مهم‌ترین فاکتورهای رعایت این قانون محسوب می‌شوند:

 1. در وب‌سایت شما، کاربر هر زمانی که دوست داشته باشد بتواند از پذیرش توافق‌نامه‌ی استفاده از داده‌هایش خارج شود؛
 2. در هنگام استفاده از کوکی، رضایت کاربر را حتما لحاظ کنید؛
 3. به متن صریح قانون GDPR لینک داده و تعهد لازم مبنی بر رعایت این مقررات را به صورت واضح بیان کنید.

در حال حاضر گوگل روی بروزرسانی‌هایی کار می‌کند تا تبلیغ‌کنندگان بتوانند به راحتی از ادوردز خارج شوند. برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید و در عین حال، به‌روزرسانی سیاست حفظ حریم خصوصی خود را نیز آغاز کنید.

تبلیغات ویدیویی: آنچه برای شروع کار لازم دارید

چند وقت پیش ادوردز قابلیت Google TrueView را معرفی کرد ولی به آن نیز قانع نشده  و در ۱۷ آوریل ۲۰۱۸، از قابلیت جدید تبلیغ ویدیویی رونمایی کرد.

این فرمت جدید به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا میزان دستیابی به ویدیوها را فراتر از یوتیوب توسعه دهند.

استریم کردن ویدیو منحصراً برای هدف قرار دادن کاربران موبایل در نظر گرفته شده و به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به تمامی کاربران در هر جایی که ویدیو قابل پخش باشد دسترسی داشته باشند. برای مثال، در اپلیکیشن‌های موبایل.

دراین‌باره گوگل می‌گوید:

تبلیغات ویدیویی، به صورت مقرون‌به‌صرفه و افزایشی، سطح دسترسی و نمایش آگهی شما را فراتر از یوتیوب قرار می‌دهد.

این تبلیغات در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های طرف همکاری گوگل نمایش داده می‌شود.

تبلیغات ویدیویی در قیاس با تبلیغات TrueView مرتبط با یوتیوب، اثرگذاری بیشتری دارد. وقتی آگهی روی صفحه‌ی کاربر نمایش داده می‌شود، ابتدا به ساکن سایلنت پخش می‌شود. کاربر می‌تواند روی ویدیو کلیک کند تا صدای آن را بشنود یا حتی آگهی را از ابتدا تماشا کند. این نوع تبلیغات گوگلی بر اساس CPM یا پرداخت به ازای ۱۰۰۰ نمایش از شما پول کسر می‌کند و تنها زمانی این مبلغ کاسته می‌شود که آگهی به صورت کامل در معرض دید کاربر قرار بگیرد. (مثلا آگهی‌های پایین صفحه که هنوز در معرض دید نیست، محاسبه نمی‌شوند).

انجمن گردشگری هنگ‌کنگ از قدرت این نوع تبلیغ در گوگل برای افزایش ۳۰ درصدی نرخ دستیابی استفاده کرد که در مقایسه با سایر راهکارهای رایج ویدیویی ۸۵ درصد CPM کمتری خرج شد.

برای شروع استفاده از این نوع آگهی، به داشبورد ادوردز مراجعه کنید و یک کمپین ویدیویی راه‌اندازی نمایید.

ساخت کمپین ویدیویی

اکنون از بخش انتخاب هدف، گزینه Brand awareness and reach را برگزینید:

و نهایتاً، گزینه‌ی Outstream را از بخش subtype انتخاب کنید.

مابقی کار هم بر عهده‌ی خودتان!

اکنون می‌توانید ویدیوی موردنظرتان را بسازید و بهینه‌سازی کنید تا آگهی شما به دست کاربران رسانه‌های دیگر به جزء یوتیوب نیز برسد.

گزارش پیامک‌های ارسال شده در تبلیغات Click-To-Message

در سال ۲۰۱۶، گوگل نوع جدیدی از تبلیغ تحت عنوان Click-To-Message معرفی کرد. این نوع تبلیغات به کسب‌وکارها اجازه می‌داد تا به جای فرم‌های آنلاین، مستقیما از طریق پیامک (SMS) درخواست کاربران ثبت شود.

برای مثال، جهت تعیین قرار ملاقات، کاربر به سادگی به شماره‌ی تجاری شما پیامک ارسال می‌کند.

بر اساس گفته‌های گوگل:

۶۵ درصد مصرف‌کنندگان، از طریق پیامک اطلاعات لازم درباره‌ی محصولات و خدمات را دریافت می‌کنند یا از پیامک جهت ثبت قرار ملاقات حضوری استفاده می‌کنند.

با توجه به سابقه‌ی چندین ساله‌ی این نوع تبلیغات، گوگل بالاخره این فرمت تبلیغاتی پیچیده را هم در بین گزارش‌های آماری خود لحاظ کرد تا تبلیغ‌کنندگان با متریک‌های فراهم شده دید بازتری نسبت به آن پیدا کنند.

در داشبورد شما، اکنون سه متریک جدید اضافه شده است:

 1. نرخ چت : اساساً نوعی نرخ تبدیل نرم (Soft-Conversation) یا CTR محسوب می‌شود. یعنی کاربر چندبار پس از دیدن آگهی، شروع به پیامک زدن کرده است؛
 2. شروع چت: زمانی که کاربر شروع به چت می‌کند. این می‌تواند در صنایع خاصی برای پیدا کردن زمان‌های طلایی درگیری کاربر با آگهی و همچنین بهترین زمان برای ارتباط با کاربر مفید باشد؛
 3. پیامک‌ها: تعداد کل پیام‌هایی که در هر جلسه‌ی چت ارسال شده است.

با افزایش تعداد متریک‌ها در بخش آنالیز، استفاده از تبلیغات click-to-message محبوبیت بیشتری یافته است.

 

افزونه‌ی معرفی مکان در یوتیوب

چند وقتی هست که افزونه معرفی موقعیت جغرافیایی یا Affiliate location extensions سروکله‌اش پیدا شده است. تا الان در گوگل خرید محصولی را سرچ کرده‌اید؟ مثلا «خرید تلویزیون سونی»، وقتی این افزونه فعال باشد مثل تصویر پایین نمایندگی‌ها و خرده‌فروش‌های محلی سونی در نزدیکی شما معرفی می‌شوند.

با شروع ۲۱ مارس ۲۰۱۸، تبلیغ‌کنندگان در یوتیوب می‌توانند از این افزونه استفاده کنند تا بسیار راحت‌تر از قبل فروش یوتیوبی خود را افزایش دهند

بازاریاب‌های ویدیویی می‌توانند با مراجعه به داشبورد خود در یوتیوب و انتخاب آیتم Ads & extensions و سپس انتخاب افزونه‌ی Affiliate location extension استفاده از این افزونه را شروع کنند.

امکان انتخاب خره‌فروش‌ها بر اساس منطقه‌ی جغرافیایی نیز وجود دارد:

گوگل اخیراً دریافته است که ۳۰ درصد جستجوهای موبایلی مبتنی بر مکان بوده است.

۳۰ درصد جستجوی موبایلی مبتنی بر مکان است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد ۷۶ درصد کاربرانی که جستجویی در گوشی خود انجام می‌دهند و سپس محصولی در موقعیت جغرافیایی خود پیدا می‌کنند ظرف یک روز کاری به سایت آن محصول سر می‌زنند که ۲۸ درصدشان به خرید منتهی می‌شود.

اکنون زمان آن رسیده تا از مزایای افزونه معرفی مکان در تبلیغات ویدیویی استفاده کنید. ولی این تمام چیزی نیست که گوگل adwords در سال ۲۰۱۸ انجام داده است.

ستون‌های سفارشی برای آگهی و کلیدواژه‌ها

از سال ۲۰۱۴ تبلیغ‌کنندگان در گوگل ادوردز امکان تعریف و سنجش متریک‌های سفارشی در سطح کمپین و گروه را داشتند. ولی سال ۲۰۱۸ با ارائه سری جدید تغییرهای گوگل ادوردز همین چند وقت پیش گوگل انجام این کار را در سطح کلیدواژه‌ها و تبلیغات نیز امکان‌پذیر کرده است. برای شروع به بخش ads یا keyword بروید و روی دکمه اصلاح ستون‌ها کلیک نمایید.

خب، حالا روی تب Custom Columns کلیک کنید:

این کار پنجره‌ی جدید و بهبود یافته‌ای برای ساخت ستون سفارشی، درست داخل تب کلیدواژه یا آگهی نمایش می‌دهد:

شما می‌توانید متریک‌ها را بر اساس عملکرد یا نرخ تبدیل سفارشی کنید:

در تغییرهای گوگل ادوردز ، قابلیت فوق با برداشتن محدودیت آنالیز روی کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی، آنالیز بیشتر کلیدواژه‌ها و اینکه چطور یک کلیدواژه‌ی مشخص منجر به انتخاب یک آگهی می‌شود را سبب شده است. برای مثال با اضافه کردن متریک CTR به ستون‌های جدول، امکان آنالیز مستقیمِ عملکرد تبلیغات گوگلی برای کاربران موبایل را خواهید داشت یا می‌توانید موفقیت کلیدواژه‌ را بر مبنای نرخ تبدیل موبایل بسنجید. اکنون در ورژن جدید با اعمال تغییرهای گوگل ادوردز عملاً محدودیت‌های پیشین برداشته شده و به سادگی می‌توانید اهدافتان را در سطح کلیدواژه و آگهی بسنجید.

غنی‌تر شدن گزارش از صفحات فرود در سری جدید تغییرهای گوگل adwords

بر فراز قابلیت‌های شخصی‌سازی جدید و ستون‌های سفارشی، گزارش صفحات فرود به صورت اساسی تغییر کرده است. در آپدیتی که تاریخ شروعش به اوایل سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد، صفحه گزارش‌گیری بِروز و اصلاح شده بود تا بتواند متریک‌های جدید و متنوعی مثل تعداد کلیک‌ها، هزینه، نرخ تبدیل و هر متریکی که تحت عنوان Conversions، Performance و Viewability برچسب خورده بود را انعکاس دهد.

با اضافه شدن این متریک‌ها، تمامی صفحات فرودی که متصل به تبلیغات گوگلی هستند، ستون‌های اطلاعاتی نظیر mobile-friendly clicks, AMP clicks, conversions و … را نمایش خواهند داد:

سنجش عملکرد صفحات فرود جهت افزایش امتیاز کیفی بسیار ضروری بوده و اکنون این کار بسیار ساده‌تر از قبل شده است. به سادگی می‌توانید گزارش را از سمت چپ و با کلیک روی Landing pages مشاهده نمایید.

متریک‌ها و ستون‌های خود را بر اساس شاخص کلیدی عملکردتان (KPI) سفارشی کنید و به این صورت خواهید فهمید کدام یک از صفحات فرود بهترین یا بدترین عملکرد را داشته است.

افزونه‌ی پروموشن برای فروش آسان‌تر در گوگل adwords

نوشتن تبلیغات در گوگل ادوردز کار خسته‌کننده‌ای است. یک عالمه اطلاعات برای ارائه به خریداران بالقوه دارید ولی گوگل فقط ۳۰ کاراکتر برای عنوان و ۸۰ کاراکتر برای توضیحات نمایش می‌دهد. این یعنی فضای کمی برای متقاعد ساختن کاربران جهت خرید از شما وجود دارد. در اغلب موارد این محدودیت باعث برجای ماندن یک آگهی خسته‌کننده با عنوانی تبلیغ‌گونه می‌شود که معمولا با نادیدگرفتن کاربران مواجه خواهد شد. عناوین و تیترهایی که به جای ارزش پیشنهادی (value proposition) بیش از حد روی تخفیف‌ها مانور می‌دهند معمولا جذابیتی برای کاربران نداشته و کنار زده می‌شوند. خوشبختانه در سری جدید تغییرهای گوگل ادوردز ، افزونه‌ی پروموشن را به آن اضافه کرده است:

در تغییرهای گوگل ادوردز افزونه‌ی پروموشن اجازه می‌دهد تا یک تب جدید با اطلاعات جدید به آگهی خود اضافه کنید که می‌تواند معرفی محصول یا تخفیفی ویژه باشد. در این افزونه امکان نمایش هوشمندانه‌ی تبلیغ بر اساس نوع دستگاه وجود دارد. مثلا در تبلیغ یک محصول نرم‌افزاری، می‌توان در کامپیوترهای دسکتاپ افزونه را تنظیم کرد تا تخفیف نسخه‌ی دسکتاپ بدهد و در نسخه‌ی موبایلی، تخفیف اپلیکیشن موبایلی آن.

بنا به گزارش گوگل، شرکت‌هایی که از این افزونه استفاده کرده‌اند ۲۰ الی ۳۰ درصد نرخ تبدیل بیشتری را تجربه نموده‌اند. با این افزونه دیگر نیازی به استفاده از عناوین و توضیحات صرفاً تبلیغاتی وجود ندارد. شما می‌توانید ارزش پیشنهادی و دعوت به اقدام (CTA)های فعلی را حفظ کنید در حالی که هر زمان از سال خواستید امکان تعریف پروموشن و تخفیف روی محصولاتتان را خواهید داشت.

انجام سریع‌تر تست دوبخشی با قابلیت Ad Variations در گوگل adwords

تست دو بخشی (A/B Test)، رمز موفقیت تبلیغ در گوگل ادوردز است. تا قبل از اعمال بروزرسانی‌های ادوردز در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، انجام تست A/B چندان کار ساده‌ای نبود. این کار مستلزم ساخت چندین کمپین یا گروه تبلیغاتی و اجرای تست‌های مختلف بود که کاری طاقت‌فرسا و خسته‌کننده بود. ولی در تغییرهای گوگل ادوردز در بخش UX ، قابلیت Ad Variation معرفی شده است که به کمک آن، خیلی ساده می‌توانید تست‌های A/B را در هر وسعتی انجام دهید. برای مثال با یک کلیک می‌توانید متن خاصی را به صورت خودکار روی هزاران آگهی اعمال کنید و تاثیرش را مشاهده نمایید.

اما بهترین بخش ماجرا را نگفتیم! گوگل ادوردز تنها نتایجی که به لحاظ آماری توجیه کافی دارند را نمایش می‌دهند. این موضوع با در نظر گرفتن این واقعیت که همه‌ی تست‌های A/B نتایج موفقی به عمل نمی‌آورند حائز اهمیت است. برای یافتن Ad Variations، از منوی سمت چپ داشبورد گوگل ادوردز، گزینه Drafts & Experiments را کلیک کنید:

در این قسمت Ad Variation جدید را بسازید. شما می‌توانید به سادگی با قابلیت جستجو و جایگزینی، متن مورد نظر را جایگزین کنید:

ساخت Ad Variations تاثیری رو آگهی اصلی شما ندارد. با وجود این قابلیت دیگری نیازی نیست برای انجام تست‌های دوبخشی، کمپین‌ها یا گروه‌های تبلیغاتی را بارها و بارها بسازید.

گزینه‌های مختلف برای تطبیق مشتری در گوگل adwords

گوگل قابلیت تطبیق مشتری را به صورت عمومی در مارس ۲۰۱۵ معرفی کرد. تطبیق مشتری به تبلیغ‌کنندگان ادوردز اجازه می‌دهد تا فایل حاوی داده‌های فعلی مشتریان را برای هدف قرار دادن مخاطبان جدید و تسهیل فرایند بازاریابی مجدد آپلود کنند. این قابلیت با استقبال زیاد کاربران روبرو شد که البته با معرفی ویژگی‌های جدیدی که در سال‌های اخیر به آن اضافه شده، محبوبیت بیشتری نیز یافته است.

از اواخر سال ۲۰۱۷، کاربران می‌توانند در کنار آپلود فایل مشتریان فعلی، شماره تلفن و آدرس ایمیل را هم برای تطبیق بهتر کاربران به کار برند. بر اساس آمار ارائه شده توسط WordStream، فرایند تطبیق مشتریان در گوگل ادوردز حتی از فیسبوک و تویتر هم پیشی گرفته است:

از حالا به بعد، با لحاظ کردن دو پارامتر جدید، زمینه برای دستیابی به تطابق دقیق‌تر کاربران و بازاریابی مجدد به صورتی موثرتری فراهم شده است.

استفاده از قابلیت Custom Intent Audiences برای فروش بیشتر و نرخ تبدیل بالاتر در گوگل adwords

با تغییرهای گوگل ادوردز در رابط کاربری و تجربه کاربری گوگل ادوردز، ویژگی‌های جدیدی از قبیل مدیریت بهتر مخاطبان و هدف‌گیری جمعیتی آن‌ها معرفی شده است. ولی در آخرین بروزرسانی‌ها، گزینه‌های بیشتری بخصوص برای شبکه‌های نمایشی گوگل فراهم شده است. تغییراتی که ورقِ بازی را بر می‌گردانند. اخیراً، ادوردز قابلیت جدیدی تحت عنوان Custom Intent Audiences معرفی کرده است که فارغ از هر نوع وابستگی و هدف‌گذاری جمعیتی، مخاطبان احتمالی شما را شناسایی و هدف‌گیری می‌کند.

این قابلیت فعلا برای شبکه نمایشی گوگل که پتانسیل خوبی در آینده خواهد داشت در دسترس قرار گرفته است. اما بیایید ببینیم این ویژگی دقیقا چطور کار می‌کند؟ در این روش به جای وارد کردن داده‌هایی مثل کلیدواژه‌ها، تاپیک‌ها و URLها برای هدف‌گذاری، از سیستم خودکار ادوردز برای یافتن مخاطبان هدف استفاده می‌شود که این کار به کمک یادگیری ماشینی صورت می‌گیرد.

Custom Intent Audiences با گروه‌بندی داده‌های حاصل از پلتفرم‌های مشابهِ ادوردز نظیر فیسبوک، آن دسته از کاربرانی که احتمالاً دنبال محصولی مشابه شما هستند را به عنوان مخاطبان بالقوه‌ در نظر می‌گیرد:

وقتی با تنظیم دقیق علایق باز هم نتیجه‌ی مورد نظر را نمی‌گیرید بهتر است قبل از ناامیدی، یک‌بار این قابلیت جدید را هم تست کنید.

تجربه‌ی گوگل adwords  جدید و شیوه‌ی بازگشت به نسخه‌ی قدیمی

در حال حاضر وقتی گوگل adwords را باز کنید به صورت پیش‌فرض به رابط کاربری جدید آن منتقل خواهید شد. داشبوردِ نسخه‌ی جدید:

وقتی تصویر بالا را با داشبورد قدیمی مقایسه می‌کنیم، تغییرات زیادی در عملکرد و کاربردپذیری این ابزار شاهد هستیم.

