طراحی سایت شرکتی

تفاوت HTTP و HTTPS

تفاوت HTTP و HTTPS آن قدری هست که ما را مجبور به تغییر سریع نماید؟

مطمئن نیستم از این موضوع آگاه هستید که به زودی سایت هایی که پروتکل HTTPS ندارند به زودی در سراسر وب با عنوان نا امن نشانه گذاری می شوند، پس شاید پارامتر مهمی که از این پس باید از آژانس دیجیتال مارکتینگ خود در هنگام طراحی سایت طلب کنید پروتکل امن HTTPS باشد. امروز می خواهیم در مورد موضوع داغ روز صحبت کنیم؛ به عبارت دیگر HTTP در مقابل HTTPS و اینکه چرا کوچ سریع به HTTPS دیگر گزینه ای پیش روی ما نیست بلکه یک اجبار است. برای دانستن تفاوت HTTP و HTTPS لطفا در ادامه مقاله همراه ما باشید.

پرسش این است که آیا شما امنیت دارید؟

شما اصلاً در امنیت نیستید! تهدیدها در اطراف شما در حال پرسه زدن هستند، از این رو چطور می توانید خودتان را در دنیای سایبری در امنیت کامل فرض کنید؟ ۹۰% از شما با این واقعیت موافق هستید که وقتی از فروشگاهی آنلاین خرید می کنید، ناگهان یک پنجره باز می شود که می گوید « این سایت امن نیست». آیا تا به حال سعی کرده اید از خود بپرسید چرا این پنجره به شما نشان داده می شود؟ اگر چنین سوالی برای شما پیش نیامده است اکنون زمان درستی است که کمی به آن فکر کنید. از خودتان بپرسید که آیا HTTP امنیت دارد؟
اگر در پیدا کردن پاسخ ناکام ماندید، پس باید در مورد آن مطالعه کنید. به صفحه درستی وارد شده اید تا اطلاعات پنهان در ارتباط با پروتکل های HTTP  و HTTPS برای شما روشن شود.

تمام چیزی که باید در مورد تفاوت HTTP و HTTPS بدانید

بسیاری از شما تنها با این دو اصطلاح آشنا هستید اما تفاوت HTTP و HTTPS را نمی بینید.پروتکل HTTP مخفف عبارت انگلیسی Hypertext Transfer Protocol  یا پروتکل انتقال ابرمتن است. این پروتکل را واسطه ای برای انتقال اطلاعات از یک وب سرور به مرورگرهای مختلف در نظر بگیرید تا بدین صورت کاربر بتواند صفحات وب را مشاهده کند.

هنگامی که HTTP را بدون «S» مشاهده می کنید، بدین معنا است که اطلاعات شما در امنیت نیست و می تواند با یک طرف سوم هم به اشتراک گذاشته شود. هنگامی که یک وب سایت HTTP را مشاهده می کنید، بهتر است از منطقه خطر یک گام به عقب بردارید و آن وب سایت را ببندید.

پروتکل چیست؟

به لحاظ کلی پروتکل ها به معنی مجموعه ای از قوانین برای برقراری ارتباطات است. برای اینکه میزبان ها بتوانند با یکدیگر یک ارتباط شبکه ای درست را برقرار کنند بایستی از یک سری قوانین و رویه ها تابعیت نمایند یعنی به عبارت دیگر همگی آنها از یکسری قوانین و پروتکل های یکسان استفاده نمایند. بنابراین اگر یک میزبان از نوع خاصی از پروتکل استفاده نماید و میزبان دیگر از نوع دیگری از پروتکل استفاده نماید , آنها قادر به صحبت کردن با یکدیگر نخواهند بود.

پروتکل اینترنت چیست؟

همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره گردید دو کامپیوتر برای اینکه بتوانند با یکدیگر در یک بستر شبکه ای تعامل داشته باشند از مفهوم و موجودیتی به نام پروتکل ها استفاده می کنند. در شبکه های کوچک و نیز شبکه های بزرگ کامپیوتری سازمان از یکسری پروتکل ها مثل ftp، و… ود مورد شبکه جهانی اینتذنت نیز از پروتکل مهم و اساسی http که نام این پروتکل در ابتدای آدرس وب ذکر می گردد، استفاده می نمایید.

پروتکل http چیست؟

پروتکل HTTP یا Hyper Text Transfer Protocol اصطلاحا به پروتکلی گفته می شود که برای ایجاد ارتباط، دریافت، و ارسال داده ها بین سرور و کلاینت استفاده می شود. این پروتکل از نوع استاندارد پروتکل TCP/IP برای ارتباط میان سرور و کلاینت استفاده می کند. طریقه کار ارتباط کلاینت با سرور، با استفاده از پروتکل HTTP از طریق بسته های اطلاعاتی، بین سرور و کلاینت رد و بدل می شود. به این ترتیب که برای برای ارسال داده ای به سمت مقصد، در ابتدا، داده، به بخش های کوچکتری شکسته شده و سپس از هر کدام به مقصد و با ترتیب  شماره مشخصی ارسال می شوند.

پروتکل https چیست؟

روتکل HTTPS که خلاصه شده ی Hypertext Transfer Protocol Secure به معنای پروتکل امن انتقال ابر متن است در واقع یک پروتکل برای برقراری ارتباط های ایمن است . اما این نکته برای همه جای سوال دارد که ایراد HTTP چیست که برای برقراری ارتباط های امن باید از پروتکل HTTPS استفاده کرد.

معامله واقعی چیست؟

پروتکل HTTPS نسخه ایمن شده است، در اینجا «S» به معنای امنیت یا معادل انگلیسی آن «Security» است. وقتی HTTPS را می بینید، مطمئن باشید که اطلاعات شما در امنیت است. به کار گیری گواهی SSL گشت و گذار در اینترنت را برای شما امن می کند. این اشتباه را نکنید که اطلاعات خود را با وب سایتی به اشتراک بگذارید که از پروتکل HTTP استفاده می کند. به ویژه، زمانی که باید اطلاعات حساس خود مانند شماره کارت های بانکی یا کارت های اعتباری خود را به اشتراک بگذارید بسیار مواظب و مراقب باشید.