چنین بروزرسانی‌هایی معمولا طرفداران و مخالفانی دارد. افرادی هستند که از ویژگی‌ها و تغییرات جدید استقبال می‌کنند؛ بعضی دیگر نیز سختشان می‌آید که عادات قدیمی را ترک کرده و برای یادگیری محیط جدید زمان بگذارند؛ به همین خاطر مخالف هستند. به هر حال گوگل راه بازگشت به نسخه‌ی قدیمی را باز گذاشته است. برای این کار سه نقطه عمودی واقع در منوی بالا سمت راست را کلیک کنید و گزینه Return to previous AdWords را کلیک کنید.

این کار شما را به دوران قدیمی پلتفرم گوگل ادوردز می‌برد اما عادت به محیط جدید ایده‌ی بهتری است.

مهم‌ترین قسمت‌های گوگل adwords جدید که روزانه با آن‌ها سروکار دارید را به شما معرفی می‌کنیم.

برای شروع، اگر چندین اکانت روی ادوردز فعال باشد در سایدبار سمت چپ می‌توانید همه‌ی آن را مشاهده کنید:

در نسخه‌ی جدید به این قسمت، داشبورد مدیریت اکانت گفته می‌شود.

یعنی به تمام داده‌ها از تمام اکانت‌ها دسترسی خواهید داشت و همه را در یک مکان واحد مدیریت می‌کنید. حتی آنالیز عملکرد را به صورت جزئی و دقیق داخل خودِ داشبورد مشاهده می‌کنید.

گوگل ادوردز در قسمت داشبورد، یک تب داینامیک قرار داده که به صورت پویا بینشی دقیق در مورد عملکرد کمپین تبلیغاتی به کاربر ارائه می‌دهد:

اکنون به جای نوتیفیکیشن آزاردهنده‌ای که عادت داشتید برای بررسی فرصت‌های جدید چک کنید، ادوردز یک بخش جداگانه برایش در نظر گرفته تا همه‌ی فرصت‌ها را در کنار هم و به صورت یکجا مشاهده کنید:

پیشنهادهای نمایش داده شده در این بخش، عملی‌تر بوده و قدم‌های لازم برای اجرا به صورت واضح بیان شده است. بعد از انتخاب یک اکانت مشخص، داشبورد، ظاهری آشنا پیدا می‌کند. ساختار این قسمت متفاوت است؛ برای مثال اغلب دکمه‌هایی که بالای داده‌ها قرار داشتند اکنون به سمت چپ منتقل شده‌اند:

به صورت مشابه، امکان مدیریت همه‌ی افزونه‌های تبلیغاتی در یک مکان واحد فراهم شده است:

چیز جدیدی که اضافه شده، دکمه‌ی سه‌نقطه‌ی بالای صفحه است:

در این قسمت به تمامی ابزارهای پرکاربرد مثل keyword planner, negative keyword lists, conversion tracking و … دسترسی دارید.

اکنون گزارش‌ها در منوی بالای صفحه در دسترس شما است:

دسترسی به گزارش‌ها در بالای صفحه

در این قسمت با کلیک روی دکمه‌ی + امکان ساخت گزارش‌های مختلفی را خواهید داشت. شما حتی می‌توانید داشبوردی سفارشی برای دسترسی به داده‌های مهم ایجاد کنید؛ درست مثل همان کاری که در گوگل آنالیتیکز می‌کنید:

ساخت داشبورد سفارشی برای گزارش‌های مهم

این قابلیت، صرفه‌جویی زیادی در زمان شما به عمل می‌آورد. به راحتی و بدون فوت وقت، داده‌های مهم روبروی شماست. با توجه به تغییرات زیادی که در رابط کاربری گوگل adwords اعمال شده، شاید در نگاه اول همه چیز درهم و برهم و گیج‌کننده به نظر برسد ولی با بررسی دقیق‌تر متوجه خواهید شد که تغییرات به‌جا بوده و کاربردپذیری به صورت چشمگیری افزایش یافته است. حتی اگر تغییرات رابط کاربری توجیهی برای استفاده از نسخه‌ی جدید گوگل adwords نباشد، قابلیت‌های جدیدی که به آن اضافه شده دلیل خوبی برای سوئیچ کردن به این نسخه است.

سه قابلیت جدید گوگل adwords که ورق بازی را بر می‌گردانند

گوگل به اندازه‌ای عاقل و هوشمند هست که صرفا به تغییراتی در تجربه‌ی کاربری گوگل adwords اکتفا نکند. تیم گوگل به خوبی می‌دانست که اورهال کردن سیستمی که به خوبی کار می‌کند نباید فقط و فقط محدود به تجربه‌ی کاربری آن باشد به همین دلیل در کنار اینترفیس جدید، آپدیت‌های جدیدی نیز به سیستم اضافه کردند تا ارزش این بروزرسانی‌ها را بالا ببرند. ببینیم این قابلیت‌ها چه هستند:

۱- بخش مدیریت مخاطبان

درست زمانی که فکر می‌کردیم فیسبوک تنها جایی است که در آن می‌توانستیم مخاطبان سفارشی تعریف کنیم، گوگل وارد کارزار شده و به ما ثابت کرد که اشتباه می‌کنیم. در نسخه‌ی جدید گوگل ادوردز، قسمت مجزایی برای مدیریت مخاطبان در نظر گرفته شده است. اینجا می‌توانید روی مخاطبان سفارشی متنوعی هدف‌گذاری کنید و بر اساسشان پیشنهاد ارسال کنید.

دکمه‌ی سه نقطه‌ی بالای صفحه را کلیک و تب Audience manager را کلیک کنید:

همه‌ی مخاطبان را در این بخش می‌توانید مدیریت کنید:

وقتی روی دکمه + کلیک می‌کنید، امکان انتخاب گزینه‌های مختلفی جهت بازاریابی مجدد وجود دارد:

تبلیغات در گوگل adwords هیچ وقت اینقدر ساده نبود، اکنون همه چیز در داشبورد حاضر و آماده است.

۲- افزونه‌‌ی پروموشن در گوگل adwords :

اگر فقط یک ویژگی جذاب ادوردز را نام ببریم که تنها به خاطر آن به نسخه‌ی جدید سوئیچ کنید، ویژگی جالب افزونه‌ی پروموشن است. افزونه‌ی پروموشن به شما اجازه می‌دهد تا در دل آگهی خود به تخفیف بزرگ دیگری در شبکه جستجوی گوگل لینک دهید:

برای مثال، از این افزونه می‌توانید جهت هایلایت کردن فروش محصول خاصی به صورت تخفیف‌دار استفاده کنید یا شاید فروش یک ایبوک با قیمت مناسب برای یک بازه‌ی زمانی مشخص. کلی کار می‌توانید با این قابلیت انجام دهید؛ به خلاقیت شما بستگی دارد. اکنون در داخل یک آگهی می‌توانید محصولات زیادی را پروموت کنید. برخی از کاربران با استفاده از این افزونه نرخ CTR را ۱۰ درصد تخمین می‌زنند که نشان از اثربخشی آن دارد.

کار کردن با این افزونه ساده است. به داشبورد کمپین تبلیغاتی خود بروید؛ روی Ads & extensions و سپس promotion extension کلیک کنید:

حالا می‌توانید هرچیزی را به سفارش خود تغییر دهید، محدوده‌ی زمانی، تعریف مناسبت، نوع تخفیف و … :

برای مناسبت، تعطیلات مختلفی مثل کریسمس، جشن هالووین، جمعه‌ی سیاه، روز ولنتاین و … را انتخاب کنید. البته اجباری به انتخاب مناسبت نیست می‌توانید با انتخاب None به صورت دائم افزونه را روی آگهی نمایش دهید.

وقتی یکی از مناسبت‌ها را از لیست انتخاب می‌کنید، آن را به صورت بولد شده روی یک تبلیغ فرضی خواهید دید. این کار کمک می‌کند تا کاربران بدانند بعد از کلیک روی هر مناسبت نهایتاً چه چیزی را دریافت می‌کنند:

صفحه‌ی فرود URL نهایی را سفارشی کنید تا ترافیک جدیدی از فروش پروموشنال تجربه کنید. تمام کاری که لازم است انجام دهید، اضافه کردن چند اکستنشن جدید به تبلیغات و پیشنهاد تخفیف در مناسبت‌های مختلف است.

۳- اختیارات گسترده جهت هدف‌گذاری جمعیتی در گوگل adwords :

فیسبوک و تویتر از سلاطین بدون رقیب در عرصه‌ی هدف‌گذاری مخاطبان به شمار می‌رفتند که هنوز هم کمابیش جایگاه سلطنت خود را حفظ کرده‌اند. هر یک از این پلتفرم‌ها قابلیت‌های فراوانی جهت بازاریابی مجدد و دقیق کاربران دارند که می‌توان بر اساس میزان حقوق، سطح شغلی و بسیاری از فاکتورهای دیگر، مخاطبان را هدف‌گیری کرد. حتی لینکدین هم رو به چنین سیستم تبلیغاتی آورد و در چند سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این حوزه کسب کرده است.

خوشبختانه، گوگل بعد از مدت‌ها، اختیارات جدیدی برای هدف‌گذاری دقیق‌تر کاربران بر اساس اطلاعات جمعیت‌شناختی به ادوردز اضافه کرده است. اولین فاکتور جدیدی که به این بخش اضافه شده، هدف‌گذاری روی شاخص درآمد خانوار در شبکه‌ی جستجوی گوگل است. بله، این قابلیت در نسخه‌ی قبلی گوگل ادوردز (google adwords) هم وجود داشت ولی فقط امکان اعمال آن روی تبلیغات محدود محلی و خاص وجود داشت ولی اکنون می‌توان این کار را برای تمام آگهی‌های شبکه‌ی جستجوی گوگل انجام داد.

برای دسترسی به آن کافی است روی تب demographics کلیک کنید، سپس گزینه household income را از قسمت بالا انتخاب نمایید:

اکنون تصویری واضح از درآمد خانوار در شبکه‌ی جستجوی گوگل خواهید داشت. این قابلیت راهی جدید پیش‌روی بازاریاب‌های PPC برای تبلیغات در شبکه‌ی جستجوی گوگل باز می‌کند. برای مثال تبلیغ در گوگل را می‌توانید با توجه به نقاط درآمدی مخاطبان هدف‌گذاری کنید. این یعنی از سوی کاربرانی که توان خرید محصول شما را ندارند ترافیک بیهوده دریافت نمی‌کنید یا به کاربرانی که قدرت مالی خوبی برای خرید یک محصول رده بالا دارند، جنس خود را با قیمت ارزان نخواهید فروخت.

افزون بر این قابلیت، هدف‌گذاری Parental Status که پیش‌تر در شبکه‌ی نمایشی گوگل امکان استفاده از آن بود، اکنون برای شبکه‌ی جستجوی گوگل نیز در دسترس همگان قرار گرفته است. برای استفاده از آن مطابق تصویر عمل کنید:

هدف‌گذاری Parental Status

هدف‌گذاری Parental Status برای شبکه‌ی جستجو، قابلیت بسیار مفیدی است. این موضوع تاثیر زیادی در موفقیت برندهایی که هدفشان فروش محصولات برای والدین است خواهد داشت. قابلیت فوق تاثیر خوبی روی کمپین‌هایی که مخصوص رویدادهای بزرگ و تعطیلات مهم سال هستند دارد. هر تبلیغ‌کننده‌ای برای سفارشی کردن بیشتر آگهی‌ها خود می‌تواند هوشمندانه و آگاهانه از این قابلیت‌ها استفاده کند.

خبری در راه است…

سه قابلیت جدیدی که معرفی کردیم پایان تغییرات گوگل adwords نیست. خبرها حاکی از آن است که آپدیت‌های اساسی دیگری نیز در راه است، در برورسانی‌های بعدی گوگل adwords، این قابلیت‌ها را انتظار داریم:

 •  رتبه‌بندی عملکرد صفحه‌ی فرود گوگل adwords : این قابلیت جدید به تبلیغ‌کنندگان امکان می‌دهد تا دید عمیق‌تری نسبت به رابطه‌ی بین صفحه‌ی فرود و آگهی تبلیغاتی خود پیدا کنند. به جای اینکه صرفاً امتیاز کیفی (Quality Score) مطرح باشد، تبلیغ‌کنندگان این توانایی را دارند تا با بینش کامل‌تر و هزینه‌ی کمتری اقدام به بهینه‌سازی و بهبود نرخ تبدیل صفحات فرود کنند.
 • شخصی‌سازی مخاطبان in-market: این دسته از مخاطبان به زودی به شبکه‌ی جستجوی گوگل نیز خواهند آمد. تبلیغ‌کنندگان خواهند توانست تا مخاطبان را بر اساس عملکرد، وب‌سایت و اهداف کسب‌وکار، هدف قرار دهند.
 • Attribution: این ویژگی از این پس فقط محدود به قیف جستجو (search funnel) نیست بلکه به تبلیغ‌کنندگان PPC کمک می‌کند تا بخش قیف فوقانی و میانی تبدیل را هم مشاهده کنند. این ویژگی جهت بهبود سرمایه‌گذاری روی تبلیغات مفید خواهد بود.
 • مدیریت فروش گوگل adwords : نهایتاً این ویژگی به خرده‌فروش‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های مهم فروش را از طریق سرویس‌های واسط به حساب گوگل adwords خود وارد کنند.

نتیجه‌گیری

تجربه‌ی کاربریِ (UX) جدید گوگل ادوردز (google adwords) بسیار عالی است. اینترفیس و قابلیت‌های جدید، هر دوی آن‌ها تبلیغات در گوگل ادوردز (google adwords)را وارد دوران جدیدی کرده‌اند. اکنون می‌توانیم با همان دقتی که در فیسبوک قادر به هدف‌گیری مخاطبان بودیم، کاربران را هدف قرار دهیم. بنابراین مخاطبانِ سفارشی تنها نوعِ هدف‌گذاری نیستند. تجربه‌ی کاربری جدید، دست تبلیغ‌کنندگان را بازتر از قبل کرده است. با این حال اگر نسخه‌ی قدیمی ادوردز را ترجیح می‌دهید با یک کلیک می‌توانید به آن دوران سفر کنید. اگرچه نسخه‌ی جدید کمی زمان می‌برد تا به آن عادت کنیم ولی به خاطر قابلیت‌های جدیدش واقعاً ارزش این وقت گذاشتن را دارد. اکنون می‌توانید با هدف‌گیری دقیق‌تر مخاطبان در بخش جمعیت‌شناسی و استفاده از افزونه‌ی پروموشن، تبلیغات در گوگل را وارد فاز جدیدی کرده و بازدیدکنندگان بیشتری به دست آورید.

تبلیغات رایگان در گوگل

تبلیغات رایگان در گوگل

تبلیغات رایگان در گوگل ، گوگل گاه کوپن‌ها یا اعتبارهایی تشویقی (Promotional Credit) بین صاحبان حساب‌ها برای تبلیغات رایگان در گوگل توزیع می‌کند. این کوپن‌ها اعتبار رایگانی است که برای تبلیغات رایگان در گوگل برای وب‌سایت‌تان در ادوردز در اختیار شما قرار داده شده است. معمولاً این کوپن‌ها مخصوص استفاده برای حساب های کاربری تازه تاسیس هستند. منظور از حساب جدید حسابی است که در ۱۴ روز از ایجاد آن گذشته باشد. اگر حسابی از ۱۴ روز قدیمی‌تر باشد حتی اگر اطلاعات پرداخت آن تکمیل نشده باشد یا تبلیغی از آن حساب فعال نشده باشد، گوگل ادوردز آن را یک حساب جدید به شما نمی آورد.

اگرچه این قاعده همیشگی نیست و گاه این اعتبارها در حساب‌های قدیمی‌تر نیز فعال می‌شوند. فعال کردن اعتبار تشویقی از طریق کدی است که به شما داده می‌شود. اگر یک حساب جدید ساخته اید احتمال این‌که گوگل به همین زودی‌ها برایتان یک ایمیل حاوی کد تشویقی بفرستد زیاد است.

اگر شک دارید که از کوپنی می‌توانید استفاده کنید، آن را امتحان کنید. اما معمولاً برای هر حساب تنها یک کد اعتبار برای تبلیغ رایگان در گوگل قابل استفاده است. استفاده از بیش از یک کد در حساب ممکن است باعث تعلیق (Suspend شدن) حساب شما شود.