تفاوت HTTP و HTTPS-حرفه-ای

آیا HTTPS از وب سایت شما در برابر هکرها محافظت می کند؟

مردم برداشت غلطی از HTTPS دارند. آن ها فکر می کنند که HTTPS آنقدر امن است که حتی هکرها نمی توانند وب سایتشان را هک کنند. زمان آن فرا رسیده که به این شایعه پایان داده شود. هرگز HTTPS را با فایروال وب اشتباه نگیرید. گرچه گواهی SSL امنیت را برای شما فرآهم می آورد، بدین معنی نیست که وب سایت شما غیرقابل هک شدن است و شما بیرون از منطقه تهدید قرار گرفته اید؛ زیرا هکرها هنوز هم می توانند وب سایت شما را هک کنند.

تفاوت-HTTP-و-HTTPS پروتکل

پیشگیری بهتر از پشیمانی است (تفاوت HTTP و HTTPS)

بهتر است تا آنجا که می توانند اقدامات امنیتی را لحاظ کنید. تصور کنید که به یک سیستم مدیریت محتوا وابسته هستید و در وب سایت خود پیوسته در حال تبادل داده های حساس هستید، مطمئن شوید که از یک HTTPS Login بهره مند هستید.

با این کار نه تنها مسائل امنیتی را رعایت می کنید بلکه اعتماد کاربران نیز نکته مهم دیگری است که به دست می آورید. از این رو بهتر است که HTTPS Login داشته باشید، با این کار سطح اعتماد کاربران خود را بالا می برید.

آیا HTTPS پرچم سبز رتبه بندی را در اختیار شما می گذارد؟(تفاوت HTTP و HTTPS)

صاحبان کسب و کاری که در مسابقه صنعت تجارت الکترونیک هستند از اهمیت لیدهای تولید کننده یا Generating Leads آگاه هستند. حتی برای یک ثانیه هم حاضر نیستند که رتبه وب سایت آن ها پایین بیاید. پس، اگر شما نیز بخشی از صنعت تجارت الکترونیک هستید، فراموش نکنید که از پروتکل HTTPS استفاده کنید زیرا گوگل همین الان هم زنگ خطر را به صدا در آورده است. HTTPS یکی از نشانه های رتبه بندی است پس اگر نمی خواهید وب سایت شما پایین کشیده شود، سریعاً پروتکل HTTPS را پیاده سازی کنید.

در کتاب خوب های گوگل باقی بمانید!

با این واقعیت آشنا هستید که آن دسته از سایت هایی که سطح بهینه شده ای از امنیت را ارائه می دهند همیشه در کتاب خوب های گوگل باقی می مانند. چه کسی این وب سایت ها را در بالاترین رتبه قرار نمی دهد؟ همه خواهان آن ها هستند. رفتن به HTTPS مزایای بسیاری دارد که بهبود فرآیند سئو سایت تنها یکی از آن هاست. اما این مزایا چه چیزهایی هستند؟ با هم نگاهی به آن ها می اندازیم.

 • ارتقاء رتبه بندی

گوگل تأیید کرده است که رتبه بندی شما ارتقاء و بهبودی چشمگیری را تجربه خواهد کرد اگر پروتکل HTTPS را انتخاب کنید. هیچ انکاری در این نیست. این کار یکی از سیگنال های رتبه بندی است. وقتی در صنعت تجارت الکترونیک فعالیت می کنید، ضروری است که به امنیت مشتریان خود بیندیشید. با احتیاط بازی کنید و نام خود را در کتاب خوب های گوگل حک کنید.بنابراین ارتقا رتبه دیگرتفاوت HTTP و HTTPS است.

 • نگرانی های حریم خصوصی

از آنجایی که HTTPS مانع فضولی کردن طرف های سوم می شود، امن ترین پروتکل برای استفاده است. گوگل به سایت هایی که امن و ایمن هستند رتبه می دهد. وقتی از HTTPS استفاده می کنید، وب سایت شما قابل اعتماد می شود و کاربران شروع به اطمینان به شما می کنند. از آنجایی که HTTPS ارتباطات را رمزگذاری می کند، سطح امنیت و حفاظت افزایش می یابد. داده هایی مانند هیستوری مرورگر، شماره های کارت های اعتباری با پروتکل HTTPS در امنیت کامل حفظ می شوند.

سکه را بریزید(تفاوت HTTP و HTTPS)

سکه همیشه دو سو دارد. ما همیشه یک سوی سکه را می بینیم. اجازه دهید نگاه دقیق تری به سوی دیگر آن بیندازیم. آیا آن دسته از افرادی که در هیچ گونه کسب و کار الکترونیکی و آنلاینی وارد نشده اند نیز به HTTPS نیاز دارند؟

نقل قولی که در ادامه می آید سوال شما را پاسخ می دهد:

 از اول ژانویه ۲۰۱۷ (کروم ۵۶)، تمامی سایت های HTTP که گذرواژه ها یا کارت های اعتباری را انتقال می دهند با عنوان «نا امن» نشانه گذاری می شوند، این بخشی از برنامه بلند مدت برای نشانه گذاری تمامی سایت های HTTP با عنوان « نا امن» است. – به نقل از گوگل

همه چیز درباره اعتماد است! شما تنها زمانی می توانید در بازار باقی بمانید که اعتماد مشتریان را به خود جلب کنید. همین امر در دنیای سایبری هم صادق است. پروتکل HTTPS ارزشمندی وب سایت های شما را افزایش می دهد. اگر گواهی SSL را داشته باشید، اعضاء بیشتر به شما اعتماد می کنند، محتوای منتشر شده شما را همرسانی می کنند، و شما نیز شاهد افزایش مشارکت از سوی آن ها خواهید بود. کاربران احساس امنیت می کنند زیرا هیچ طرف سومی نمی تواند به اطلاعات آن ها دسترسی داشته باشد.

اگر در تجارت الکترونیک فعالیتی ندارید آیا به گواهی SSL نیاز دارید؟(تفاوت HTTP و HTTPS)

فرقی نمی کند که در صنعت تجارت الکترونیک مشغول هستید یا خیر. باید از نقطه نظر کاربران فکر کند. برای مثال، اگر متوجه شوید که سوابق پزشکی شما با دیگران به اشتراک گذاشته شده است چه احساسی خواهید داشت؟ البته که به آن شخص دیگر اعتماد نمی کنید. حال، همین مثال را به دنیای سایبری تعمیم می دهیم. تصورکنید، سوابق پزشکی خود را با شخصی در میان می گذارید، پس باید نگرانی امنیتی داشته باشید. با HTTPS دیگر لازم نیست نگران امنیت داده های خود باشید. هرگونه به اشتراک گذاری و تبادل اطلاعاتی شما در امنیت کامل انجام می شود.

نکته دیگر اینکه اعضا این برداشت را خواهند داشت که شما نگران امنیت آن ها هستید و داده های آن ها برای شما مهم است.

چگونه به HTTPS تغییر پروتکل دهیم؟(تفاوت HTTP و HTTPS)

اگر در مورد پشتیبانی فنی وب سایت خود دانش و اطلاعاتی در اختیار داشته باشید انجام این کار به سادگی آب خوردن است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که گام های ساده ای بردارید.

 • با شرکت هاستینگ خود تماس بگیرید و یک گواهی SSL همراه با آدرس IP اختصاصی خریداری کنید.
 • گواهی SSL را نصب کرده و آن را پیکربندی کنید.
 • در صورتیکه احساس کنید دوست دارید به نسخه قدیمی تر بازگردید باید یک بک آپ کامل از وب سایت خود داشته باشید.
 • کدها مختلف مانند Ajax و Javascript را به روز رسانی کنید.
 • پس از آن، باید چند برنامه کاربردی مانند LiteSpeed، Apache web server و غیره را به روز رسانی کنید. افزون بر این، باید توابع مدیر خدمات اینترنتی را به روز رسانی کنید تا به این شکل ترافیک را از HTTP به HTTPS منتقل کنید.
 • شما باید در هر صفحه ۳۰۱ redirects را پیاده سازی و اجرا کنید.
 • اگر از هر گونه ابزار اتوماسیون بازاریابی استفاده می کنید، باید لینک های را به روز رسانی کنید.
 • آخرین گام این است که یک HTTPS در گوگل آنالتیکس و گوگل سرچ کونسول ایجاد کنید.

 

تکنیک سینماگراف در طراحی سایت

سینماگراف به نوعی تلفیق عکس و حرکت (ویدیو) اطلاق می شود که، قسمت اعظم تصویر مانند عکس ثابت و در سکون می باشد و تنها بخشی از آن مانند ویدئو متحرک می باشد. تصاویر سینما گراف با فرمت های ویدئویی مانند Mp4، GIF، MOV و غیره ساخته می‌شوند و افتکت ها و اکشن های ساده ولی تاثیرگذار و شگفت انگیز به وجود می‌آورند. تصویری که در زیر مشاهده می کنید، نمونه‌ای زیبا از تصاویر سینماگراف می باشد.

سینما گراف سایت تبلیغ

تکنیک سینماگراف در طراحی سایت

استفاده از فایل های gif در طراحی سایت و به ویژه بنرهای تبلیغاتی نقش بسیار پررنگی داشت ولی با تغییر الگوریتم های بهینه سازی و البته پیشرفت HTML5 و CSS3 بنرهای تبلیغاتی مدرن جایگزین آنها شدند.

رشد چشم گیر استفاده از تلفن های همراه و البته نرم افزارهای ساده و کاربردی که برای آنها تولید میشوند موجب شد تولید تصاویر متحرک در فرمت gif دوباره رونق بگیرد و در بسیاری شبکه های اجتماعی مانند تلگرام جایگزین فیلم های کوتاه شود. در این میان مفهوم جدیدی نیز میان کاربران رایج شده که همان سینماگراف یا Cinemagraph است. ‌

حالا این تکنیک به قدری رایج و تاثیرگذار شده است که مجدد جای خود را در میان تکنیک های طراحی سایت بازکرده و میتواند انتخاب مناسبی برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک و البته سایت های خلاقانه باشد.

اگر نگاهی به جدیدترین مقالات و مطالب مربوط به طراحی سایت انداخته باشید حتماً با اصطلاح سینماگرافی برخورد کرده اید. ترندهای جدید طراحی سایت خبر از قرار گرفتن سینماگرافی های بزرگ در صفحه اصلی وب سایت ها میدهند.
به نظر میرسد کم کم زمان آن فرا رسیده که سینماگرافی ها جای خود را در صفحه اصلی وب سایت ها و در دنیای طراحی وب سایت پیدا کنند.

سینما گراف تکنیک طراحی سایت

چرا سینماگراف :

ایده دنبال کردن یک ترند جدید فقط به این خاطر که رایج شده به هیچ وجه ایده خوبی نیست. ولی اگر این ترند تأثیر زیادی داشته باشد و هدفمند باشد چرا که نه؟
چشم انسان حرکت را دوست دارد
سینماگرافی به عنوان یک ترند جدید در طراحی سایت پیش بینی شده ولی هنوز تعداد کمی از وب سایت ها شروع به استفاده از آن کرده اند و آنقدرها رایج نشده، بنابراین هنوز برای اکثر کاربران وب یک ویژگی جدید و جالب میباشد.
سینماگراف ها نه کاملاً تصویر هستند نا کاملاً ویدئو، در واقع ترکیبی از این دو هستند که با حرکت های کوچک باعث جلب توجه کاربر و درگیر کردن ذهن میشوند. همانطور که میدانید هر چیزی که باعث حتی لحظه ای توقف و توجه کاربر شود برای وب سایت یک امتیاز و برد محسوب میشود.
یکی از مؤثرترین راه های جلب توجه کاربر، ویدئو میباشد زیرا چشم انسان حرکت را دوست دارد. ولی یک ویدئوی خوب برای صفحه اصلی مسلماً حجم زیادی هم خواد داشت بنابراین ممکن اسن بر روی سرعت لود سایت اثر منفی بگذراد.
با استفاده از سینماگراف هم پهنای باند کمتری نیاز دارید و هم آپشن حرکت را فراهم کرده اید. همچنین با توجه به جدید بودن این مفهوم میتوانید بر جنبه تازگی و جذابیت سینماگراف هم تکیه کنید. کاربران در هر سایتی با این ویژگی مواجه نمیشوند بنابراین دیدن آن در سایت شما برای کاربر تازگی و جذابیت دارد و آن ها را تحت تأثیر قرار میدهد.