نکاتی که ممکن است در کار با کوپن‌های تبلیغات رایگان در گوگل با آنها مواجه شوید:

 • هر کد برای خود شرایط و مقرراتی دارد. بیش‌تر کدهای برای حساب‌های قدیمی فعال نمی‌شوند.
 • کدها معمولاً تاریخ انقضا دارند. اگر از کدی که منقضی شده باشد استفاده کنید اعتباری به حساب شما افزوده نمی‌شود.
 • یک کد را نمی‌توانید در بیش از یک حساب برای تبلیغات رایگان در گوگل استفاده کنید.
 • معمولاً نمی‌توانید برای یک حساب بیش از یک کد استفاده کنید. مگر این‌که در شرایط و مقررات کد دریافتی‌تان خلاف آن قید شده باشد.
 • حتی اگر مجاز باشید بیش از یک کد برای حساب‌تان استفاده کنید مثلاً کدهای دریافتی از دو منبع مجاز برای یک حساب باز هم تعداد کدهای قابل استفاده محدود است.
 • کد تشویقی تبلیغات رایگان در گوگل برای هزینه های قبلی صورت‌حساب شما کارآیی ندارد. اول حساب‌تان را با تبلیغات در گوگل تسویه کنید٬ سپس کد را وارد کنید. کد تشویقی برای مخارج آینده شماست.
 • کدهای تشویقی مسافران خوبی نیستند. اگر کدی را برای یک ناحیه یا کشور خاص دریافت کرده اید بهتر است در همان جا از آن استفاده کنید.
 • گوگل گاهی کدهای تشویقی را به شرکای خاص خود می دهد. این شرکا ممکن است شرایط و مقررات خاص خود را برای ارایه کدها به مشتریان‌شان دارند. اگر کدی را از منبعی دریافت کرده اید که با آن رابطه تجاری خاصی ندارید ممکن است کد دریافتی‌تان منقضی شده باشد. گاهی برخی افراد در اینترنت این کدها را با قیمت‌های بسیار پایین می‌فروشند. بهتر است در خرید کوپن از این افراد احتیاط کنید. اصلاً نخرید! ممکن است سرتان کلاه برود.
 • گاهی ممکن است کد دریافتی شما با احراز شرایط خاصی فعال شود٬ مثلاً‌به شرط این‌که حساب شما میزان معینی خرج تبلیغات کرده باشد. در این صورت کدی که وارد کرده اید خود به خود فعال خواهد شد.
 • حساب‌های Google Grant امکان استفاده از کدهای تشویقی را ندارند. گوگل گرنت نسخه ای از ادوردز است که مخصوص نهادها و مؤسسات غیرتجاری با اهداف بشردوستانه یا خیریه در ایالات متحده ایجاد شده است. گوگل خود به این حساب‌ها اجازه تبلیغ اهداف و برنامه هایشان را تا سقف ۱۰٫۰۰۰ دلار در ماه را می دهد. این بودجه به صورت سقف روزانه ۳۳۰ دلار و بید ماکزیموم ۱ دلار قابل استفاده است.
 • برای روش‌های پرداخت خاصی مانند حساب‌های دارای صورت‌حساب‌های ماهانه امکان استفاده از کدهای تشویقی تبلیغات رایگان در گوگل وجود ندارد.
 • مدیر یک حساب MCC -روشی است برای مدیریت هم‌زمان چند حساب از یک حساب مدیریتی- نمی‌تواند برای حساب‌های تحت کنترلش کد تشویقی وارد کند. این کار را باید مالکان خود حساب‌های مدیریت شده انجام دهند.
 • برای فعال کردن کد تشویقی حتماً باید روش پرداخت خود را معین کرده باشید. برای پرداخت‌های خودکار باید اطلاعات کارت اعتباری دقیق و درست باشد تا حساب‌تان فعال شود. برای پرداخت‌های دستی لازم نیست پیش از فعال کردن کد تشویقی پرداختی انجام دهید. اگرچه محض اطمینان از تمام نشدن اعتبارتان و متوقف نشدن آگهی‌تان بهتر است پرداختی نیز انجام دهید. در هر دو صورت تا وقتی اعتبار تشویقی شما کاملاً مصرف نشده باشد از کارت شما یا مبلغ پرداختی‌تان چیزی کم نمی‌شود.

روش فعال کردن اعتبار تشویقی تبلیغات رایگان در گوگل

۱- اگر حساب شما فعال است یعنی اطلاعات پرداخت آن را قبلاً کامل کرده اید به زبانه Billing>Billing preferences بروید و more actions>Apply a promotional code را انتخاب کنید. کد تشویقی را وارد کنیدو دکمه «Submit» را کلیک کنید.

۲- اگر یک حساب جدید دارید در همان زبانه بالا اطلاعات روش پرداخت را وارد کنید. در پایین‌ترین قسمت صفحه گوگل ادوردز از شما می‌خواهد که اگر یک کد تشویقی تبلیغ رایگان در گوگل که دارید را، کنید (Do you have a promotion Code? Enter it here). در صورت تمایل کد تشویقی‌تان را می‌توانید در آن‌جا وارد کنید یا بعدتر به روش بالا فعالش نمایید.

چگونه تبلیغات رایگان در گوگل را دریافت کنیم

گوگل گهگاه کوپن‌ها (ووچر ها) یا اعتبارهای تشویقی (Promotional Credit) بین صاحبان حساب‌ها توزیع می‌کند. این کوپن‌ها (ووچر ها) اعتبار رایگانی است که گوگل برای تبلیغ وب‌سایت‌تان در ادوردز در اختیار شما می‌گذارد. معمولاً این کوپن ‌ها مخصوص حساب‌های جدید هستند. منظور از حساب جدید حسابی است که در ۱۴ روز گذشته ایجاد شده باشد.

اگر حسابی از ۱۴ روز قدیمی‌تر باشد حتی اگر اطلاعات پرداخت آن تکمیل نشده باشد یا آگهی از آن حساب فعال نشده باشد گوگل آن را یک حساب جدید به شما نمی آورد. اگرچه این قاعده همیشگی نیست و گاه این اعتبارها در حساب‌های قدیمی‌تر نیز فعال می‌شوند.

معمولا گوگل کوپن های تبلیغاتی را برای مشتریان جدید ادوردز پیشنهاد می کند تا بتواند آن ها را به صرف هزینه های بیشتر بر روی تبلیغات کلیکی تشویق نماید.

ممکن است یک پیشنهاد مقدماتی مانند “با ۲۵ دلار، ۵۰ دلار دریافت کنیم.” برای دریافت اعتبار ۵۰ دلاری باید کد تبلیغاتی را ظرف ۱۴ روز از زمان ایجاد حساب کاربری خود وارد کنید و پس از ورود کد، می بایست حداقل ۲۵ دلار در حساب خود داشته باشید. پس از پرداخت ۲۵ دلار، اعتبار۵۰ دلاری را در حسابتان مشاهده خواهید کرد.

کد های تبلیغاتی (همچنین به عنوان کوپن ها یا کوپن ها شناخته می شوند) اعتبار را برای حساب تبلیغ کننده ارائه می دهند. هیچ راهی برای درخواست یک کد تبلیغاتی وجود ندارد، اما گوگل و شرکای گوگل گاهی اوقات کد های تبلیغاتی را بعنوان بخشی از پیشنهادات خاص ارائه می دهند.(نقل از خود گوگل )

معمولاً برای هر کمپین یک کد اعتبار تشویقی قابل استفاده است. استفاده از بیش از یک کد در حساب می تواند موجب تعلیق شدن (Suspend) حساب شما شود. اگر یک حساب جدید ساخته اید احتمال این‌ که گوگل به همین زودی‌ها برایتان یک ایمیل حاوی کد تشویقی بفرستد زیاد است.

بعد از اینکه تبلیغ کننده مقدار خاصی از هزینه را صرف تبلیغات خود کرد می تواند از کوپن ها یا بسته های تشویقی استفاده کند.

یادتان باشد بعد از ساخت اکانت می توانید به راحتی از کوپن های رایگان گوگل برای تازه وارد ها استفاده کنید.

مشخصات مورد نیاز را تکمیل کنید و منتظر بمانید تا کوپن برای شما ایمیل شود. سپس وارد حساب کاربری خود شوید و روی گزینه billing کلیک کنید. در این قسمت روی more action و بعد coupon کلیک کنید. در صفحه ای که باز می شود کوپن دریافتی را وارد کنید. در این قسمت روی accept کلیک کنید. خواهید که حساب شما به ۷۵ دلار (یا هر واحد پولی که انتخاب کرده اید) افزایش می یابد.

مراقب سوءاستفاده ها از تبلیغات رایگان در گوگل باشید

به این نکته توجه داشته باشید که هر فردی که کمپین ادوردز داشته باشد، می تواند از این تبلیغات رایگان در گوگل (ووچر ها) استفاده کند. اما متأسفانه برخی افرادی هستند که برای کلاه برداری و سوء استفاده از دیگران این کوپن ها را می گیرند و به ازای مقداری پول به افراد دیگر می فروشند و یا تحت عناوینی همچون تبلیغات رایگان گوگل یا تبلیغات مجانی گوگل ادوردز یا کوپن رایگان گوگل به مشتریان ارائه می کنند. در برخی موارد اتفاق می افتد که حتی این کوپن ها استفاده شده باشند و فاقد اعتبار باشند. پس برای دریافت کوپن از گوگل به هر کسی اطمینان نکنید.

تبلیغات جیمیلی گوگل

تبلیغات جیمیلی گوگل

روش های تبلیغات در گوگل بسیار گسترده و متنوع است. اما به تایید بسیاری از افراد عادی و کارشناسان، در بین تمام پلتفرم های ارتباطی، هیج چیز نمی­‌تواند جای لذت دریافت نامه­ای دست نوشته که به صندوق پستی خانه شما انداخته می‌شود، به خصوص از کسی که به آن علاقه دارید، را بگیرد. بنا به بسیاری از این دلایل اینچنینی، برندهای تجاری در صدد بوجود آوردن دوباره چنین احساسی در ذهن من و شما هستند. گاهی شاید خرید کردن لذت بخش باشد ولی گرفتن تخفیف ۲۰ درصدی از یک وسیله جدید آن هم فقط با یک نامه، احساس هیجان زیادی در ما ایجاد می‌­کند. تبلیغات جیمیلی گوگل می‌کوشد تا در بستری مدرن حس گرفتن یک نامه خوشحال کننده را در شما تحریک کند. تبلیغات جیمیلی گوگل می‌تواند در بین نوشته های خشک و بی روح سایر جیمیل ها، باعث یک لبخند روی لبان شما شود. به همین علت مطالب این پست را برای شما گرداوری کرده ایم.  هر انجه که شما برای تبلیغات جمیلی گوگل یا Gmail Ad نیاز دارید مرور خواهد شد تا بتوانید از یکی از محبوب ترین پلتفرم­های گوگل با ۲/۱ میلیارد کاربر استفاده لازم را ببرید.

تبلیغات جیمیلی گوگل یا Gmail Ads چیست؟

تبلیغات جیمیلی گوگل که تحت عنوان  «Gmail Sponsored Promotions» نیز شناخته می­شوند، در قسمت بالای Gmail Inbox ظاهر می شوند. این نوع پیام ها با یک علامت زرد رنگ مربعی شکل مشخص می­شوند که گویای تبلیغاتی بودن آنها است.

اکثر پیام های تبلیغاتی همانند پیام های معمولی بعد از کلیک کردن به صورت تمام صفحه به نمایش درمی­ایند.

هدف قرار دادن  یا هدف گیری (targeting) چگونه عمل می­‌کند؟

بیش از ۲/۱ میلیارد کاربر فعال هر ماه از Gmail استفاده می‌کنند، ولی گوگل چگونه این اطلاعات را جمع آوری می­کند؟ خب اینجا جاییست که موضوع کمی بحث برانگیز می­شود. گوگل ایمیل­ها را برای برخی کلمات کلیدی اسکن می­کرد ولی بعد متوجه شدند که این کار چندان ضرورتی ندارد. گوگل به سرعت از این مدل دور شد و در حال حاضر مشتریان را براساس داده ­های جمع آوری شده از یوتیوب، کروم و سایر سرویس­های خود هدف قرار می­دهد. دوران اسکن کردن به سرآمده است!

این اطلاعات این امکان را به تبلیغ کنندگان می­دهد تا مشتریان  بالقوه را بر اساس علاقه، عادت ها ، تفکر و… بیابند. در این وبلاگ به پوشش گزینه­ های targeting خواهیم پرداخت.

علت کارامد بودن Gmail Sponsored Promotions یا سرویس تبلیغات جیمیلی گوگل چیست؟

بزرگترین مزیت رقابتی گوگل توانایی آن برای هدف گیری افراد با تمایل خرید بالاست. در جستجوی گوگل، کلمات کلیدی خاص و طولانی نشان می­دهد که مشتری بررسی های خود را انجام داده و هم اکنون در حال ارزیابی بازار هستند. اگر شما شرایط یک معامله مطلوب را فراهم بیاورید بدون هیچ مشکلی برنده خواهید بود.

به عنوان مثال، کاربرانی که تب « promotions» را جستجو می­کنند، دچار عادت ذهنی خرج کردن پول هستند. تب promotions پر از کوپن­ها و معاملات موثر است. بنابراین افرادی که مکررا این تب را جستجو می­کنند آماده خریدن هستند.

مشخصات تبلیغات یا Gmail Specs

قبل از شروع طراحی تابلو خود باید به چند نکته توجه داشنه باشید. سه روش برای بهبود خلاقیت در تبلیغات جیمیلی گوگل شما وجود دارد.

 • از تصاویر stock که در AdWords  وجود دارد استفاد کنید
 • اجازه دهید که AdWords وب سایت شما را اسکن کند و محتویات مطلوب برای نمایش در تبلیغات شما را استخراج کند.
 • موارد مد نظر خودتان را در جدول مشخصات زیر بارگزاری نمایید.

 

مواردویژگی های ابعادی و محدودیت ها
لوگو(Logo)۱۴۴×۱۴۴- ۱۵۰ KB, 1:1 ratio square
نام تجاری  (Business Name)۲۰ کاراکتر ماکزیمم
عنوان (Headline)۲۵ کاراکتر ماکزیمم
توصیفات (Description)۹۰ کاراکتر ماکزیمم
نمایش URL   (Display URL)۲۵۵ کاراکتر
Final or Destination URLخالی
 توسعه تبلیغات:

 

عنوان(Headline)۲۵ کاراکتر
توصیفات(Description)۹۰ کارکتر
نام تجاری   (Business Name)۲۰ کارکتر
تماس(call)۱۵ کارکتر
تصویر لوگر۱۴۴×۱۴۴ px to 1200 x 1200; 1:1 ratio; 150 KB
تصویر marketingLandscape (1.91:1): 1200×۶۲۸ (۶۰۰x314px min)Square: 1200×۱۲۰۰ (۳۰۰x300px min)
تصویر سر صفحه۶۰۰x200px min; 1200x400px max

چگونه تبلیغات جیمیل را در AdWords قرار دهید؟

 • گوگل AdWords را بازکنید
 • روی Campaigns کلیک کنید
 • دکمه (+) را فشار دهید
 • یک هدف را برای مشخص کنید: sales،lead  یا website traffic .
 • همچنین یک هدف برای campaign  بعد ساخت campaign انتخاب نمایید
 • گزینه Display Campaign را انتخاب نمایید.
 • Gmail Campaign را انتخاب نمایید.

چگونه یک تبلیغات HTML سفارشی ایجاد کنید

شما می­توانید تبلیغات جیمیلی گوگلخود را سفارشی سازی کنید! پس از مدت ها کار بر روی جستجو تبلیغات، این موضوع می­تواند خوشایند باشد.

شما واقعا می­توانید تبلیغات جیمیلی گوگل خود را مانند یک صفحه منحصر به فرد که شامل CTA های چندگانه، ویدئو، تصاویر و دکمه ها است اصلاح کنید. اما قبل از شروع کار باید به برخی از دستورالعمل ها که به آنها اشاره شده توجه کنید.

 • فایل ها را در پوشه زیپ شده قرار داده و حجم ان کمتر از ۲۵/۱ مگابایت باشد.
 • حد اکثر می­تواند ۱۰۰ فایل داشته باشید.
 • بیشترین اندازه هر فایل حدود ۵۰۰ کیلوبایت است.
 • تنظیمات Gmail targeting

ادوردز های جدید گزینه ­های targeting مخاطبان را سه دسته تقسیم میکند:

 1. وابستگی ها (Affinity): علاقمندی و عادت های مخاطبان
 2. بازار و سفارشی سازی تمایلات(Custom intent) : زمینه جست وجوی فعالانه و برنامه های مخاطبین
 3. بازاریابی و مخاطبین مشابه(Similar Audiences): چگونگی برقراری ارتباط مخاطبین با کسب و کار شما

هدف گذاری بر اساس علایق و عادت ها

افراد را با علایق مشابه به تبلیغات خود هدف گیری کنید. برای مثال ، شما ممکن است افرادی را که علاقه مند به زیبایی و سلامت، مسافرت، دادو ستد های بانکی و مالی و یا خوانندگان اخبار  هستند را هدف گیری کنید. اگر انتخاب پیش فرض گوگل به اندازه کافی برای شما مناسب نبود می­توانید مخاطبان دلخواه خود را  که در موارد زیر به انها اشاره شده است هدف گیری کنید:

 • افرادی که کلمات مشابه تبلیغات شما را جستو جو کردند.
 • برنامه هایی دانلود کرده اند به تبلیغات شما مرتبط است.
 • به تبلیغات مشابه شما علاقه نشان دادند.
 • افرادی که وب سایت های مشابه به تبلیغات شما را جست وجو کردند.
 • هدف گزاری به کمک تمایلات

به خاطر داشته باشید که یکی از مزیت­های مهم گوگل نسبت به سایر پلتفرم­های تبلیغاتی توانایی آن در پیش­بینی احتمال خرید یک فرد است. AdWords می­تواند شما را در هدف قرار دادن مخاطبانی که کسب کار شما باعث کمک به آنها می­شود، راهنمایی کند.

مخاطبان در بازار

گوگل این اجازه را به شما می­دهد تا مخاطبان در بازار یا افرادی که به طور جدی به دنبال خرید محصولات شما هستند هدف قرار دهید.  این مشتریان اغلب محصولات مختلف را با هم مقایسه می­‌کنند و باید در نظر داشت که این مخاطبان بسیار با ارزش هستند چرا که همواره با کارت های اعتباری خود آماده خرید هستند.

سفارشی سازی تمایلات (custom intent)

اگرچه هدف قرار دادن کلمات کلیدی بسیار کارا و مفید هستند، ولی سفارشی سازی تمایلات از داده های حاصل از جستجو و کلیک کردن ها استفاده می­کند. گوگل اکنون سابقه جستجو در کروم، سیگنال­های یوتیوب و نرم افزار های نصب شده را نیز بکار می­گیرد. اگرچه Adwords ها به صورت خودکار سفارشی سازی را برای همه تبلیغات انجام میدهد. توجه کردن به این موارد برای رسیدن به مخاطبانی بیشتر و تاثیر بیشتر روی کسب و کار شما توصیه می­شود.

وقایع زندگی

همه افراد اتفاقات مهم زندگی خود را گرامی میدارند . خواه قبول شدن در دانشگاه مورد علاقه خود، جابجایی به یک محله کوچک، تقبل نگه داری از یک سگ خانگی یا هر اتفاقی که ممکن است پیش بیاید. اینگونه اتفاقات همواره زندگی ما را تحت تاثیر قرار می­دهد.

با هر لحظه مهم زندگی ، کسب و کارهایی وجود دارد که می­تواند به مردم کمک کند تا بیشتر از آن لحظه ها استفاده کنند. گوگل گزینه هایی را برای تبلیغات فرآهم آورده که می­توان افراد در این لحظات مهم هدف قرار دهید، در واقع گوگل به شما کمک می­کند بهترین افراد را در بهترین لحظه جذب خود کنید. چند نمونه از این حوادث که برای افراد ممکن است پیش بیاید در اینجا ذکر شده است.

? در مورد فارغ التحصیل  کالج

? اخیرا از کالج فارغ التحصیل شده اند

? در مورد ازدواج

? اخیرا ازدواج کرده اند

? در مورد نقل مکان

? به تازگی نقل مکان کرده اند.