پیاده ساز سینما گراف در سایت

نحوه پیاده سازی سینما گراف درطراحی سایت :

 • استفاده از سینماگراف آماده
  تعداد زیادی از فایل های gif یا همان سینماگراف های آماده وجود دارد که میتوانید از آن ها استفاده کنید. اگر میپرسید که سینماگراف آماده بهتر است یا چیزی که اختصاصی برای خودتان طراحی شده باید بگویم که اگر چیزی به صورت آماده وجود دارد که جوابگوی تمام نیازهای شماست چرا که نه، میتوانید از آن استفاده کنید. خوب حال سؤال بعدی این است که سینماگراف های آماده را از کجا پیدا کنیم؟
  خبر خوب این است که گزینه های زیادی در اختیار شماست. سینماگراف های آماده از نوع پولی که میتوانید با توجه به بودجه تان از بین آن ها انتخاب کنید و یا حتی سینماگراف های آماده به صورت رایگان هم هستند که میتوانید در این سایت freecinemagraphs.com وgallereplay.com آن ها را ببینید و برای تولید سینماگراف برای ios استفاده از ابزارهای flixel.com و برای اندروید نرم افزار Loopsie پیشنهاد میشود.
 • ایجاد سینماگراف اختصاصی
  شاید نتوانید چیزی را که میخواهید در بین سینماگراف های آماده پیدا کنید یا حتی شاید تمایل دارید که یک سینماگراف منحصر به فرد و مخصوص به خودتان داشته باشید. سینماگراف دقیقاً چطور ساخته میشود؟
  خوب آیتم های زیر را برای شروع باید داشته باشید:
  • دوربین فیلمبرداری یا هر دوربینی که بتوان با آن فیلم گرفت
  • یک ۳ پایه
  • یک مدل یا هر چیز دیگری که لازم است
  • یک کامپیوتر
  • نرم افزار ویرایش ویدئو
  • استفاده از فوتوشاپ یا هر نرم افزار ویرایشی دیگر مثل flixel
  اینها تمام چیزهایی هستند که برای ساخت سینماگراف به آن نیاز دارید. ولی از همه مهمتر برای ایجاد یک سینماگراف تأثیرگذار نیاز به ایده ای جالب و خوب دارید.

سینما گراف سایت وردپرس

نحوه ساخت سینما گراف به کمک فتو شاپ :

برای شروع کار ابتدا نیاز به یک ویدیوکلیپ کوتاه دارید.البته اگر ویدیو شما بخشی از یک ویدیو بزرگ‌تر است می‌توانید با ابزارهای رایگان موجود آن بخش مورد نظر را جدا کنید. در نهایت ویدیو را از آدرس File » Import » Video Frames to Layers درون فتوشاپ اضافه کنید.

سینما گراف در طراحی سایت

بر اساس اندازه و کیفیت ویدیو، مقداری طول می‌کشد تا به برنامه اضافه شود.

سینماگراف طراحی سایت

وقتی ویدیو اضافه شد خواهید دید که فریم‌های آن به صورت لایه در پنل لایه‌ها اضافه شده است.

سینما گراف سایت

 

در این زمان شما باید تمام لایه‌های غیر از لایه اول را انتخاب کنید.

حالا کلیدهای CTRL+G در ویندوز یا Command + G در مک را بزنید یا از منوی Layer » New روی گزینه Group From Layers را کلیک کنید.

طراحی سایت سینما گراف

 

سپس باید از آدرس Layer » Layer Mask گزینه Reveal All را بزنید تا به لایه ماسک اضافه شود.

سینما گراف وردپرس

 

بعد از اینکه ماسک را اضافه کردید کلیدهای Ctrl + I یا Command + I را بزنید تا رنگ مورد نظر لایه‌ها ست شود.

رنگ پیش‌زمینه را سفید انتخاب کنید و سپس به وسیله براش آن قسمتی که می‌خواهید متحرک باشد را علامت بزنید.

سینما گراف سئو

 

سپس  از منوی Window پنجره Timeline را فعال کنید.  می‌بینید که تمام فریم‌ها به صورت ترانسپرنت در آمده‌اند، غیر از لایه اول.

سینما گراف سالوک

 

برای حل این مشکل، روی لایه اول کلیک کنید و از آیکون Unfiy Layer Visibility گزینه Match button را انتخاب کنید.

سینما گرف حرفه ای

 

سپس بر روی آیکون تغییر وضعیت در Timeline کلیک کنید و تمام فریم‌ها را انتخاب کنید. سپس دوباره روی آیکون تغییر وضعیت کلیک کنید و گزینه Copy Frames را بزنید.

وب سایت سینما گراف

 

بعد از کپی کردن فریم‌ها دوباره به تغییر وضعیت بروید و روی Paste Frames کلیک کنید. در پنجره جدید متد را Paste After Selection انتخاب کرده و اوکی را بزنید.

تایید سینما گراف

 

یک بار دیگر بر روی تغییر وضعیت کلیک کنید (این بار آخر خواهد بود) و گزینه Reverse Frames را انتخاب کنید.

 

مجدد سینما گراف طراحی سایت

 

سینما گراف شما تقریبا آماده‌ست. کافی است از آدرس زیر File » Save for Web به تنظیمات ذخیره سازی بروید. در پنجره تازه گزینه گیف را انتخاب کنید و اگر اندازه و تنظیمات دیگر را دوست دارید، تغییر دهید و کار را ذخیره کنید.

سیو سینما گراف

نگران اضافه کردن این گیف‌ها به سایت‌های خود نیز نباشید. این گیف‌ها با گیف‌های معمول از نظر عملی تفاوتی ندارد. برای مثال در وردپرس کافی است به سراغ اضافه کردن پرونده چند رسانه‌ای بروید و گیف خود را شبیه به دیگر عکس‌ها به مطلب اضافه کنید.

نتیجه سینما گراف

نکات کاربردی برای استفاده از سینماگراف در طراحی سایت

به طور حتم مهمترین نکته برای انتخاب سینماگراف ارتباط معنایی و موضوعی آن با زمینه کاری شما و توانایی انتقال پیام مناسب به کاربر است. ولی برای افزایش کارایی آن پیشنهادات زیر نیز به شما کمک خواهند کرد.

۱- حرکت در تصویر نامحسوس باشد

هدف اصلی استفاده سینماگراف یا همان تصاویر زنده در طراحی سایت ایجاد هیجان در کاربر و جلب توجه دوباره است. یک سینماگراف موفق نباید در نگاه اول قابل تشخیص باشد. فضای زیادی از تصویر باید ثابت بوده و تحرک تنها در بخش مهم آن اتفاق بیافتد.

۲- فضا برای پیام خود باقی بگذارید

اگر قرار است از سینماگراف بعنوان یک بنر بزرگ در سایت خود استفاده کنید بهتر است که فضایی برای قرارگرفتن متن و دکمه های مورد نظر خود لحاظ کنید. این فضا نباید بر روی محتوای اصلی تصویر یا بخش متحرک آن باشد.

۳- سینماگراف شما تکرار پذیر باشد

به منظور جلوگیری از افزایش حجم فایل و در نتیجه صفحه باید زمان فایل ویدیو یا gif خود را کوتاه کنید. این زمان کوتاه فرصت کافی به کاربر برای درک اتفاقات موجود در تصویر را نمیدهد به همین دلیل همیشه از ویدیوهایی استفاده کنید که تکرار پذیر بوده و انتها و ابتدای مشخصی ندارند. با این روش میتوان یک ویدیوی چند ثانیه ای را حتی برای چند دقیقه نگاه کرد و لذت برد.

تکرار سینما گراف

۴- در تصاویر خود از انسان استفاده کنید

تحقیقات نشان میدهد تصاویری که در آنها یک انسان حضور دارد جلب توجه بیشتری برای مخاطبین دارند. همچنین اگر فرد موجود در تصویر در حال نگاه کردن به فضای مورد نظر شما (دکمه خرید یا متن مهم) باشد شانس شما برای جلب توجه کاربر و ترغیب به کلیک افزایش پیدا خواهد کرد. تاثیر این تکنیک را میتوان در طراحی سایت شرکتی و یا سایت های خدماتی به وضوح مشاهده کرد.

 

سینما گراف انسان

۵- فایل سینماگراف را بهینه کنید

بهترین راه حل برای شما کوتاه کردن طول ویدیو و البته تکرارپذیر بودن آن است. کاهش کیفیت یا حجم میتواند به کلی اثربخشی آن را از بین برده و حتی برای کاربر آزاردهنده باشد. مشکل حجم را ترجیحا با کوتاه کردن زمان برطرف کنید.

با این وجود ابزارهای متنوعی هستند که بدون کاهش ملموس کیفیت ویدیو حجم آن را تا حد زیادی کاهش میدهند. استفاده از آنها میتواند بر سرعت لود صفحه تاثیر چشمگیری داشته باشد.این یک ترجیح شخصی است، ولی بهتر است که به دنبال بهترین کیفیت باشید. به عقیده من فدا کردن کیفیت برای رسیدن به حجم کمتر مخصوصاً برای فایلی که قرار است مرکز توجه کاربر باشد کار اشتباهی است. برای ایجاد تعادل بین حجم وکیفیت، توصیه میکنم سینماگراف های کوتاه ایجاد کنید(یعنی چرخه حرکت در مدت زمان کمتری اتفاق بیفتد).یک ابزار خوب برای فشرده سازی ویدئو https://clipchamp.com/ میباشد که میتوانید از آن استفاده کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

اصولا هدف از طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا کم کردن شکاف بین نسخه ی دسکتاپ یک سایت و نسخه ی کوچکتر موبایل آن است که متاسفانه متراکم کردن همه ی محتوای نسخه ی دسکتاپ در فضای کوچک نمایشگر دقیقا مخالف این تعریف است که باعث کاهش بسیار زیاد نرخ تبدیل سایت خواهد شد. پس چه باید کرد ؟
طراحی سایت ریسپانسیو  باعث میشود سایت شما در نسخه های موبایل به سبب نمایش محتوای بی ربط به هم ریخته شود. به دلیل اینکه سایت برای کاربر دستکتاپ طراحی شده است ، کاربر موبایل با نیت و کاربرد متفاوت نمیتواند مطلب مورد نظر خود را در سایت شما پیدا کند و به همین سبب گیج و سرخورده، سایت شما را ترک میکند که این دلیل اصلی کاهش نرخ تبدیل سایت میباشد.
البته این دلیل نمیشود که کلا بیخیال ریسپانسیو کردن سایت خود شوید بلکه باید دقیق تر نیاز ها و ذهنیت های کاربر موبایل را شناسایی کنید نه اینکه فقط نسخه ی دسکتاپ را به نسخه ی موبایل تبدیل کنید.

برای توسعه در طراحی سایت ریسپانسیو باید این دو نکته را رعایت کنید :

۱- مهمترین اقدام در طراحی سایت ریسپانسیو این است که باید درنظر بگیرید که چرا یک کاربر موبایل به سایت شما آمده است.
۲- و باید نیازهای او را درک کنید.

این دو پارامتر کمک میکند که تشخیص دهید در طراحی سایت ریسپانسیو چه بخش هایی نیاز به برجسته شدن، حذف شدن و یا بهینه شدن دارند و دید بهتری به شما میدهد که تشخیص دهید چه بخش هایی باید در نسخه ی موبایلی شما قرار گیرند. در بخش زیر پنج عنصر اصلی که باید هنگام طراحی سایت نسخه ی موبایلی در نظر داشته باشید آورده شده است.