کلمات کلیدی مخاطبان (audience keyword)

جست و جوی گوگل و تاریچه (History) وب سایت­ها اطلاعات بسیار مفیدی از کاربران در اختیار ما قرار می­دهد. به همین دلیل هدف قرار دادن کلمات کلیدی یکی از قوی­ترین گزینه های هدف گیری به شمار می‌­آید. با تعیین کلمات که می­خواهید مورد هدف گیری قرار دهید تبلیغات شما برای افرادی که به این کلمه کلید ها مرتبط هستند نمایش داده می­شود.

در زمان های گذشته کلمه کلید مخاطبین تنها راه هدف قرار دادن مخاطبان بوده است. با این حال عبارت های تبلیغات در گوگل به عنوان تجربه جدید با استفاده از سفارشی سازی هدف مخاطبین این کار را انجام می­دهد. گاهی اوقات ممکن است با پیغام “no ads serving” مواجعه شوید. در اینجا به چگونگی حل این مشکل اشاره شده است.

 • نوع campaign خود را انتخاب کنید.
 • روی تب keywords کلیک کنید.
 • کلمه کلید مخاطبان را پاک کنید(audience keyword)
 • یک گزینه اختیاری و بسیار موثر : انجام Macarena
 • افرادی را  هدف قرار دهید که از قبل با زمینه کسب کار شما تعامل داشته اند.

بازایابی در واقع هدف قرار دادن افرادی است که  پیشتر با موضوع یا وب سایت مرتبط با کسب و کار شما معاملات یا تعاملاتی داشته اند. شما ممکن است به بازدید کنندگان وب سایت، کاربران یوتیوب، کابران نرم افزارها، لیست مشتریان یا ترکیب دلخواه از همه انها متمرکز شوید. برای یک بازبینی سریع و کامل ، راهنمای بازاریابی سریع و آسان در ۶ گام را مطالعه کنید .

مخاطبین مشابه

اگر شما لیستی از مخاطبین را دارید، گوگل می­تواند شما را در یافتن مخاطبینی مشابه به لیست شما یاری کند. که به اینها اصطلاحا مخاطبین مشابه ( similar audience) گفته می­شود. اگر لیست قوی از مخاطبین را داشته باشید این روش بسیار موثر خواهد بود.

هدف قرار دادن ساختاری جمعیت (demographic targeting)

این روش رایج ترین نوع هدف قرار دادن، مخصوصا برای تبلیغ کنندگان سنتی می­باشد. شما می توانید با گروه سنی، جنسیت، وضعیت والدین، تحصیل، مالکیت خانه، وضعیت تاهل، شغل و درآمد خانوار (در بیشتر کشورها) مخاطبین را هدف قرار دهید.

مراقب هدف گیری های خودکار باشید (Automated targeting)

همانطور که گوگل به دنبال ساده سازی AdWords ها می­باشد، تاکید بسیار بر عملکرد خودکار آن دارند. زمانی که یک اگهی تبلیغاتی آماده نمایش است تنظیمات پیش فرض برای هدف گیری خودکار به عنوان ” conservative automation ” لحاظ شده است.

باید در نظر داشته باشید این گزینه برای تبلیغ ­کنندگان مبتدی مناسب است و شما باید تلاش کنید هدف گیری را از این حالت خارج کنید و مخاطبین خاص خود را شناسایی کنید. و همچنین اگر می­خواهید مشتری های بیشتری مانند مخاطبان فعلی خود را پیدا کنید، یاد بگیرید که چگونه یک مخاطب مشابه (similar audience) ایجاد کنید.

تبلیغات جیمیلی گوگل: نکات و بهترین روش ها

سه شاخص سنجش برای تبلیغات در گوگل به کمک عبارت ها یا همان adwords فراهم شده است: Gmail Forwards، Gmail Saves و Gmail Clicks to Website

 • برای بدست آوردن داده های کافی برای بهینه سازی، تبلیغات خود را به مدت ۳ ماه صورت نامحدود به صورت Ad Rotate قرار دهید.
 • ” Gmail Clicks to Website” یک شاخص بسیار مرتبط با میزان عملکرد تبلیغات شماست . باید درنظر داشته باشید که ad click ها شما را دچار سردرگمی نکند. چرا که “clicks” همه تبلیغات جیمیلی گوگل را  که باز می­شوند را میشمارد، که شامل ان مواردی که وب شما به صورت خودکار باز می­شود نیز خواهد بود.
 • در ایجاد خلاقیت در تبلیغات کم نگذارید. تصاویر چندگانه “multiple images” و ویدئو ها به زیبای ترکیب کنید.
 • نمره کیفیت در تبلیغات جیمیلی گوگل نیز وجود دارد ولی گوگل آن را به شما نشان نمیدهد. با این حال ، نرخ کلیک روی ایمیل شما یک شاخص بسیار قوی از میزان امتیاز تبلیغات شما است.
 • همه چیز را به دقت بررسی کنید .حتی اگر هدف گیرهای خودکار و گزینه های پیشنهاددهنده (bidding) به درستی کار میکنند، چندین بار آنها را چک کنید.

تبلیغ در گوگل چه با استفاده از تبلیغات جیمیلی گوگل و چه با استفاده از گوگل ادوردز آسان است. اما اگر می‌خواهید تبلیغات شما هدفمند و پربازده باشد، باید از کمک متخصصان تبلیغات کمک بگیرید. آژانس سالوک به عنوان متخصص تبلیغات در گوگل آماده است تا با ارائه مشاوره رایگان پیش از خرید کمپین تبلیغاتی و پشتیبانی تمام وقت از کمپین تبلیغات گوگلی شما از طریق اکانت مدیریت شده گوگل ادوردز ، بهترین سرویس تبلیغاتی را دراختیار شما قرار دهد.

روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل

روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل

هدف ما در سالوک رونق دادن به کسب و کار شما با پرداخت کمترین هزینه می باشد. در این مقاله سعی داریم روش‌های مؤثر کاهش هزینه تبلیغات در گوگل را که حاصل تجربه ما در راه اندازی بیش از ۱۰۰۰ کمپین تبلیغاتی می باشد را با شما به اشتراک بگذاریم.

یکی از مهمترین شاخص­‌های کلیدی عملکرد (KPI) که باید برای بیشینه‌­کردن نتایج کمپین جستجوی پرداختی شما ردیابی شود، پرداخت به ازای کلیک (PPC)شماست. هزینه­‌ی شما به ازای کلیک در واقع میزان پولی است که برای هر کلیک در گوگل ادوردز (Google AdWords) می­‌پردازید. گوگل ادوردز یک شاخص پرداخت به ازای کلیک واقعی برای هر کلمه کلیدی که هدف­‌گذاری کرده­‌اید و همین­طور یک شاخص پرداخت به ازای کلیک متوسط برای کل کمپین ارائه می‌­کند.

هزینه شما برای هر کلیک برای تبلیغات در گوگل می­‌تواند به عوامل بسیاری وابسته باشد از جمله مواردی که در ادامه می­‌آید:

استراتژی­‌های پیشنهاد قیمت (روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

اگر از پیشنهاد قیمت (Bidding) دستی برای پرداخت به ازای کلیک استفاده می­‌کنید کنترل بهتری نسبت به حالتی که از استراتژی پیشنهاد قیمت بهبودیافته بهره ببرید خواهید داشت. پیشنهاد قیمت دستی برای پرداخت به ازای کلیک به شما به عنوان مدیر کمپین این توانایی را می­‌دهد تا هر مقدار که می­‌خواهید برای کلید­واژه‌­ها پرداخت کنید یا اگر خواستید بتوانید آن مبلغ را برای کلید­واژه مشخصی افزایش دهید. پیشنهاد قیمت به روش تبلیغات کلیکی بهبودیافته به گوگل ادوردز این قدرت را می­‌دهد که به صورت خودکار روی کلید­واژه­‌هایی که به احتمال بیشتری منجر به تبدیل آنلاین می‌­شوند پیشنهاد قیمت بدهد. هر دو روش برای پرداخت به ازای کلیک در گوگل ادوردز مزایا و معایبی دارند، در نتیجه دانستن این نقاط قوت و ضعف برای گرفتن تصمیمی از روی اطلاع و مناسب برای کسب‌­وکار و اهداف بازاریابی شما لازم است.

میزان رقابت در صنعت( روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

هزینه به ازای هر کلیک می­‌تواند به میزان رقابتی بودن صنعت شما نیز بستگی داشته باشد. کلمات کلیدی معینی هستند که رقابت در آن­ها شدید است، در نتیجه کسب‌­وکارها تمایل دارند تا برای این کلمات کلیدی هزینه به ازای کلیک خود را افزایش دهند. زمانی که یکی از رقیبان پیشنهاد قیمت خود را برای یک کلمه کلیدی بالا می­‌برد، زنجیره‌­ای از واکنش­‌ها را در میان کسب‌­وکارهای دیگر به راه می­‌اندازد تا بیشینه پیشنهاد قیمت هزینه به ازای کلیک خود را برای باقی ماندن در جایگاه بالا در صفحه نتایج موتور جست­وجو (SERP) بالا ببرند. به همین دلیل و بسیاری دلایل دیگر، داشتن دانش درست از میزان ترافیک جست­‌وجو و رقابتی بودن آن در صنعت شما برای این که بتوانید کمپین خود را به خوبی برای تولید نتایج برای کسب­‌وکارتان بهینه کنید بسیار حائز اهمیت است.

وقتی به دنبال کاهش هزینه به ازای هر کلیک هستید ممکن است به طور غریزی بخواهید پیشنهاد قیمت خود را برای تمام کلمات کلیدی­ پایین بیاورید – که این کار بسیار اشتباه است! پایین آوردن پیشنهاد قیمت هزینه به ازای کلیک شما  می‌­تواند امتیاز کیفی شما را پایین بیاورد و در نهایت هزینه و پول بیشتری برای هر سرنخ (لید) پرداخت کنید. اگر می­خواهید پول خود را به طور مؤثر و کارامد روی بازاریابی دیجیتال هزینه کنید، هزینه به ازای کلیک خود را برایتبلیغات در گوگل ادوردز با این پنج ترفند ساده کاهش دهید!

میزان تناسب کلید­واژه (روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

میزان تناسب کلیدواژه برای موفقیت کمپین گوگل ادوردز و کاهش هزینه به ازای هر کلیک شما بسیار حیاتی است. گروه‌­های تبلیغاتی در کمپین شما باید به چند تم سازماندهی شوند. مهم نیست که تم­‌ها مربوط به محصولات یا خدماتی مجزا باشند، اما باید کلیدواژه­‌های داخل آن گروه تبلیغاتی میزان تناسب بالایی داشته باشند. هم­پوشانی تم­‌های مربوط به کلیدواژه­‌ها امتیاز کیفی را کاهش می‌­دهد و در نتیجه باعث بالا رفتن هزینه به ازای کلیک (CPC) می‌­شود.

برای مثال، اگر شما یک دندانپزشک هستید و کمپینی در ادوردز به راه انداخته‌­اید، نباید کلیدواژه­‌های “روکش”  و “براکت ارتودنسی” را در یک گروه تبلیغاتی قرار دهید. این خدمات باید در دو گروه جدای تبلیغاتی با طرح­های تبلیغاتی با تناسب زیاد، افزونه‌­های تبلیغاتی، و صفحه فرودی مختص هر کدام قرار بگیرند.

کلیدواژه‌­های منفی (روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

به طور مشابه، کلیدواژه­‌های منفی نیز یکی از روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل شما می­‌شوند. کلیدواژه­‌های منفی نوع تطبیقی از کلیدواژه­‌ها هستند که به گوگل ادوردز می‌­گویند که زمانی که این کلیدواژه جست­جو شود تبلیغ شما نمایش داده نشود. کلیدواژه­‌های منفی با جلوگیری از نمایش تبلیغات شما برای عبارات غیر مرتبط که باعث کاهش نسبت تعداد کلیک به دفعات نمایش آگهی (CTR) می‌­شوند به پایین آمدن هزینه به ازای کلیک شما کمک می‌­کنند. داشتن نسبت تعداد کلیک به دفعات نمایش آگهی سالم برای رسیدن به امتیاز کیفی بالا بسیار مهم است. وقتی نرخ تعداد کلیک به دفعات نمایش ضعیف باشد، امتیاز کیفی شما پایین می‌­آید و در نتیجه پرداخت به ازای کلیک افزایش می­‌یابد.

مثالی برای کاربرد کلمات کلیدی منفی می­‌تواند این باشد که اگر شما صاحب کافی شاپی هستید که می­خواهید کلمه کلیدی “java” به معنی قهوه را هدف بگیرید، باید از کلمه “script” به عنوان کلیدواژه منفی استفاده کنید. این کار باعث می­­‌شود که تبلیغات شما برای عبارت جست­‌وجوی “java script” که یک زبان برنامه‌­نویسی است نمایش داده نشود.

میزان تناسب صفحه فرود( روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

میزان تناسب صفحه فرود (Landing Page) نیز یکی از روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل است. صفحه فرود شما باید:

 • به نمایه جست­‌وجوی کاربر مربوط باشد
 • به کلیدواژه‌­های گروه تبلیغاتی مربوط باشد
 • به طرح تبلیغاتی مربوط باشد

شما نمی‌­خواهید که کاربری را که به دنبال یک فیزیوتراپ است به صفحه‌­ای درباره تخصص اطفال بفرستید. گرچه هر دو این خدمات توسط شما ارائه می­‌شوند اما صفحه فرود با عبارت جست­‌وجو ارتباطی ندارد و باعث رنجش مصرف­‌کننده خواهد شد. داشتن محتوی مرتبط، مفید، و اصیل در وب­‌سایت شما باعث ارتقاء امتیاز کیفی و کاهش هزینه به ازای کلیک می­‌شود.

تجربه صفحه فرود (روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

گوگل به دنبال این است که بهترین تجربه جست‌­وجوی آنلاین را برای کاربرانش فراهم کند، چه به صورت طبیعی (ارگانیک) و چه از طریق تبلیغات پرداختی در گوگل ادوردز. زمان تعیین این که ترافیک پرداختی روی وب‌­سایت شما به چه صفحه‌­ای فرستاده شود باید چند چیز را در نظر گرفت:

 • آن صفحه با چه سرعتی بارگذاری می­‌شود؟
 • آیا گشت‌­وگذار کاربر در نسخه دسکتاپ و موبایل راحت است؟
 • آیا کاربران می­‌توانند آن­‌چه را که به دنبال آن هستند به راحتی پیدا کنند؟
 • آیا آن صفحه برای نمایش در موبایل بهینه (Mobile-friendly) شده است؟
 • آیا انجام خرید یا تماس گرفتن با شما برای مردم ساده است؟

فرستادن کاربران به وب­‌سایتی که برای تمام پرسش­‌های بالا پاسخ مثبت ندارد به سلامت کلی کمپین گوگل ادوردز شما آسیب می­‌زند. اطمینان از این که صفحه فرود شما تجربه کاربری مثبتی را فراهم می­‌کند امتیاز کیفی شما را افزایش خواهد داد و هزینه به ازای کلیک شما پایین می­‌آید.

اصلاح پیشنهاد قیمت (روشهای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل)

اصلاح کردن پیشنهاد قیمت­ با صرف بودجه به صورت کارامد بر اساس آمار جمعیتی (Demographic) بهینه روشی مؤثر برای کاهش پرداخت به ازای کلیک شماست. زمانی که کمپین­‌هایتان را آنالیز می‌­کنید، توجه کنید که چه مکان­‌هایی، چه دستگاه­‌هایی، و چه روز­هایی از هفته بهترین نرخ تعداد کلیک به دفعات نمایش (CTR)، نرخ تبدیل، و پرداخت به ازای کلیک (PPC) را دارند. از اصلاح پیشنهادهای قیمت­ برای پیشنهاد قیمت بالاتر روی آمارهای جمعیتی که بهترین عملکرد را دارند استفاده کنید. با تمرکز روی کمپین­‌هایی که عملکرد خوبی دارند، سلامت کلی کمپین شما بیشتر شده و هزینه به ازای کلیک پایین می‌­آید.

صرف­‌نظر از نوع صنعت یا استراتژی پیشنهاد قیمت، تمامی کسب‌­وکارها می­‌توانند از کاهش هزینه به ازای کلیک خود در ادوردز بهره‌­مند شوند. کاهش هزینه به ازای هر کلیک منجر به افزایش ترافیک به سمت و‌‌ب‌سایت شما شده و فرصتی است تا لیدها  یا سرنخ‌­های بیشتری برای کسب‌­وکارتان جمع‌­آوری کنید، و در نتیجه هزینه متوسط به ازای هر لید (CPL) خود را پایین بیاورید.

اگر برای بهینه کردن کمپین گوگل ادوردز خود کمک می­‌خواهید یا تمایل دارید سرنخ­‌های هدف­‌گذاری شده برای کسب­‌وکار آنلاین خود جمع­‌آوری کنید، می توانید با سالوک تماس بگیرید  و با یکی از کارشناسان متخصص ما در زمینه تبلیغ در گوگل ادوردز صحبت کنید. ما می‌­توانیم به شما کمک کنیم تا به اهدافتان برسید و کسب‌­وکار خود را تا قله بالا ببرید!

چگونه با کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی مشتریان قدیمی خود را برگردانیم

چگونه با کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی مشتریان قدیمی خود را برگردانیم

ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی  یا بازاریابی مجدد یکی از قابلیت های کاربردی تبلیغات در گوگل می باشد. اجازه دهید آماری را با شما به اشتراک بگذاریم. طبق شواهد موجود، تنها حدود ۳ درصد بازدیدهای یک سایت منجر به خرید می‌شود. این آمار با این اعداد و ارقام، تا حدی نگران‌کننده است. از طرفی این آمار می‌تواند انگیزه‌ای باشد تا شما وقت بیشتری را صرف کمپین‌های بازاریابی خود کنید. راه‌هایی وجود دارد که نه‌تنها مشتریان را به بازدید از سایت می‌کشاند، بلکه آن‌ها را متقاعد به خرید از شما خواهد کرد. یکی از این راه‌ها به‌کارگیری کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز در کمپین تبلیغ در گوگل است.ولی ابتدا باید بدانید کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز یا همان ریمارکتینگ چیست.

ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی جهت نمایش دوباره تبلیغات گوگلی، به مشتریان بالقوه که قبلا از سایت شما بازدید کرده‌­اند یا از نرم‌افزار موبایلی شما استفاده می‌کنند، طراحی‌شده است. این تکنیک مؤثر این اجازه را به شما می‌دهد تا با مخاطبین هدف‌گیری شده که احتمال خرید از شما را دارند، همواره در ارتباط باشید. همچنین باعث یادآوری و نمایش مجدد نام تجاری شما به آن‌ها می‌­شود. نکته جالب این نوع تبلیغات، وجود شمار فراوان ابزارها و استراتژی­هایی است که شما را در فعالیت‌های بازاریابی همراهی می‌کنند؛ از ایجاد لیست هوشمند گرفته (Smart List) تا ایجاد مخاطبین سفارشی توسط فیس‌بوک.

در این پست آموزشی به نحویِ برگرداندن مشتریان بالقوه به سایت با استفاده از کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی خواهیم پرداخت.

در این مقاله ایجاد یک کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی و به‌کارگیری از شبکه‌هایی که آن‌ها پیشنهاد می‌دهند را مرور خواهیم کرد. درنتیجه شما با این آموزش‌ها قادر خواهید بود با خرید اکانت گوگل ادوردز و به کار گیری کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی، مخاطبان هدف‌گیری شده خود را به سایتتان برگردانید.

انواع مختلف کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی

در ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی زمانی که در مورد بازاریابی به واسطه تبلیغات بحث می‌کنیم، روش‌های متعددی برای دستیابی مخاطبان هدف‌گیری شده با نمایش تبلیغات وجود خواهد داشت.

در اینجا به چند مورد از پلتفرم‌ها یا شبکه‌هایی که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اشاره‌شده است:

 • یوتیوب
 • جیمیل
 • نرم‌افزار
 • شبکه‌های نمایش (Display Network)
 • Remarketing Search Listings Ad

در این آموزش نحوه‌ی ایجاد کمپین برای هر یک از این پلتفرم‌ها مرور خواهد شد. باید در نظر داشت که بازاریابی در برخی از شبکه‌ها می‌تواند نسبت به دیگری آسان‌تر باشد. برای مثال، ایجاد تبلیغات در گوگل در شبکه‌های نمایش (Display Networks) ساده‌تر از ایجاد تبلیغات در یوتیوب است. همچنین باید توجه داشت که ازنظر گوگل برای تبلیغ در گوگل، « Remarketing search listings ads” جزء مواردی است که باید به آن پرداخت اما این موضوع نباید با هدف‌گیری مجدد (Retargeting) اشتباه گرفته شود.

دانستن اهداف کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی

عموماً سه نوع کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز یا ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی وجود دارد که شما به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد:

 • راه اندازی کمپین برای افرادی که فعالیت خاصی روی صفحه شما انجام نداده‌اند- برای مثال هدف قرار دادن افرادی که هیچ‌گونه انتخابی در صفحه اول شما انجام نداده‌اند.
 • راه اندازی کمپین برای افرادی که تا مرحله خاصی از خرید پیشرفته‌اند (برای مثال تا مرحله قبل واریز وجه مراحل خرید را انجام داده‌اند) هدف‌گیری می‌کند
 • راه اندازی کمپین برای افرادی که صفحه‌ی مدنظر شما را بازدید نکرده‌اند. برای مثال صفحات دیگری از وب­سایت شما یا محتوای تبلیغاتی مشاهده کرده‌­اند.

چیزی که در اینجا مهم است، نوع عکس‌العملی است که شما برای مشتریان بالقوه وقتی در معرض کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز قرار می­‌گیرند، در نظر می‌­گیرید.

بسته به واکنشی که نسبت به مشتری، قصد انجام دارید، می‌توانید یکی از تصمیمات زیر را برای آن‌ها اتخاذ کنید:

 1. اینکه تعیین کنید کدام صفحات باید حاوی برچسب‌های بازاریابی مجدد شما باشند.
 2. انتخاب شبکه و انتخاب نحویِ رسیدن به مخاطبان هدف‌گیری شده روی شبکه
 3. نحوه ایجاد تبلیغات متناسب با مخاطبان هدف‌گیری شده
 4. ایجاد صفحات سفارشی اختصاص‌یافته به مخاطبان

اگر بخواهید به نتیجه‌ای مطلوب توسط کمپین‌های بازاریابی مجدد دست‌ یابید، باید در مورد چگونگی مدیریت هر یک از این موارد، اطلاعات کافی داشته باشد.

ایجاد لیست ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی

برای ایجاد کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی دو قسمت وجود دارد.

 • ایجاد یک لیست بازاریابی مجدد
 • اجرای یک کمپین هدفمند در لیست ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی (Remarketing List)

ابتدا به نحوه‌ی ایجاد یک لیست ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی می‌پردازیم

وارد گوگل ادوردز شوید و روی گزینه “Shared Library” کلیک کنید، این گزینه در قسمت حاشیه‌ای ستون سمت چپ قرار دارد. گزینه “Audiences” را انتخاب کنید.

ممکن است با اخطار زیر مواجه شوید که بیانگر عدم یافتن برچسب ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی می‌باشد.

اگر در پنجره اخطار ظاهرشده گزینه “Tag details ” را کلیک کنید به برچسب‌هایی که می‌توانید بر روی وب‌سایت خود نصب کنید دسترسی خواهید داشت.

اگر احساس راحتی با نصب برچسب ندارید، می‌توانید آن‌ را به گروه پشتیبانی فنی خود ارسال کنید. از نصب برچسب بر روی تمام صفحات وب‌سایت خود اطمینان حاصل کنید.

انجام این کار آزادی بیشتری را برای اجرای چند کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز در اختیار شما قرار می‌دهد تا به گروه تبلیغاتی مناسب خود دست پیدا کنید.

در همه موارد ابتدا باید برچسب را نصب کنید و نیاز دارید که یک لیست بازاریابی مجدد ایجاد کنید. بدین منظور در قسمت Shared library روی گزینه “+Remarketing List ” کلیک نمایید.

پس‌ازآن باید تصمیم بگیرید که ادوردز چگونه افراد را برای بازاریابی انتخاب کند. البته شما تعیین می­‌کنید از چه اطلاعاتی باید استفاده کند.

چیزی که در اینجا انتخاب می‌کنید بسته به اطلاعاتی است که شما هم‌اکنون در دست دارید یا می‌توانید تهیه کنید. درنتیجه دارای چهار گزینه­ انتخاب هستید.

 • بازدید کنندگان سایت (Website visitors) – بازاریابی از بین افرادی که از وب‌سایت شما دیدن می‌کنند.
 • کاربران نرم‌افزار موبایل (Mobile app users)- بازاریابی از بین افرادی که از نرم‌افزار موبایلی شما استفاده می‌کنند.
 • ایمیل مشتریان (Customer emails)- بازاریابی بین افرادی که ایمیل خود را به شما ارائه کرده‌اند.
 • کاربران یوتیوب (YouTube users) -بازاریابی بین افرادی که ویدیوهای شمارا در یوتیوب یا کانال‌های شما مشاهده کرده‌اند.

در این بخش قصد داریم نحوه به‌کارگیری برخی از این موارد ذکر شده را پوشش دهیم.

بیایید نگاهی بیندازیم به نحوه ایجاد یک کمپین بازاریابی مجدد گوگل ادوردز مجدد بر اساس گزینه بازدیدکنندگان سایت (Website visitors).

برای هر لیست بازاریابی یک نام خاص قرار دهید تا بتوانید در زمان بررسی کمپین هدف هر لیست را به‌درستی تشخیص دهید.

اهداف کمپین شما تعیین می‌کند که چه کسی باید در لیست‌های بازاریابی مجدد قرار بگیرد.

نکته: اگر می­خواهید از این گزینه­‌ها نهایت استفاده را برده باشید، باید از نصب شدن برچسب‌های بازاریابی مجدد در همه صفحات وب خود اطمینان حاصل کنید.

بازدیدکنندگان صفحه (Visitors of a page): از این مورد می‌تواند برای صفحه فرودی (Landing page) استفاده کنید تا افرادی را که فعالیت خاصی را انجام نداده‌اند وادار به ثبت‌نام کنید.

مورد دوم در تصویر بالا (Visitors of a page who did not visit another page) مربوط به افرادی است که صفحه خاصی را مشاهده کرده­اند. مثلاً افرادی که صفحه محصولات را مشاهده کرده‌اند و وارد صفحه خرید نشده‌اند. این مورد فقط برای شبکه‌های نمایش (Display network) می­باشد.

مورد سوم (Visitors of a page who also visited another page) مربوط به افرادی است که صفحات مختلف را بازدید کرده‌اند و یا ممکن است در حال مقایسه انواع مختلف محصولات باشند. این گزینه نیز مختص شبکه‌های نمایش است.

مورد چهارم (Visitors of a page who also visited during specific dates) مربوط به افرادی که در زمان خاصی از سایت دیدن می‌کنند. برای مثال ممکن است در برخی مناسبت‌های خواص مانند ولنتاین یا کریسمس افزایش ترافیک را تجزیه کرده باشید. شما می‌توانید لیستی از این افراد را تهیه کنید تا در آینده مورد هدف‌گیر قرار دهید. درواقع شما یک لیستی از افراد برای هدف‌گیری در درازمدت تهیه می‌کنید.

مورد پنجم (Visitors of a page with a specific tag) مربوط به افرادی است که صفحاتی با برچسب خاصی را بازدید می­کنند.

همچنین اگر ایده‌ای جدید در سردارید می‌توانید از گزینه “Custom Combination” استفاده کنید.

حال اگر گزینه‌ای را انتخاب کرده‌اید باید URL متناسب با چیزی که می‌خواهید به دست آورید را فراهم کنید.

اگر URL شما به‌خوبی سازمان‌دهی شده باشد، شما می‌توانید یک rule ایجاد کنید.

با ایجاد یک rule برای مثال می‌توان افرادی که از سایت neilpatel.com دیدن می‌کنند و صفحه‌ای شامل ‘Webinar’ در URL مشاهده می‌کنند را به لیست اضافه کرد.

اگر بخواهید برای دوره آموزشی webinar تبلیغ گوگل انجام دهید، باید لیستی متناسب با این موضوع داشته باشید یعنی لیست از افراد با موضوع موردعلاقه “webinar”.

همچنین می‌توانید تعیین کنید که افراد را که در ۳۰ روز گذشته این برچسب را دیده آن در لیست قرار بگیرند که این خود بسته به مدت‌زمانی است که شما برچسب بازاریابی مجدد را روی وب‌سایت خود قرار داده‌اید.

حال بیاید نگاهی بیندازیم به ساختن یک لیست ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی مجدد با استفاده از گزینه “YouTube”

در صفحه موردنظر با انتخاب نوع لیست “List Type” باید چگونگی پر شدن این لیست را انتخاب کنید.

آنچه انتخاب می­‌کنید باید بر اساس اهداف کمپین شما و اقدامات خاصی که در قبال افراد انجام می‌دهد باشد.

برای مثال: اگر افراد ویدیوی با موضوع خاصی را مشاهده می‌کنند، شما با دانستن موضوع موردنظر می‌تواند یک محتوی مربوط و یا یک محصول مرتبط با آن را تبلیغ کنید. با انتخاب “Viewed Certain Videos” در نوع لیست می‌توانید افراد با این ویژگی را به لیست خود اضافه کنید.

به‌عنوان یک ایده کارآمد انتخاب افرادی از لیست که پیشینه کمتر از ۳۰ روز رادارند می‌تواند در اجرایی شدن سریع کمپین تبلیغات در گوگل به شما کمک بسزایی کند.

در پایان نگاهی بیندازیم به ایجاد لیست ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی Customer Email

روند کار بسیار ساده می‌باشد. برای لیست خود یک نام انتخاب کنید و سپس لیست ایمیل‌ها را بارگذاری کنید.

چیزی که ازنظر اخلاقی مهم است جمع‌آوری قانونی و خریداری نکردن این ایمیل‌ها است. این به این معنی است که افراد با رضایت خود ایمیل را در اختیار شما قرار داده باشند.

توجه: برای این کار حداقل ۱۰۰۰ ایمیل لازم دارید.

با بارگذاری لیست ایمیل‌ها به‌راحتی می‌تواند به این افراد در یوتیوب،SERP ها و Gmail دسترسی داشته باشید.

چگونه یک کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی مجدد را راه‌اندازی کنیم؟

راه‌اندازی یک کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی

برای ایجاد یک کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی مجدد توسط شبکه‌های نمایشی (Display network) روند معمولی ایجاد کمپین را باید دنبال کنید.

سپس، هنگامی‌که به قسمت ” Create An Ad Group And Ad” رسیدی گزینه مربوط به علایق و بازاریابی مجدد (Interests & Remarketing) را انتخاب نمایید.

حال لازم است تا لیست بازاریابی مجدد مرتبط را انتخاب نمایید.

بعد از انتخاب لیست بازاریابی، با صفحه مشابه آنچه در شکل زیر نشان داده‌شده است مواجه خواهید شد. در مقابل لیست شما می‌توانید تعداد افراد متعلق به هر لیست را تعیین کنید.

اگر گزینه انتخابی شما بینندگان ویدئو (Video Viewers) روند تنظیمات به همان صورت می‌باشد.

اگر قصد دارید ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی خود را در جیمیل مخاطبان هدف‌گیری شده نمایش دهید، گزینهCustomer Email Lists را انتخاب نمایید.

سپس می‌توانید لیست ایمیل موردنظر خود را انتخاب کنید و تنظیمات کمپین خود را انجام دهید.

اگر می‌خواهید کمپین‌های بازاریابی مجدد را در YouTube نمایش دهید، روند کمی متفاوت است.

این بار شما باید گزینه Video را در زمان کیلک کردن روی +Campaign  کلیک کنید.

در ادامه برای ایجاد یک تبلیغ همان روش مرسوم را پیش بگیرید.

توجه: اگر قصد دارید تبلیغات خود را به‌طور انحصاری در YouTube به نمایش بگذارید، باید در نظر داشته باشید که گزینه ” Video Partners On The Display Network” را انتخاب نکرده باشید.

هنگامی‌که شما در قسمت ” Create an ad group and ad”هستید، تعیین نوع قالب تبلیغاتی برای اجرا بسیار مهم می‌باشد.

هنگامی‌که فرمت آگهی را انتخاب کرده‌اید، به پایین بروید و روی دکمه ” Narrow your targeting (optional)” کلیک کنید.

سپس بر روی گزینه “Remarketing ” کلیک کنید.

سپس می‌توانید لیستی که می‌خواهید بازاریابی مجدد انجام دهید را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه “Video Remarketing Lists” می‌توانید مبنای تبلیغات ادوردز خود را فعالیت‌ها یوتیوبی افراد قرار دهید.

با گزینه ” AdWords remarketing lists” شما می‌توانید تبلیغات خود را بر مبنای فعالیت­های ادوردزی افراد قرار دهید. در این مورد از افرادی که آدرس ایمیل خود را در گوگل بارگذاری کرده‌اند نیز می­توان بهره برد.

حال نگاهی بیندازیم به نحوه ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی با استفاده از لیست­های جست‌وجو که با عنوان “Remarketing Lists for Search Ads (RLSA)” شناخته می­شوند.

RLSA یک استراتژی بازاریابی است که بسیاری از افراد آن را نمی­دانند، بنابراین ممکن است در ابتدا اندکی پیچیده به نظر برسد. Transunion ازجمله شرکت­هایی است که موفق به کسب نرخ تبدیل بیش از ۶۵% با استفاده از تبلیغات هدفمند RSLA شده است. عملکرد کمپین به گونه ای است که شما تبلیغات خود را برای افرادی از لیست نشان می‌دهید که کلمات کلیدی که شما در نظر گرفته‌اید را تایپ کرده‌اند.

به زبان خیلی ساده روند کار به‌صورت زیر است:

 • یک کمپین جست‌وجوی گوگلی (Google Search Campaign) ایجاد کنید.
 • کلمات کلیدی که می­خواهید هدف قرار دهید، انتخاب نمایید.
 • لیست بازاریابی که می­خواهید مورد هدف قرار دهید انتخاب کنید.
 • تبلیغات را به افرادی که از لیست که این کلمات کلیدی را تایپ می­کنند نمایش داده شود.

با RLSA شما می‌توانید تبلیغات را تنها به افرادی نشان دهید که کلمات موردنظر شمارا جست‌وجو می­کنند. این کار به شما اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از لغات را هدف قرار دهید و همچنین نرخ تبدیل (conversion rates) بالایی داشته باشید.

به خاطر داشته باشد این‌یک بازاریابی مجدد واقعی نخواهد بود، به علت در دسترس نداشتن اطلاعات از گذشته افراد قادر نخواهید بود افراد را با توجه به جست جوی گذشته آن‌ها هدف قرار دهید. علاوه بر این برای برخی دسته‌های حساس (sensitive) نمی­توانید از (remarketing search listing ads) استفاده کنید.

برای ایجاد یک “Remarketing Lists for Search Ads” روی (+Campaign) کلیک کنید و گزینه “search network only ” را انتخاب نمایید.

باید توجه داشته باشید هنگام ایجاد کمپین گزینه ” Include search partners” را انتخاب نکرده باشید.

زمانی که فرایند ایجاد یک کمپین به پایان رسید. روی کمپین خود کلیک کنید و بر سربرگ “audiences ” کلیک کنید.

سپس بر روی گزینه (+remarketing) کلیک کنید.

حال گروه مرتبط را اضافه کنید.

با باز کردن دکمه کشویی “Ad Targeting” گزینه ” Interests & Remarketing ” از منو موردنظر انتخاب کنید.

سپس لیست بازاریابی مجدد خود را که برای هدف‌گیری مدنظر قرار داده‌اید را انتخاب نمایید.

نکته: شما حتی می‌توانید گزینه ” Customer email lists” را به‌عنوان گزینه هدف‌گیری انتخاب نمایید.

با انتخاب گزینه‌ای “Target And Bid” کمپین شما تنها افراد موجود در لیست شمارا هدف قرار خواهد داد. درواقع تنها افراد موجود در لیست قادر به دیدن تبلیغات Search Network شما خواهد بود.

ولی با انتخاب گزینه ” Bid only” شما قادر خواهید بود تبلیغات خود را برای همه افراد (هم افراد در لیست و هم غیران) به نمایش بگذارید.