۵ قدم برای طراحی سایت ریسپانسیو

۱- بهینه سازی سایز تصاویر با درنظر گرفتن ارزش آن طراحی سایت ریسپانسیو

معمولا عکس ها با طراحی سایت ریسپانسیو کاهش سایز میدهند با این وجود ممکن است یک عکس که در نسخه ی دسکتاپ بسیار زیبا به نظر میرسد، در نسخه ی موبایلی به یک بخش گیج کننده و زائد تبدیل شود. با اینکه عکس ها بر اساس ارزش آنها قابل تغییر سایز هستند، اما بعضی از آنها ممکن است کلا برای نسخه ی موبایل نیاز نباشند. در نظر بگیرید که یک عکس چطور در سایت ریسپانسیو شما ظاهر میشود. آیا یک جنبه ی گرافیکی تاثیرگذار دارد؟ اگر تصویر کل صفحه ی گوشی را اشغال کرده است یا به یک محور اصلی وبسایت تبدیل شده است، وقت آن است که درباره ی نحوه ی استفاده ی آن در دستگاه های مختلف تجدید نظر کنید. به عنوان مثال در راه حل سیمپسون، عکس ها به خوبی تغییر سایز داده نمیشوند و از صفحه ی موبایل بیرون میزنند که باعث بهم ریختگی سایت شده و در نتیجه فهم اینکه در سایت چه میگذرد را برای مخاطب مشکل میکند.
عکس هایی که در ورژن دسکتاپ به خوبی کار میکنند ( چه عکس و چه لوگو ) وقتی در ورژن موبایل کل صفحه ی تلفن همراه را اشغال میکنند ارزش خود را از دست میدهند و باعث میشوند که درک سایت مشکل شود.
در مقابل سایت خرده فروشی REI ، از عکس ها چه در نسخه ی موبایل و چه در نسخه ی دسکتاپ به عنوان محور و کانون توجه استفاده میکند اما سایز آن را با توجه به نیاز بازدید کننده به اندازه ی مناسب تغییر میدهد.

۲- ساده سازی منوی ناوبری در طراحی سایت ریسپانسیو 

شاید مهم ترین ویژگی یک سایت موبایل داشتن یک منوی ناوبری ساده و کاربردی باشد. یک منوی قابل رویت با دسترسی آسان و یا یک نوار جستجو به بازدید کننده کمک میکند که سریع تر به جایی که میخواهد منتقل شود. بیشتر بازدید کنندگان ورژن موبایل با یک هدف مشخص وارد سایت میشوند و با استفاده از نوار ناوبری یا جستجوی کلید واژه و رفتن به پیج مورد نظر از اتلاف وقت خود جلوگیری میکنند.
فهم این که یک مشتری موبایلی برای چه به سایت شما آمده و به دنبال چه میگردد یک قدم اصلی برای این است که بتوانید سایت را بر اساس نیازهای آنها سفارشی سازی کنید . شما ممکن است دریابید که بیشتر کاربران ورژن موبایل سایت شما ترجیح میدهند به جای استفاده از دکمه های فراخوان، از نوار جستجو استفاده کنند ، درنتیجه سایت خود را به نحوی بازطراحی میکنید که تمرکز اصلی بر روی نوار جستجو باشد تا کاربران بتوانند سریع تر به اهداف خود در سایت برسند . علاوه بر این فهمیدن این که کاربران در سایت شما به دنبال چه چیزی هستند به شما نشان خواهد داد که در چه بخش هایی کمبود دارید، چه بخش هایی به اندازه ی کافی واضح نیستند و چه بخش هایی نیاز به بهینه سازی دارند .
به دلیل این که کاربران سایت های ورژن موبایل اکثرا در حرکت هستند در نتیجه بیشتر به دنبال آدرس و یا شماره تلفن شما هستند که راحت تر به شرکت شما دسترسی پیدا کنند . شرکت هایی که اجناس حقیقی به فروش میرسانند باید به این نکته توجه ویژه ای نشان دهند که میبایست یک صفحه ی تماس با ما با دسترسی آسان داشته باشند و یا حتی اطلاعات تماس را در صفحه ی اصلی سایت خود قرار دهند . مشتری های این سایت ها بیشتر مایل هستند که برای تکمیل سفارش از فروشگاه فیزیکی بازدید کنند و اگر اطلاعات دسترسی به شرکت شما در دسترس تر باشد احساس رضایت بیشتری خواهند داشت.

 


۳- پاپ آپ ها را از بین ببرید و از Overlay های موبایل استفاده کنید 

تبلیغات پاپ آپ که برای نسخه ی دسکتاپ طراحی شده اند باعث حواس پرتی مخاطبان سایت های ورژن موبایل، از هدف اصلی او که به خاطر آن به این سایت آمده است میشود. به جای آن باید تمرکز بر روی یک هدف قرار بگیرد که آن هم هدف بازدید کننده از ورود به سایت است. استفاده از روش پاپ آپ یا Overlayهای دسکتاپ برای نسخه ی موبایل باعث از دست رفتن نرخ تبدیل خواهد شد. به دلیل این که پاپ آپ های مناسب برای دسکتاپ برای هماهنگی با ۱۹هزار ترکیب متفاوت از سایز و رزولوشن مختلف در موبایل های امروزی طراحی نشده اند، استفاده از آنها در نسخه های موبایل منطقی به نظر نمیرسد . شما دوست ندارید که یک پاپ آپ تمام صفحه ی موبایل شما را اشغال کند (به دلیل این که این تبلیغات تغییر سایز نمیدهند) و کاربری سایت شما را غیر قابل تحمل کند.
یک پاپ آپ بد، مانند مثال زیر کاملا صفحه ی تلفن همراه را میپوشاند، از دیده شدن محتوای دیگر جلوگیری میکند ، بستن آن کاری سخت است و سایز آن نیز درخور صفحه ی موبایل نیست (مشاهده کنید که بخش ایمیل چگونه در مثال Last King بریده شده است ).

درعوض، بررسی نحوه ی رفتار بازدید کننده در سایت به شما کمک می کند بدانید Overlay هایی که استفاده میکنید باید چه ویژگی هایی داشته باشند، به کجا انتقال داده شوند و حتی چه اطلاعاتی را دربر داشته باشند. با نگاهی به ضرورت های تکنیکی و همچنین رفتار کاربر موبایلی، میتوانید یک Overlay مناسب با نیاز های کاربر طراحی کنید.