بعد از انتخاب لیست به سربرگ “Audiences” برگردید و ستون “Bid adjustments” را انتخاب نماید

شما می‌تواند هر دو گزینه را انتخاب و نتایج را باهم مقایسه کنید.

جمع بندی

ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی می‌تواند گزینه مناسبی برای بهبود کسب کار شما باشد. داشتن یک هدف برای کمپین راهی مناسب برای تمرکز تلاش‌های خود و به دست آوردن یک نتایج مطلوب می­باشد.

با وجود این گزینه‌های بسیاری وجود دارد تا شمارا به نتیجه مطلوبتان برساند. برای مثال شرکت نرم‌افزاری Marin یک پلتفرم هدف‌گیر مجدد است که به شما این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی مشتریان ازدست‌داده درجاهای مختلف مانند فیس‌بوک و توییتر را برگردانید.

به خاطر داشته باشید که ما بیشتر به بازدیدکنندگان وب‌سایت متمرکزشده‌ایم، اما همان‌طور که قبلاً ذکر شد، کمپین‌های ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی می‌توانند برای افرادی که از برنامه تلفن همراه شما استفاده می‌کنند یا از آن بازدید کرده‌اند، ایجاد شود. همان‌طور که متوجه شده‌اید راه‌های زیادی برای ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی و جود دارد. درهرصورت یک هدف را انتخاب کنید و کمپین ریمارکتینگ در تبلیغات گوگلی خود را به امید دست‌یابی به کسب‌وکار بهتر ایجاد کنید. سپس پس از کسب تجربه به آن بیافزاید و کمپین‌های تبلیغ در گوگل را بر مبنای تجربیات بدست آمده از رفتار کاربران مختلف، ایجاد کنید.

روش استفاده ازشمارش معکوس گوگل ادوردز

روش استفاده ازشمارش معکوس گوگل ادوردز

شمارش معکوس گوگل ادوردز

شاید در ابتدا این مقاله و کار با شمارش معکوس گوگل ادوردز کمی سردرگم کننده باشد. این سردرگمی می تواند برای افرادی که آشنایی کمتری با تکنیک های گوگل ادوردز دارند بیشتر هم باشد.

آنها گفتند: “از ابزارهای تبلیغاتی سفارشی استفاده کنید.”

آنها گفتند: “این کار آسان خواهد بود.”

آنها گفتند: “هر کسی می تواند این کار را انجام دهد.”

بله، مگر اینکه نیمی از ما برنامه نویس ها حرفه‌‌ای باشیم و نیمی دیگر نابغه بازاریابی.

با این حال، برای بقیه افراد که تلاش می‌کنند تا با استفاده از برنامه های رایگان به بازاریابی گوگل ادوردز بپردازند، هرچیز بزرگ و فوق العاده‌ای ترسناک به نظر می آید.

چه کسی به شمارش معکوس گوگل ادوردز توجه می کند؟

“چرا از تبلیغات شمارش معکوس گوگل ادوردز سفارشی استفاده می‌کنید؟” شما ممکن است این سوال را در ذهن داشته باشید. همان‌طور که ممکن است قبلا نیز شنیده باشید، تبلیغات سفارشی شمارش معکوس گوگل ادوردز علاوه بر حساب کاربری شما برای استفاده در زمینه های دیگر مانند فروش و یا هر رویداد با محدودیت زمانی مناسب است.

سفارشی سازی شمارش معکوس گوگل ادوردز به افزایش فوریت ذهنی در مشتریان منجر می‌شود، که این موضوع از طریق تبدیل و نرخ تبدیل شما منعکس می‌شود. جالب است که بدانید همیشه این مقادیر با ایجاد فوریت در آخر مرحله فروش یک روند رو به رشد را نشان می دهد! در واقع، با توجه به، CTR، CVR، و نرخ تبدیل افزایش قابل توجهی را با توجه به آمار تبلیغات از خود نشان می‌دهد؛ روشی با تعیین میزان تاثیر سفارشی سازی شمارش معکوس در گوگل ادودرز .

 

اما من تنبل هستم و نمی خواهم یک میلیون تبلیغ گوگل ادوردز را برای هر فروش ایجاد کنم.

در صورتی که داستان این‌گونه باشد، تنبل بودن را کنار بگذارید. کارفرمایان‌تان شما را برای کار کردن استخدام کرده‌اند نه این‌که حداقل کار را با دریافت بیشترین هزینه ممکن برای آنها انجام دهید. از سوی دیگر، زمانی می‌رسد که آنها متوجه می‌شوند هزینه‌ای که برای شما می‌پردازند در مقایسه با کاری که انجام می‌دهید غیرمعقول است.

خوشبختانه، هنگامی که شما ترفند موردنظر را می دانید، این کار را می‌توانید به راحتی با ابزارهای در دسترس انجام دهید.

هنگامی که شمارش معکوس گوگل ادوردز را انجام می‌دهید، تقریبا به ۱۵ دقیقه بدون نیاز به کدنویسی یا اسکریپت نیاز خواهید داشت. مراحل به این صورت است:

 • ایجاد تبلیغات سفارشی برای هر گروه تبلیغاتی
 • یک آگهی فروش ثابت برای هر گروه تبلیغاتی ایجاد کنید.
 • هنگامی که فروش شروع می شود، هر آگهی تبلیغاتی که به صورت زنده در حساب کاربری شما پخش می شود را به طور خودکار متوقف کنید.
 • تبلیغات فروش را به صورت خودکار در شروع فروش فعال کنید.
 • تبلیغات فروش را متوقف کنید و تبلیغات قبل از فروش را به صورت خودکار در پایان فروش فعال کنید.

تنها ابزار مورد نیاز شما عبارتند از:

 • رابط کاربری گوگل ادوردز
 • اکسل
 • ویرایشگر گوگل ادوردز

این به نظر زیاد می رسد، اما من قول می‌دهم که شما می‌توانید آن را انجام دهید.

آماده اید؟ کمربند ایمنی خود را ببندید

راهنمای گام به گام ایجاد تبلیغات شمارش معکوس در گوگل ادوردز

تنظیمات فروش ما برای امروز، موردی است که من قبلا مورد استفاده قرار داده‌ام. در ابتدا، چون من دوست دارم از عبارت Hail Sale استفاده کنم. اگر ما در صنعت بازاریابی سنتی در سال ۱۹۵۷ با هدف جمع آوری داده های خاص مشغول به کار بودیم، این امر می توانست حتی جذاب تر باشد. مدیر شما به اتاق شما می‌آید و به شما می‌گوید که از سه شنبه قصد دارند کل محصولات خود را به فروش برسانند و از شما می‌خواهد همه آگهی‌ها و تبلیغات را به گونه ای تنظیم کنید که خبر آن در همه جا گسترش یابد. آنها قصد دارند به مدت ۴ هفته تمام محصولات را بفروشند.

جزئیات:

 • فروش از روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئن آغاز می شود.
 • ۲۰۰۰ دلار تخفیف برای هر خودرو  MSRP  قیمت خرده فروشی پیشنهادی تولید کننده (Manufacturer Suggested Retail Price).
 • فروش در روز جمعه، ۲۹ جولای پایان می یابد.

در گذشته، شما می‌توانستید درک کنید که قرار است در روزهای بعدی چه اتفاقی برای شما بیفتد. شما به سراغ تقویم خود می‌روید تا تاریخ شروع و توقف تبلیغات خود را علامت بزنید و سپس شروع به ساخت دستی تبلیغاتتان می‌کردید.

اما حالا شما لبخند بر لب خواهید داشت چرا که می توانید در عرض ۱۵ دقیقه شمارش معکوس گوگل ادوردز را تنظیم کنید، و به موقع نیز ناهار خود را میل کنید.

مرحله ۱: شناسایی آگهی های در حال اجرا که باید متوقف شوند

اولین چیزی که شما باید برای شمارش معکوس گوگل ادوردز انجام دهید این است که تشخیص دهید که می‌خواهید تبلیغات فروش خود را در کدام گروه ها یا کمپین‌های تبلیغاتی قرار دهید. این قسمتی از فرآیند است که کمی نیاز به فکر کردن دارد.

در این مورد، هدف شما ساده و واضح است، زیرا مدیر شما به شما گفته است: “من می خواهم این آگهی شگفت انگیز را در هر جایی که باعث فروش محصولات می شود، داشته باشم!” گاهی اوقات، شما فقط تبلیغات خود را در برخی از گروه های تبلیغاتی محصولات به فروش می‌رسانید و این درست است. شما باید از دستورالعمل‌های مشابه پیروی کنید.

آنچه شما باید انجام دهید این است که در رابط کاربری گوگل ادوردز همه آگهی های متنی زنده در کمپین‌ها، گروه‌های تبلیغاتی که مایلید تبلیغات خود را نشان دهید را فیلتر کنید.

مهم است که شما فقط تبلیغات متنی را انتخاب کنید، بنابراین شما از نشانه گذاری تصادفی در هر صفحه نمایش، تصویر، برنامه، هرگونه تبلیغات دیگر که شما در حال اجرا هستید اجتناب کنید. به یاد داشته باشید، این فقط برای هدف سفارشی سازی شمارش معکوس گوگل ادوردز است.

توجه: شما می‌توانید از سفارشی سازی شمارش معکوس گوگل ادوردز در تبلیغات جستجوی پویای خود در صورت تمایل استفاده کنید، اما شمارش معکوس‌ها را نمی توان به صورت عمده در یک CSV استفاده کنید، بنابراین شما باید آنها را به صورت دستی ویرایش کنید.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۳۰ ثانیه

مرحله ۲: تبلیغات قبل از فروش را نشانه گذاری کنید

اکنون که همه چیز فیلتر شده است، باید همه این تبلیغات را انتخاب کنید و آنها را برچسب گذاری کنید. من معمولا یک عنوان فوق العاده خاص مانند “آغاز پیش فروش جولای ۲۰۱۶ Hail Sale” را انتخاب می‌کنم.

نکته کلیدی در اینجا این است که به وضوح در برچسب خود مشخص کنید که این تبلیغات خاص قبل از فروش شما است و آگهی‌هایی که شما می‌خواهید بارگذاری کنید بلافاصله پس از فروش زنده خواهند بود. من معمولا از کلمه‌ای مانند پیش فروش در این برچسب ها استفاده می‌کنم.

مجموع زمان صرف شده در حال حاضر – ۱ دقیقه

مرحله ۳: ایجاد تبلیغات سفارشی شده در شمارش معکوس گوگل ادوردز

در حال حاضر وارد بخش سرگرم کننده شده‌اید که با قابلیت جدید گوگل که به رابط کاربری خود اضافه کرده است بسیار ساده‌تر نیز شده است.

به سادگی گزینه “شمارش معکوس” را انتخاب کنید و سپس این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

اکنون فقط جزئیات فروش را پر کنید و آگهی را ذخیره کنید. از آنجا که ما در حال ایجاد یک کمپین نسبتا محلی هستیم، من قصد دارم محدوده زمانی را به عنوان محدوده زمانی حساب کاربری برای ساده سازی امور تنظیم کنم. همچنین می‌توانید ببینید که من زمان را بر روی ساعت ۴:۵۹ بعدازظهر تنظیم کرده‌ام.

اگر می‌خواهید سفارشی سازی خود را از نظر محدودیت کراکتر تست کنید، از دکمه های موجود در بخش Preview Ad استفاده کنید.

بنابراین، توضیحات شمارش معکوس گوگل ادوردز شما به صورت “کد” به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

عجله کنید، فروش در زمان زیر به پایان می رسد:

{=GLOBAL_COUNTDOWN(“۲۰۱۶/۰۷/۲۹ ۱۶:۵۹:۵۹″,”en-US”,۵)}.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۳ دقیقه

مرحله ۴: برچسب گذاری تبلیغات فروش

اکنون، این آگهی را ذخیره کنید و بلافاصله یک برچسب جدید برای آن ایجاد کنید. بیایید آن را “جولای ۲۰۱۶ Hail Sale” نامگذاری کنیم.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۳ دقیقه، ۳۰ ثانیه

مرحله ۵: آگهی های شمارش معکوس گوگل ادوردز خود را که برچسب گذاری شده ‌اند به CSV ارسال کنید

اکنون به ویرایشگر AdWords بروید، آن را باز کنید و تغییرات اخیر را اعمال کنید.

هنگامی که این موارد را در اختیار داشتید، مشاهده نمایه تبلیغات خود را براساس برچسب: ” پیش فروش در ماه جولای ۲۰۱۶ Hail Sale” فیلتر کنید.

سپس به سادگی نمایش فعلی را منتقل کنید و voila را ایجاد کنید! شما تا به حال یک CSV از همه تبلیغات پیش فروش خود ایجاد کرده اید.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۴ دقیقه است

مرحله ۶: ایجاد تبلیغات سفارشی انبوه

این بخشی از تبلیغات شمارش معکوس گوگل ادوردز است که منتظر آن بودید! در حال حاضر، بسته به اینکه تا چه حد می‌خواهید به آزمایش بپردازید، بخش بعدی وابسته به ترجیح شماست. من تمایل دارم مشتری‌های کمتری داشته باشم که فروش کمتری را انجام می‌دهند، بنابراین در هر گروه تبلیغاتی به موارد زیر تکیه می کنم:

 • ۱ “همه” تبلیغات سفارشی
 • ۱ تبلیغات سفارشی در “تلفن همراه”
 • ۱ “همه” آگهی های فروش معمولی
 • ۱ آگهی های فروش معمولی در “تلفن همراه”

اگر می‌خواهید گسترده تر عمل کنید و تبلیغات چندگانه را اجرا کنید، بنابراین از تمام ابزارهای خود برای این کار استفاده کنید. این فقط کمی نیاز به جادوی اکسل دارد، اما عملیات آن خیلی دشوار نیست.

کاری که شما باید انجام دهید این است که آگهی شمارش معکوس خود را بیابید و سپس توصیف را در اولین ردیف صفحه گسترده اکسل کپی کنید و همچنین عنوان سفارشی و برچسب جدید خود را به آن اضافه کنید.

پس از انجام این کار، فقط تگ‌ها، عنوان، توضیحات و URL نمایش را در بقیه آگهی های صفحه گسترده کپی کنید.

شما در حال حاضر یک آگهی سفارشی شمارش معکوس گوگل ادوردز دارید که دقیقا می تواند در هر گروه تبلیغاتی زنده در حال اجرا بارگذاری شود.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۷ دقیقه، ۳۰ ثانیه

مرحله ۷: ایجاد تبلیغات متنی انبوه

اما صبر کنید، ما به یک آگهی غیر سفارشی در هر گروه تبلیغاتی نیاز داریم! در حال حاضر چه کار باید کنیم؟

من خوشحالم که این سوال را پرسیدید، زیرا این تنها ۳۰ ثانیه از زمان شما را خواهد گرفت!

به سادگی این تبلیغات سفارشی را انتخاب کرده و آنها را در پایین صفحه کپی کنید. سپس، متن سفارشی را به عنوان متن ثابت خود ویرایش کنید.

مجموع زمان صرف شده تا کنون – ۸ دقیقه

مرحله ۸: وارد کردن آگهی های جدید در ویرایشگر

اکنون که صفحه گسترده شما با همه آگهی های فروش جدید شما کار می کند، فایل را به صورت .csv ذخیره کنید و آن را به ویرایشگر AdWords منتقل کنید.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۹ دقیقه

مرحله ۹: اطمینان حاصل کنید که آگهی های جدید آماده دریافت تغییرات جدید هستند

در حال حاضر شما باید به همه چیز نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز در سر جای خود است.

اطمینان حاصل کنید که در این زمان همه آگهی های جدید شما باید به درستی برچسب گذاری شده و با وضعیت Paused تنظیم شده باشند!

اگر همه چیز درست به نظر می‌رسد، پیش بروید و تغییرات خود را در رابط کاربری AdWords اعمال کنید. شما باید تمام تبلیغات در حال اجرای خود را هنوز هم در حال اجرا باقی بگذارید، اما آنها که برچسب «تبلیغات قبل از فروش جولای ۲۰۱۶ Hail Sale” دارند در تبلیغات فروش شما باید آماده راه اندازی و اجرا باشند، اما با برچسب “جولای ۲۰۱۶ Hail Sale. ” متوقف شده باشند.

آیا خوب به نظر می رسد؟ تغییرات خود را ارسال کنید

مجموع زمان صرف شده در حال حاضر ۱۱ دقیقه

مرحله ۱۰: ایجاد قوانین خودکار

حالا شما یک دسته از برچسب آگهی در اختیار دارید، اما چرا؟ خوب، این به این معنی است که شما به سرعت می توانید دقیقا آگهی هایی را که می‌خواهید بعد از فروش عرضه کنید را مشخص کنید.

حالا اگر بگویم شما امروز می‌توانید همه چیز را تنظیم کنید، به طوری که مجبور نباشید مجددا به هنگام فروش درباره آنها فکر کنید و همه آگهی های خود را به طور صحیح مجددا تنظیم و متوقف کنید؟ این یک اتفاق فوق العاده می‌شود، به خواندن ادامه دهید!

این بخش آخر در واقع احتمالا طولانی‌ترین مرحله است، چرا که به مرور زمان یاد می‌گیرید بخش های قبلی را با سرعت بیشتری انجام دهید. در این مرحله شما نیاز دارید ۴ قانون خودکار برای مدیریت تبلیغات شمارش معکوس گوگل ادوردز خود را ایجاد کنید.

قوانین خودکار برای تبلیغات فروش

 1. تبلیغات اجرا شده در حال حاضر را در شروع فروش متوقف کنید
 2. تبلیغات فروش را در ابتدای فروش فعال کنید
 3. تبلیغات فروش را در پایان فروش متوقف کنید
 4. تبلیغات قبلی را در پایان فروش فعال کنید

در اینجا نحوه ساخت هر قانون را پس از ورود به تب “تبلیغات” در رابط کاربری AdWords خود را می‌آموزید:

قانون ۱: تبلیغاتی که در حال حاضر اجرا می‌شوند را در شروع فروش متوقف کنید

 • بر روی دکمه کنترل خودکار کلیک کنید و “زمان توقف تبلیغات” را انتخاب کنید
 • آن را به «همه آگهی های فعال در همه کمپین‌ها» اعمال کنید.
 • الزامات: برچسب هایی که شامل تمام برچسب‌ها می‌شوند: تبلیغات پیش فروش جولای ۲۰۱۶ Hail Sale
 • تکرار: ۱ بار، ۲۹ ژوئن، ساعت ۱۲:۰۰ ظهر
 • نام قانون خود را چیزی شبیه: توقف پیش فروش در جولای Hail Sale – ۲۹ ژوئن، انتخاب کنید.
 • ایمیل خود را به گونه ای تنظیم کنید که “هر بار” که اجرا می‌شود به شما اطلاع دهد (من این کار را انجام می دهم چرا که این یک قانون با امکان تنظیم یک بار است).