۴- کمتر بهتر است : متن های خود را ساده، کوتاه و بهینه کنید.

درحالی که واضح به نظر میرسد، نوشته ها یکی از چیزهایی است که کمتر شرکتی وقت صرف مناسب سازی آن برای وبسایت میکند (چه برسد به نسخه ی موبایل). برای جلوگیری از شلوغی و گیج شدن، بهتر است که متن ها را خلاصه کنیم و نوشته های مرتبط با موضوع را استفاده کنیم. همچنین باید به تعداد کلمات استفاده شده در سایت نیز توجه داشته باشیم.
شرکت شما میتواند سرفصل ها و مشخصات محصولات را مجددا تنظیم کند و یا حتی دوباره بنویسد به نحوی که فقط ویژگی ها و اطلاعات مهم برای بازدید کننده ی سایت ورژن موبایل در آنها نوشته شوند. این اقدام علاوه براین تضمین میکند که متن استفاده شده بیشتر از یک صفحه نخواهد شد و ظاهر سایت مملوء از کلمات نمی گردد. درحالی که همه ی این نوشته ها در نسخه ی دسکتاپ خوب به نظر میرسند، در نسخه موبایل داستان فرق میکند. نوشته ها میتوانند کاملا یک صفحه را مخفی و غیرقابل خواندن کنند و یا همه ی عناصر تبدیل (مثل نشان اعتماد و یا دکمه های فراخوان) را به صفحات پایین تر منتقل کنند.
نکته ی دیگری که باید در نظر داشت ذات اسکرول کردن در دستگاه موبایل است. یک کاربر دسکتاپ میتواند تمامی اطلاعات و تصاویر مورد نیاز خود را در یک نظر در صفحه مشاهده کند. درحالی که کاربران دسکتاپ به ندرت اقدام به اسکرول کردن میکنند، کاربر موبایل دائما درحال اسکرول کردن برای یافتن مطالب بیشتر است. این قضیه میبایست بر روی نوشتن سرفصل های سایت و نحوه ی اسکرول شدن آن تاثیر گذارد. نوشته ها باید کوتاه و مختصر و همچنین برای خواننده ارزشمند باشند.


۵- دکمه های فراخوان (CTA) را بازطراحی و آنها را واضح تر کنید.

یک سایت موبایل باید یک هدف اصلی داشته باشد که دکمه فراخوان (CTA)از آن پشتیبانی کند. این دکمه باید اولین عنصری باشد که یک بازدید کننده ی موبایل توجهش به آن جلب میشود و باید به سرعت به او بفهماند که کار آن دکمه چیست. برای مثال سایت Udemy که یک سایت آموزش آنلاین است یک دکمه ی فراخوان بسیار واضح را در بالای صفحه ی اصلی نسخه ی موبایلی خود قرار داده است که کاملا با هدف شرکت هماهنگ است. آنها میدانند که بازدید کننده برای یادگیری به سایت آمده است پس به او کمک میکنند که این هدف را به سرعت تحقق بخشد، آنها یک دکمه برای پیدا کردن دوره ی مورد نظر و یک نوار جستجو برای مشخص تر شدن دستیابی برای کاربر مهیا کرده اند.

طراحی یکپارچه انجام دهید

درحالی که هدف، طراحی یکپارچه در همه ی مجراها برای بازدید کننده سایت ورژن موبایل است، برای افزایش نرخ تبدیل و ساختن یک تجربه ی بهتر در نسخه ی موبایل و یا دیگر دستگاه ها، شرکت ها باید مشتری های خود را بهتر بشناسند و رفتارها و ذهنیت های آنها را درک کنند قبل از اینکه ساده ترین و راحت ترین راه که ممکن است نرخ تبدیل و رضایت را پایین آورد را انتخاب کنند. پس همیشه قبل از طراحی یک صفحه و یا یک سایت جدید، نیازها و رفتارهای کاربر موبایل را نیز درنظر بگیرید.

انواع سایت

سایت

انواع سایت

سایت‌ ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه‌نویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

سایت‌ های ثابت (Static Website)

این سایت‌ها یکبار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در آن‌ها نیاز به یک طراح حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای سایت است. زبان برنامه‌نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. این نوع دسته از وب سایت‌ها به صورت HTML ساده طراحی می‌شوند.

از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت‌های ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بشتر سایت توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آن‌ها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین‌تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایت‌ها دارند.

عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایت‌ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.

اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت صلب شود.

نکته: سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمان‌هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

سایت های پویا (Dynamic Website)

محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه‌نویسی وبسایتهای پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.

در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت‌ها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابر این چاره‌ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.

یکی از مزیت‌های سایت‌های داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.

با توجه به اینکه در سایت‌های پویا از زبانهای برنامه‌نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آن‌ها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم‌ها و جستجوهای پیچیده.

استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می‌شود.

نکته: سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

پرتال‌ها (Portal)

پرتال‌ها سایت‌های پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند را می‌توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد.

تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پرتال نیز صدق کند.

نکته: معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، گروه‌ها و شرکت‌ها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخش‌های مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.

سایت‌های متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website)

سایت‌های فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد می‌شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیت‌های تغییر یا هوشمندی در این سایت‌ها بهره گرفته می‌شود.

به طور کلی سایتهای فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می‌باشند و مانند سایتهای ثابت یکبار توسط طراح ایجاد می‌شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند.

اما سایت‌های فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایت‌های پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آن‌ها به سادگی سایت‌های پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.

از مزیتهای وب سایت های فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن‌های جذاب. اما از معایب عمده آن‌ها می‌توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.

نکته: سایت‌های فلش برای افراد و گروه‌ها یا شرکت‌ها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروه‌های موسیقی، هتلهای معروف، مکانهای توریستی.

سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management Systems)

سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وبسایت‌هایی از نوع پرتال‌ها یا سایت‌های پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه‌ای و یا شرکتهای طراحی حرفه‌ای ایجاد می‌شوند.

تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.

از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.

طراحی سایت‌های CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد مؤثر می‌کند.