در اینجا نمایش واقعی رابط کاربری نشان داده شده است:

قانون ۲: تبلیغات فروش را در ابتدای فروش فعال کنید

 • بر روی دکمه کنترل خودکار کلیک کنید و “زمان فعال سازی تبلیغات” را انتخاب کنید
 • آن را برای «همه آگهی های حذف شده در همه کمپین ها» اعمال کنید
 • الزامات: برچسب‌هایی که شامل تمام برچسب ها می‌شوند: جولای ۲۰۱۶ Hail Sale
 • تکرار: ۱ بار، ۲۹ ژوئن، ساعت ۱۲:۰۰ ظهر
 • نام قانون خود را چیزی شبیه: فعال سازی فروش جولای Hail Ads – ۲۹ ژوئن، انتخاب کنید.
 • ایمیل خود را به گونه ای تنظیم کنید که “هر بار” که اجرا می‌شود به شما اطلاع دهد (من این کار را انجام می‌دهم چرا که این یک قانون با امکان تنظیم یک بار است).

در اینجا نمایش واقعی رابط کاربری نشان داده شده است:

قانون ۳: توقف تبلیغات فروش در پایان فروش

 • بر روی دکمه کنترل خودکار کلیک کنید و “زمان توقف تبلیغات” را انتخاب کنید
 • آن را برای «همه آگهی های فعال در همه کمپین ها» اعمال کنید
 • الزامات: برچسب هایی که شامل تمام برچسب‌ها می‌شوند: جولای ۲۰۱۶ Hail Sale
 • تکرار: ۱ بار، ۲۹ جولای، ساعت ۵ عصر (زمانی که فروش به پایان می رسد)
 • نام قانون خود را چیزی شبیه: توقف فروش جولای Hail Ads – ۲۹ جولای، انتخاب کنید.
 • ایمیل خود را به گونه ای تنظیم کنید که “هر بار” که اجرا می شود به شما اطلاع دهد (من این کار را انجام می دهم چرا که این یک قانون با امکان تنظیم یک بار است).

در اینجا نمایش واقعی رابط کاربری نشان داده شده است:

قانون ۴: فعال کردن تبلیغات قبلی در پایان فروش

 • بر روی دکمه کنترل خودکار کلیک کنید و “زمان فعال سازی تبلیغات” را انتخاب کنید
 • آن را به «همه آگهی های حذف شده در همه کمپین ها» اعمال کنید
 • الزامات: برچسب هایی که شامل تمام برچسب ها می شوند: تبلیغات قبل از فروش جولای ۲۰۱۶ Hail Sale
 • تکرار: ۱ بار، ۲۹ جولای، ساعت ۵ عصر (زمانی که فروش به پایان می رسد)
 • نام قانون خود را چیزی شبیه: فعال سازی پیش فروش جولای Hail Ads – ۲۹ جولای، انتخاب کنید.
 • ایمیل خود را به گونه ای تنظیم کنید که “هر بار” که اجرا می شود به شما اطلاع دهد (من این کار را انجام می دهم چرا که این یک قانون با امکان تنظیم یک بار است).

در اینجا نمایش واقعی رابط کاربری نشان داده شده است:

فراموش نکنید، هنگامی که قوانین را ایجاد کردید، همیشه می توانید آنها را در بخش “عملیات انبوه” در بخش AdWords مشاهده کنید.

کل زمان صرف شده تا کنون – ۱۵ دقیقه

و همین! شما ۱۰۰٪ آمادگی ایجاد تبلیغات سفارشی شمارش معکوس را در عرض ۱۵ دقیقه دارید!

در حال حاضر، ممکن است در ابتدا شما به زمان بیشتر از ۱۵ دقیقه نیاز داشته باشید، تا با کارکرد بخش های مختلف آشنا شوید، اما قول می‌دهم که شما می توانید آن را خیلی سریع شروع کنید و فروش های چندگانه ای را با آنها انجام دهید. همچنین، من اساسا این زمان را حدس زده بودم، و اگر چیزی در ۲۵ دقیقه طول کشید می توانید در توئیتر بر سر من غر بزنید

زیبایی انجام دادن کارها به این ترتیب این است که اگر شما یک مشتری با فروش زیادی داشته باشید، می‌توانید محصولاتی را که در ابتدا اطلاعات فروش آنها را دریافت می کنید نسبتا اتوماتیک تنظیم کنید تا زمانی که حرف از تبلیغات فروش به میان می‌آید، افسرده نشوید.

من امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. من مطمئن هستم که حتی ترفندهای بهتر یا راهنمایی های جامع تری برای به اشتراک گذاشتن وجود دارند که می تواند زمان ما را کمتر گرفته و کیفیت بالایی ارائه دهند، بنابراین لطفا در صورت اطلاع از چنین مواردی در بخش نظرات آنها را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک

تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک

تبلیغات گوگل ادوردز می تواند شبیه به یک قمار نسبتاً پیچیده و دلهره آور برای کسب و کارهایی به نظر برسد که پیش از این هرگز در این مسیر پا نگذاشته اند؛ و برای اینکه کاملاً منصف باشیم، قطعاً کمی پیچیدگی و ظرافت برای یک کمپین پرداخت به ازای هر کلیک وجود دارد، اما مسلماً در این مسیر فرصت هایی هم برای جلب نظر دیگران به سوی کسب و کار جدید شما یا برجسته کردن ویژگی ها، و از همه مهمتر، گرفتن ترافیک تازه و بیشتر برای وب سایت وجود دارد.

علیرغم فرصت هایی که در این مسیر وجود دارد، خیلی راحت می توان درک کرد که چرا بسیاری از کسب و کارهای کوچک برای شروع این سفر دچار تردید می شوند، به ویژه اگر در تلاش برای رخنه به صنعتی نسبتاً تثبیت شده و پایدار باشند. ممکن است به قدرت هزینه های شرکت های عظیمی نگاه کنند که می توانند در هر چرخشی آن ها را از گردونه رقابت خارج کنند و با خود تصمیم می گیرند که شیرجه زدن در استخری پر از کوسه های سفید بزرگ و ماهی های واقعاً عصبانی پیرانا کاری به دور از عقل و منطق است.

چرا باید از تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک استفاده کنید

تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک شما را در کنار مشتریانتان قرار می دهد

در مقایسه با سئو سایت، از همان ابتدا می توانید توجه ها را به سوی خود جلب کنید و از همه مهمتر، خیلی سریعتر کلیک های بیشتری دریافت می کنید. نتایج نسبتاً بلافاصله حاصل می شوند و می توانید در حالیکه منتظر مشاهده دیگر تلاش های بهینه سازی هستید، برای سایت خود ترافیک ایجاد کنید.

گزینه های بیشتری برای هدف گیری در اختیار دارید

اگر کسب و کار کوچکی هستید که تنها به جذب مخاطبان محلی نیاز دارید، گوگل ادوردز به شما این امکان را می دهد که محل خود را مشخص کنید. همچنین گزینه های هدف گیری دیگری نیز متناسب با بافت جمعیتی منطقه وجود دارد، گرچه این گزینه ها به آن شکلی که می توانید آن ها را در سیستم آگهی فیس بوک پیدا کنید از دقت کافی برخوردار نیستند. با این وجود، می توانید به کند و کاو جستجوهای بسیار ویژه تر بپردازید.

رهگیری نتایج تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک آسان است

بازاریابی آنلاین بر اساس حدس و گمان یا فرضیه سازی نیست. اساس بازاریابی آنلاین بر آزمودن، رهگیری، و اصلاح استراتژی ها برای دستیابی به بهترین نتایج است. از آنجایی که تبلیغات گوگل ادوردز می تواند شما را در چشم افراد بسیار بیشتری نشان دهد، می تواند برای یک نمونه معتبر ترافیک کافی نیز ایجاد کند. به این شکل، می توانید ببینید که چه چیزی واقعاً کارآمد است، چه کلیدواژه هایی به نرخ تبدیل های بهتری منجر می شوند، و برای دور بعدی آگهی ها چه چیزهایی باید تغییر کند.

کنترل بودجه دقیق تری دارید

نکته اصلی فروش هر پلت فرم پرداخت به ازای هر کلیک این است که شما هیچ پولی پرداخت نمی کنید مگر اینکه کسی روی آگهی شما کلیک کند. هم راستا با این امر، شما این توانایی را نیز دارید که می توانید دقیقاً مشخص کنید که کاربران تا کی بر روی آگهی های شما کلیک کنند. به این شکل، می توانید بر روی حداکثر هزینه های خود محدودیت گذاشته و هرگز بیشتر از آنچه بودجه شما اجازه می دهد هزینه نکنید.

اینگونه به نظر می رسد که اجرای یک کمپین گوگل ادوردز مزایای بسیاری دارد و قطعاً هم همینطور است، اما این فرآیند روی دیگری نیز دارد که کسب و کارهای کوچک باید از آن آگاه باشند. اول از همه اینکه، اگر محصول شما آنقدر منحصر به فرد است که هیچ کس کلیدواژه های مرتبط را جستجو نمی کند، بنابراین نمی توانید ترافیک زیادی را به سایت خود جذب کنید.دوم، به محض اینکه پرداخت را متوقف کنید، ترافیک سایت هم متوقف می شود.بسیاری از شرکت ها خیلی راحت می توانند لقمه بزرگتر از دهان خود بردارند. آن ها با دیدن کمی موفقیت، به طور طبیعی تمایل پیدا می کنند که کلیدواژه بعدی یا محل بعدی را هدف بگیرند و به همین ترتیب پیش بروند. به عنوان یک کسب و کار کوچک، بسیار مهم است که تمرکز خود را حفظ کنید و از هر دلاری که خرج می کنید نهایت استفاده را ببرید.

در نهایت، آگاهی از این موضوع بسیار حائز اهمیت است که گاهی اوقات کوچکترین و ساده ترین چیزها نیز می توانند مانع ترافیک سایت شما شوند. شاید تنها از امکان Broad Match استفاده می کنید، شاید از یک کمپین یا از یک گروه آگهی برای تمامی کلیدواژه های شما استفاده می شود. این موارد اشتباه های ساده ای هستند که تازه کارها مرتکب می شوند، اما به معنای واقعی کلمه می توانند توسعه یک شرکت را عقب بیندازند.

نکاتی برای حداکثر استفاده از کمپین تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک

مطمئن شوید که صفحات هدف  شما به طور کامل بهینه شده اند

قطعاً نمی خواهید که چنین ترافیک هدفمند عظیمی را به سوی صفحه ای که بهینه سازی ضعیفی دارد هدایت کنید. اگر ترافیک وارد صفحه ای شود که به طور خاص برای تبدیل بازدیدکننده ها به مشتریان طراحی نشده باشد، پس پول زیادی بابت ترافیک زیاد پرداخت کرده اید اما در عمل این ترافیک برای شما هیچ بازدهی نداشته است. همیشه مطمئن شوید که صفحات هدف شما برای تبدیل بازدید کننده به مشتری به خوبی بهینه شده است.

به آزمایش ادامه دهید

عناصر زیادی از آگهی ها و صفحات هدف وجود دارند که می توانید آن ها را آزمایش کنید، تا در ادامه با یک طرح و برنامه مشخص به آن ها بپردازید. به صورت تصادفی آزمایش نکنید. داده ها را در نظر بگیرید، فرضیه سازی کنید و سپس یک عنصر را مورد آزمایش قرار دهید. ببینید چه چیزی تغییر می کند و سپس به آزمایش عنصر بعدی بپردازید. ثابت قدم باشید، و هیچ وقت پیش خودتان فکر نکنید که همه چیز را آزمایش کرده اید. همیشه چیزی هست که می توانید آن را آزمایش کنید.

به طور فعال فهرست کلیدواژه های تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک گسترش دهید

روی یک کلید واژه خاص تمرکز نکنید. بله، از نظر فنی هر روزه هزاران جستجو برای « ویجیت» وجود دارد، اما احتمال اینکه بتوانید به شخصی که عبارت « تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک» را جستجو می کند چیزی بفروشید بسیار بالاتر است. سعی کنید کلیدواژه های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک عملکرد و کارایی بهتری دارد.

همیشه بر داده های نظارت بر پیشرفت خود اشراف داشته باشید

پرداخت به ازای هر کلیک چیزی نیست که آن را تنظیم کنید و سپس فراموش کنید. حتی اگر ترافیکی دریافت می کنید که به اندازه کافی خوب به نظر می رسد، معمولاً همیشه راهی وجود دارد که نرخ بازگشت سرمایه بهتری دریافت کنید یا هزینه های خود را بهبود بخشید. هیچ وقت این جمله که « کارها خوب پیش می رود» را نپذیرید. در عوض، فرض کنید که همیشه می توانید کاری انجام دهید که به عملکرد بهتر استراتژی های شما می انجامد .

آگهی هایی بنویسید که کارایی تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک را داشته باشند

شما فضای بسیار محدودی در اختیار دارید تا در آن چند کلمه ای بنویسید که مردم را به کلیک بر روی آگهی شما ترغیب کند. بنابراین، باید مطمئن شوید که به شکل کارآمدی از تمام این فضا بهره برداری می کنید. اگر فراتر از « گنجاندن کلیدواژه ها» نروید، قطعاً فرصت های بسیاری را از دست می دهید. باید آنچه باعث تفاوت محصول یا شرکت شما می شود را منتقل کنید. باید به دیگران دلیل و بهانه ای برای کلیک بر روی آگهی خود بدهید. مجبور نیستید کل محصول را بفروشید، تنها باید محصول را به کلیک کننده بفروشید. این کار را می توانید با برجسته کردن زمان محدود آفرها، امتحان رایگان، یا هر مشوق دیگری انجام دهید.با این حال، در حالیکه مشغول نوشتن آگهی خود هستید، باید فراتر از متن آگهی فکر کنید و مطمئن شوید که آگهی شما دقیقاً با محتوای صفحه هدف شما پیوند خورده است.  مطمئن شوید که کلمات، تم ها، و قول ها و وعده ها اولین چیزهایی هستند که بازدیدکننده ها در بدو ورود به سایت شما می بینند.

به بودجه تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک توجه کنید

وقتی می بینید که ترافیک سایت در حال بالا رفتن است، ممکن است وسوسه شوید که کمی از بودجه تعیین شده بیشتر هزینه کنید. اما اگر برای این کار برنامه ریزی نکرده اید، چنین کاری نکنید. قطعاً نمی خواهید پیش از مطمئن شدن از این موضوع که ترافیک جدید ایجاد شده در حال تبدیل بازدیدکننده ها به مشتری و ایجاد یک سود پایدار است دست به ولخرجی بیشتر بزنید.در نهایت، احتمالاً تمایل پیدا خواهید کرد که بودجه خود را کم یا زیاد کنید. فقط مطمئن شوید که داده ها و اطلاعات کافی جهت پشتیبانی از تصمیم گیری های خود را در اختیار دارید.

روی نحوه کارکرد پیشنهادات قیمت تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک مسلط شوید

این جایی است که اکثر شرکت های بی تجربه با مشکلاتی مواجه می شوند. قیمت های مختلف می توانند آگهی های شما را در نتایج جستجو پایین تر یا بالاتر نشان دهند. بسیاری از شرکت ها به صورت خودکار اینطور فرض می کنند که باید پیشنهاد بالاترین قیمت را بدهند تا بدین شکل اطمینان خاطر پیدا کنند که بالاترین جایگاه را از آن خود می کنند، اما این کار همیشه هم درست نیست. گاهی اوقات، یک جایگاه پایین تر ممکن است کلیک های بیشتری دریافت کند. اینجاست که شاید در دل آرزو کنید که این موضوع را با مشاوری که قادر به رسیدگی به حساب شما و بررسی مواردی مانند نرخ تبدیل برای کلیدواژه های خاص و میزان سودآوری بالقوه باشد در میان بگذارید. این کار می تواند به تعیین استراتژی حداکثر قیمت پیشنهادی شما کمک کند.

آیا تبلیغات گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک می تواند مفید باشد؟ 

پاسخ کوتاه این است که بله، می تواند. علیرغم رقابت سنگین در برخی صنایع، این امکان برای شرکت های کوچک نیز وجود دارد که در صورت رعایت و پیروی از نکات، شاهد موفقیت با تبلیغات گوگل ادوردز باشد.

با بودجه ای کوچکتر و محدودتر می توان به تمامی موارد بالا دست یافت. ممکن است استراتژی ها کمی متفاوت باشند، و نیازمند تمرکز دقیق تر و منسجم تری باشید، اما احتمال موفقیت وجود دارد.

اگر پیش از این با تبلیغات گوگل ادوردز  کار نکرده باشید، شاید کمی ترسناک به نظر برسد اما با رویکردی دقیق و از روی مطالعه، کسب و کارهای کوچک هم می توانند بازده سرمایه گذاری پایداری داشته باشند.

قوانین گوگل ادورز

قوانین گوگل ادورز

قوانین گوگل ادورز وقتی پای تبلیغات که در میان باشد، گوگل همیشه مجموعه قوانینی را برای آن در نظر گرفته و خیلی سفت و سخت آن‌ها را اجرا می‌کند. البته جای نگرانی نیست چرا که این قوانین کاملا واضح هستند و ممکن است پس از خواندنشان بگویید ما همین الان هم بدون دانستن این قوانین، آن‌ها را رعایت می‌کردیم.

در ادامه یک خلاصه کوتاه از ۲۰ قانون کلی در رابطه با قوانین گوگل ادورز برای شما آماده کرده‌ایم که وقتی کمپین تبلیغاتی گوگل ادوردز خود را آغاز می‌کنید، باید حتما آن‌ها را رعایت کنید تا در ادامه برای شما مشکلی به وجود نیاید. این قوانین از صفحات فرود (Landing Page) گرفته تا متن تبلیغات و کپی رایتینگ آن‌ها را شامل می‌شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا خیلی سریع و خلاصه آن‌ها را بررسی کنیم.

۱. دکمه برگشت (Back Button)

صفحات فرودی که انتخاب می‌کنید هم باید به سادگی وارد آن‌ها شد و هم به سادگی از آن‌ها خارج شد. هر تلاشی که برای نگه داشتن کاربر در صفحه فرود به وسیله حذف دکمه برگشت انجام بگیرد، خلاف قوانین گوگل ادوردز بوده و ممکن است به حذف تبلیغ شما بیانجامد.

۲. محدودیت‌های موجود در این صنعت

به طور کلی یک سری محدودیت در صنعت تبلیغات وجود دارد که گوگل نیز آن‌ها را هم وارد لیست قرمز قوانین گوگل ادورز خود کرده که باید آن‌ها را رعایت کرد.

ممنوعیت‌های قوانین گوگل ادورز عبارتند از:

 • تبلیغ خدمات جنسی
 • تبلیغات مربوط به فروش سلاح گرم که می‌تواند آسیب‌رسان باشد (مواردی مثل تبلیغ برای سلاح پینت‌بال، سلاح‌های غیر واقعی، چاقو آشپز خانه و موارد این چنینی که به صورت مستقیم آسیب‌رسان نیستند، ایرادی ندارد.)
 • تبلیغات مربوط به سایت‌های شرط‌بندی
 • تبلیغات مربوط به اجناس تقلبی و بدلی (محصولاتی که تقلبی بوده و به اسم اصل فروخته می‌شود)
 • تبلیغات مربوط به آتش‌بازی
 • تبلیغات مربوط به فروش محصولات مرتبط با گونه‌هایی در خطر انقراض
 • تبلیغات مربوط به فروش اسناد جعلی مثل پاسپورت
 • تبلیغات مربوط به سایت‌هایی که فقط تبلیغ نشان می‌دهند
 • تبلیغات مربوط به حزب‌ها و کاندیداهای سیاسی که قانونا حق تبلیغ ندارند
 • برخی تبلیغات مربوط به خدمات درمانی مثل استخدام کارآموز بالینی، تست ویروس ایدز در منزل، آزمایش‌های غیر قانونی و نوشتن نسخه (در صورتی که داروهای تبلیغ شده برای نوشتن نسخه منع قانونی نداشته باشد، اشکالی ندارد.)
 • تبلیغات مربوط به دستگاه‌هایی که در اجرای قوانین ترافیکی تداخل ایجاد می‌کنند

۳. Bridge or Doorway Pages

این مورد شامل صفحات فرودی می‌شود که به محض ورود به آن‌ها، کاربر به یک لینک دیگر منتقل شده و در حقیقت ترافیک را به سایتی دیگر منتقل می‌کنند. البته استثناهایی در این زمینه وجود دارد؛ برای مثال صفحات ecommerce که کاربر را به صفحه پرداخت منتقل می‌کنند، شامل این قانون نمی‌شوند.

۴. نقض کپی‌رایت

قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد از محتوا یا چیزی بدون اجازه صاحب آن اثر استفاده کنید. اگر اجازه استفاده از آثار ثبت شده را داشته باشید منعی ندارد اما در غیر این صورت، تبلیغ شما نمایش داده نخواهد شد.

۵. مقصد لینک‌ها

مقصد نهایی لینک‌هایی که در تبلیغ خود می‌گذارید باید برای همه موقعیت‌های مکانی در دسترس باشد. شما نمی‌توانید به یک آدرس ایمیل لینک بدهید یا لینک دانلود یک فایل مثل ویدئو را در تبلیغ خود قرار دهید. دامنه صفحه فرود شما نیز باید مطابق با همان چیزی باشد که در متن تبلیغ خود قرار داده‌اید و نباید به هیچ‌وجه لینک شما، کاربر را به یک صفحه دیگری که ارتباط با تبلیغ شما ندارد، هدایت کند.

۶. وابستگی‌های ضمنی

قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد در متن تبلیغ خود وابستگی به گوگل را بدون اجازه این شرکت اعلام کنید. همچنین نباید در متن خود وابستگی یا همکاری با هر کسب‌وکار غیر مرتبط را اعلام کنید.

۷. دامنه‌های پارک شده

قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد مخاطب را اصطلاحا به سایت‌های پارک شده بفرستید که ارزش محتوایی کمتری دارند و یا قصد تبلیغ آن دامنه‌ها را دارند. برای مثال دامنه اصلی سالوک وب است و نباید تبلیغ ادوردزی ما، به صفحه salookweb.com لینک داده شود تا به این ترتیب ترافیک را به آن وب‌سایت منتقل کنیم.

۸.بدافزارها

اگر سایت شما به بدافزار مجهز باشد و کامپیوتر مخاطب را به خطر بیاندازد، قوانین گوگل ادورز تبلیغ شما را نمایش داده نمی‌شود. این موضوع شدیدا خلاف قوانین گوگل ادورز است و هرگز به فکر اضافه کردن بدافزار به صفحه فرود خود نباشید.

۹. پنهان کاری

قوانین گوگل ادورز با استفاده از الگوریتم‌های خود، اجازه پنهان کاری در زمینه محتوا را به شما نمی‌دهد. یعنی مثلا نمی‌توانید یک محتوای جداگانه برای بات‌های گوگل مثل Googlebot تولید کنید و در عمل به مخاطبان خود یک محتوای دیگر نمایش دهید. محتوای نمایش داده شده به مخاطبین باید با محتوایی که برای بات‌های گوگل در نظر گرفته‌اید، دقیقا یکی باشد.

۱۰. Mirroring و Framing را فراموش کنید

به منظور اینکه کاربر محتوای خاص و یکتا ببیند، قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد با استفاده از تکنیک‌های Mirroring، سایتی که در سرور‌ها و دامنه‌های مختلف هستند را نمایش دهید. همچنین شما اجازه ندارید یک سایت دیگر را صفحه فرود خود Frame کنید و محتوای آن سایت را نمایش دهید.

۱۱. پاپ‌آپ ها

برای ارتقا تجربه کاربری صفحه فرود، قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد از پاپ‌آپ‌ها در صفحه فرود خود استفاده کنید. تعریف گوگل از پاپ‌آپ یعنی هر صفحه‌ای که تحت هر شرایطی در یک پنجره جدید با کلیک کردن در صفحه فرود شما باز شود.

۱۲. فیشینگ

این روز‌ها دیگر همه ما با مفهوم صفحات فیشینگ آشنا هستیم. قوانین گوگل ادورز به شما اجازه نمی‌دهد تبلیغی بگذارید که یک صفحه فیشینگ بوده و اطلاعات شخصی کاربران را بدزدد.

۱۳. Double Serving (تبلیغات برای یک آدرس در دو اکانت)

بعضی افراد احتمالا از روی زرنگی چنین کاری را پیش‌تر انجام داده‌اند و گوگل فهمیده و اکنون انجام ندادن آن، تبدیل به یک قانون شده است. از نظر گوگل Double Serving یعنی یک تبلیغ یکسان در دو اکانت مختلف ادوردز وجود داشته باشد. این یعنی وقتی کلمه کلیدی مرتبط را جست‌وجو کنید، در واقع آن تبلیغ را دوبار در صفحه می‌بینید.

۱۴. برداشت اطلاعات

گوگل اجازه نمی‌دهد سایت‌هایی که هدف از آن‌ها فقط و فقط دریافت اطلاعات کاربران است، از پلتفرم ادوردز استفاده کنند. برای مثال سایت‌هایی که به شما می‌گویند شما برنده جایزه شده‌اید و برای دریافت آن باید اطلاعات خود را وارد کنید، جایی در تبلیغات ادوردز ندارند. همچنین سایت‌هایی که اطلاعات مهم مثل اطلاعات بانکی را برای پرداخت دریافت می‌کنند باید از SSL استفاده کنند تا بتوانند در گوگل ادوردز تبلیغ بدهند.

۱۵. دستورالعمل‌های ویرایشی

قوانین گوگل ادورز  یک راهنمای مشخص و جامع برای تقریبا تمام زبان‌هایی که می‌توان در ادوردز استفاده کرد، آماده کرده است؛ طبق این راهنما استفاده از این کلمات و معادل فارسی شده آن‌ها باید خودداری کرد:

 • عبارت‌های «اینجا کلیک کنید» و یا «کلیک +۱» برای کال تو اکشن‌ها
 • کلمات زشت و ناپسند
 • علامت تعجب در تیتر تبلیغ
 • استفاده مکرر از نقطه یا دیگر علائم نگارشی
 • نماد‌ها، اعداد و حروف که ارتباطی با معنی و هدف اصلی متن تبلیغ ندارند
 • استفاده غیر استاندارد از پرانتر، نمادها و حروف
 • بولت پوینت‌ها
 • استفاده مکرر از حروف انگلیسی بزرگ مگر اینکه نام برند باشد (مختص به زبان انگلیسی)
 • غلط املایی
 • رعایت نکردن زمان صحیح فعل‌ها در جمله‌بندی
 • تکرار زیاد کلمات خاص
 • استفاده از فاصله غیر استاندارد بین کلمات، حروف و نشانه‌ها مگر اینکه در نام برند، محصول یا یک علامت ثبت شده وجود داشته باشد

۱۶. تحریم‌های تجاری

تبلیغات ادوردز نباید به گونه‌ای باشند که تحریم‌های تجاری که از طرف دولت‌ها اعمال می‌شود را نقض کند. این بخش با توجه به هر کشور فرق دارد.

۱۷. کمک‌های آموزشی

تبلیغات برای کمک‌های آموزشی که برتری‌هایی در این زمینه را با ناعدالتی عرضه می‌کنند، در ادودرز جایی ندارند. از جمله این کمک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فروش سوالات امتحانی به صورت پیش‌پرداخت
 • سرویس‌های برگزاری امتحان
 • همچنین ثبت کردن صفحه‌ای به اسم خودتان در صورتی که ناشر کس دیگری باشد

۱۸. صفحات پرداخت گنگ

قوانین گوگل ادورز صفحاتی که به صورت نامشخص و گنگ، صفحه پرداخت برای کاربر در نظر گرفته‌اند را حذف می‌کند. برای مثال گوگل به صفحاتی که در نهایت از کاربر پولی دریافت کرده اما فاکتور دقیقی برای این هزینه اعلام نمی‌کند، اجازه تبلیغ نمی‌دهد. به طور کلی هر صفحه‌ای که در آن کاربر به صفحه پرداخت منتقل می‌شود، باید کاملا شفاف و واضح باشد و بدون رضایت کاربر، پولی از حساب او کسر نشود.

۱۹. تکنیک‌های اسپم

قوانین گوگل ادورز به کسب‌وکارهایی که از تکنیک‌های اسپم استفاده می‌کنند، اجازه تبلیغ نمی‌دهد. برای مثال:

 • برنامه‌های تبادل ترافیک وبسایت به صورت غیر قانونی
 • سرویس‌های کلیک خودکار
 • قالب‌های سایت آماده شده که فقط به منظور استفاده از AdSense ساخته شده‌اند
 • مدل‌های کسب‌وکاری که فقط برای ساخت ترافیک مصنوعی برای Affiliate لینک‌ها ساخته شده‌اند
 • سرویس‌های ایمیلی فله‌ای
 • نقض دستور العمل وب‌مستر‌ها

۲۰. تبلیغات «ضد» و خشونت‌آمیز

قوانین گوگل ادورز جلوی تبلیغاتی که در زمینه نژاد، مذهب، ملیت، جنسیت، گرایش جنسی، سن و یا اعتقادات بر ضد گروهی از مردم یا ارگان‌ها باشد، مطلقا خواهد ایستاد.

در نهایت این نوشته شامل ۲۰ مورد از مهم‌ترین و البته واضح‌ترین قوانین گوگل در زمینه تبلیغات ادوردز بود. پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از آغاز کمپین‌های تبلیغاتی خود در ادوردز، باز هم نگاهی به صفحه قوانین گوگل بیاندازید تا مبادا ناآگاهانه، از این قوانین تخطی کنید.

تبلیغات گوگل با دامنه ایران

تبلیغات گوگل با دامنه ایران

آیا راهکاری وجود دارد که بتوان برای سایت‌های با دامنه ملی تبلیغات گوگل فعال کرد؟ در حال حاضر پاسخ به این سوال منفی است. امکان تبلیغات گوگل با دامنه ایران وجود ندارد.

اما شما می‌توانید آدرس دامین اصلی سایت‌تان را تغییر دهید و از دامنه IR به عنوان دامنه کمکی استفاده کنید! اما ما در اینجا قصد داریم تغییر اصولی دامنه سایت را آموزش دهیم، تا بدون از دست دادن رتبه سایت‌تان در موتورهای جستجو آدرس سایت‌تان را تغییر دهید.و تبلیغات گوگل با دامنه ایران را داشته باشید .

مراحل تغییر دامنه ملی به دامنه بین‌المللی

 1. دامنه بین‌المللی ثبت کنید.
 2. دامنه را به هاست سایت‌تان متصل کنید.
 3. دامنه آی‌آر را به دامنه جدیدتان ریدایرکت کنید.
 4. تغییر لینک‌های قدیمی به دامنه جدید
 5. در گوگل وبمستر تولز و بینگ وبمستر تولز آدرس سایت‌تان را تغییر دهید.

ثبت دامنه بین المللی برای تبلیغات گوگل با دامنه ایران

پیشنهاد می‌کنیم دامنه دات کام ثبت کنید، چراکه متداول‌ترین پسوند اینترنتی است. همچنین می‌توانید از پسوندهای متداول دیگر مانند net ، org ، co ، biz و … نیز برای آدرس سایت‌تان استفاده کنید. برای انتخاب نام دامنه می‌توانید از سایت‌های مختلفی که در این زمینه خدمات می‌دهند استفاده کنید. پس از انتخاب نام دامنه می‌توانید آن را در یکی از شرکت‌های معتبر ایرانی که در زمینه ثبت دامنه فعالیت می‌کنند، ثبت کنید.

متصل کردن دامنه جدید به هاست برای تبلیغات گوگل با دامنه ایران

هنگام ثبت دامنه جدید (Domain Name Server (DNS های آن را مانند DNS های دامنه قبلی ست کنید و از شرکتی که از آن هاست (میزبانی وب) گرفته‌اید، بخواهید که دامنه جدید‌تان را به هاست‌تان وصل کند، تا بتوانید با هر دو آدرس دامین قبلی و جدیدتان به سایت‌تان دسترسی پیدا کنید.

ریدایرکت کردن دامنه آی آر به دامنه جدید برای تبلیغات گوگل با دامنه ایران

پس از آنکه دامنه جدید را نیز به هاست‌تان وصل کردید بایستی دامنه آی‌آر را به دامنه جدید سایت‌تان ریدایرکت ۳۰۱ کنید، تا افرادی که با این آدرس (از طریق موتورهای جستجو و لینک سایت‌تان در سایت‌های دیگر) به سایت‌تان مراجعه می‌کنند به دامنه جدیدتان منتقل شوند.

تغییر لینک‌های قدیمی به دامنه جدید

امکان دارد پس از ایجاد تغییرات، سایت‌تان با مشکل آدرس‌دهی مواجه شود. برای مثال اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، پس از تغییر دامین بایستی در تنظیمات وردپرس نیز آدرس سایت‌تان را به آدرس جدید تغییر دهید. همچنین اگر از ساختار لینک‌دهی ناقص استفاده نکرده باشید،‌ بایستی تمام لینک‌های سایت‌تان را به دامنه جدید تغییر دهید.

درصورتی که پس از تغییر دامنه اصلی سایت‌ و ریدایرکت نتوانید به بخش مدیریت سایت‌تان دسترسی پیدا کنید، بایستی تغییرات را از طریق پایگاه داده سایت‌تان انجام دهید.

اگر دانش تخصصی کافی برای ایجاد تغییرات فوق را ندارید، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

اگر از سیستم مدیریت وردپرس استفاده می‌کنید، پس از اتصال دامنه جدید به هاست‌تان و قبل از فعالسازی ریدایرکت دامنه آی آر به دامنه جدید، آدرس سایت را از بخش تنظیمات  همگانی تغییر دهید.

تغییر آدرس سایت‌تان در گوگل وبمستر تولز برای تبلیغات گوگل با دامنه ایران

اگر مدت زیادی از شروع به فعالیت سایت‌تان می‌گذرد، احتمالا توانسته‌اید رتبه خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید. برای آنکه رتبه سایت‌تان از بین نرود و بتوانید آن را به دامنه جدیدتان منتقل کنید، می‌توانید از ابزار گوگل وبمستر تولز استفاده کنید.

برای تغییر دامنه در گوگل وبمستر تولز بایستی هر دو دامنه (دامنه آی‌آر و دامنه بین المللی جدید) را در اکانت گوگل وبمستر تولز خود وارد کنید. سپس به داشبورد دامنه آی‌آر بروید و در بالای صفحه سمت چپ بر روی چرخ دنده کلیک کنید و در منوی بازشده روی گزینه Change of Address کلیک کنید.

در صفحه باز شده آدرس سایت جدید که به وبمسترتان اضافه کرده‌اید را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Check که فعال می‌شود کلیک کنید. در صورتی که ریدایرکت ۳۰۱ به خوبی انجام شده باشد، دکمه Confirm فعال می‌شود که مربوط به بررسی معتبر بودن دسترسی شما به سایت‌تان (دسترسی به دامنه ها) می‌باشد.

پس از کلیک بر روی دکمه Confirm دکمه SUBMIT فعال می‌شود که پس از کلیک بر روی آن درخواست تغییر آدرس دامنه شما ثبت می‌شود.

پس از انجام مراحل فوق چندین روز طول می‌کشد تا آدرس دامنه جدیدتان به صورت کامل در موتورهای جستجوی گوگل جایگزین دامنه دات آی آر تان شود. با این حال افرادی هم که بر روی لینک آی آر تان در گوگل یا  کلیک می‌کنند نیز به دامنه دات کام یا هر پسوند دیگری که انتخاب کرده‌اید منتقل می‌شوند. همچنین اگر آدرس دامنه IR تان را در کارت ویزیت یا سربرگ‌های شرکت‌تان ثبت کرده‌اید، جای هیچ  گونه نگرانی نیست، چرا که افرادی که به دامنه دات آی آر تان مراجعه می‌کنند، به صورت خودکار به دامنه جدیدتان منتقل می‌شوند. فقط یادتان باشد که دامنه دات آی آر خود را نیز تمدید کنید.