با توجه به مزیت‌های آنها به تمامی افراد، سازمان‌ها و شرکتهایی که شرایط داشتن سایت‌های داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی سایت‌های پویا روی بیاورند.

تاریخچه کانون آگهی و تبلیغات در ایران

تبلیغات

تبلیغات در ایران

تبلیغات در ایران را می توان به طور کلی بر دو دوره دوره باستان و دوره عصر جدید تقسیم کرد:‏

دوره باستان: تبلیغات دوره باستان که به طور کلی تحت تأثیر کشاورزی و ویژگی‌های آن می‌باشد یک نوع ارتباطات ‏شفاهی است و مانند سایر کشورهای دیگر باستان علایم تجاری، دیوار نوشته‌ها و جارچیها مهمترین شیوه های ‏پیام‌رسانی و آگهی به شمار می روند.

دوره عصر جدید: عصر جدید با ورود دستگاه چاپ به ایران و انتشار اولین روزنامه (کاغذ اخبار) در عصر قاجاریه، اندک اندک ‏آگهی های تجاری نیز به نشریات راه یافتند. بدین ترتیب آگهی در رسانه‌های جمعی ایران از دیوارکوب شروع شد ‏و به نشریه های ادواری، کتاب، سینما، رادیو و سرانجام تلویزیون راه یافت.
‏ اولین روزنامه‌ای که مبادرت به درج آگهی کرد روزنامه وقایع اتفاقیه در سال ۱۲۶۷ شمسی بود.‏

در عهد قاجار، آگهی، حداقل سه نام داشت ابتدا اعلانها و اشتهارنامه که قبول عامه نیافته است سپس اعلان که ‏مصدر باب افعال است به معنی آشکار شدن و علنی ساختن است و به دنبال تشکیل فرهنگستان ایران در سال ‏‏۱۳۱۴ واژه آگاهی جایگزین اعلان شد اما سرپاس مختاری رییس وقت اداره کل شهربانی طی نامه‌ای از ریاست ‏وزرا درخواست کرد که چون کلمه آگاهی برای تأمینات اداره کل شهربانی تعیین شده است به تمام وزارتخانه‌ها ‏و دوایر دولتی دستور صادر شود که از استعمال کلمه آگاهی به جای اعلان خودداری نمایند، لذا از این پس آگهی ‏جای آگاهی را گرفت.‏

آنچه که امروز به عنوان تبلیغات نو و جدید می شناسیم، ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در کشور ایالات متحده دارد. اما به طور کلی برای تبلیغات اعم از سیاسی یا تجاری می توان سه دوره تاریخی قبل از انقلاب گوتنبرگ و اختراع و تکمیل ماشین چاپ در سال ۱۴۵۰ را در نظر گرفت.

۱) دوره علایم تجاری
در زمان های گذشته افتخار و غروری که استادکاران داشتند، منجر به استفاده تبلیغاتی از آن به شکل علامت یا علامت های مشخص، شده است. به طور مثال آنان برای موضوعاتی مانند کاسه، کوزه سفالی و…. علامت خود را حک می کردند. بدین ترتیب شهرت آنان دست به دست و زبان به زبان می گشت و خریداران هنگام خرید به علایم تجاری توجه می کردند.

۲) نشانه ها و تبلیغ روی دیوارها
وسیله دیگر تبلیغات، جملاتی بود که روی سنگ و دیوارهای جنب محلی که اجناس مختلف به فروش می رسید نوشته می شد و از اجناس و کالا تمجید و تحسین می کرد. نظیر آن را می توان تبلیغات دیوارها و تابلوهای بالای مغازه های امروزی ذکر کرد. به طور مثال کاوش هایی که در شهر بمبئی آمده نشان داده است که در هر دکان کوچکی یک نوشته ای روی دیوار جنب در ورودی مغازه داشته است.

۳) جارچیهای شهر
در دوران گذشته به ویژه در یونان، جارچیهای عمومی وظیفه اطلاع رسانی را انجام می دادند، آنان اخبار مهم و وقایع مورد علاقه مردم را انتشار و بابت آن کارمزد می گرفتند. آنان حتی اتحادیه ای نیز تشکیل داده بودند اما بعد از ۱۴۵۰و اختراع ماشین چاپ به وسیله یوهان گوتنبرگ به تدریج و تقریباً طی ۳۰۰سال تمام اروپا تحت تأثیر این صنعت قرار گرفت. با بسط و گسترش مطبوعات در اواسط قرن هفدهم، تبلیغات به صورت جدیدی برای اطلاع افراد باسواد رشد و کم کم شروع به پیشرفت کرد.
بسط و توسعه چاپ روز به روز بر تعداد روزنامه ها و مجله ها افزوده شد و اولین روزنامه در ایالات متحده به نام بوستون نیوزلتر در سال ۱۶۹۰ چاپ شد و در سال ۱۹۱۴ قریب ۱۵ هزار روزنامه و مجله در این کشور منتشر شد.
سرانجام پس از پیدایش رادیو و ارسال اولین پیام به وسیله مارکنی در سال ۱۸۹۵کم کم تبلیغات جای خود را در رسانه جدید گشود و اولین رادیو تجاری به نام کاکا در شهر پیترزبورگ واقع در ایالات پنسیلوانیا راه اندازی شد و بعدها شبکه عظیمی مانند A.B.C در سال ۱۹۲۶ تأسیس شد، پس از خاتمه جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تبلیغات از طریق تلویزیون آغاز شد و به سرعت گسترش یافت.
در فاصله بین سال های ۱۸۹۰ و دهه ۱۹۲۰ شاهد تغییرات عمده ای در صنعت تبلیغات بازرگانی و آثار اجتماعی آن بودیم. تا قبل از ۱۸۹۰ توجه مؤسسات تبلیغی تنها معطوف به بازار فروش کالا یا متن رسانه های مناسب و کوشش در متقاعد کردن صاحب شغلی است که باید برای آنها تبلیغ می شد. بعد از سال ۱۸۹۰ تبلیغات حاکی از گسترش دامنه خلاقیت و نقش مشاغل شد.
تبلیغات بازرگانی با به کار بردن شگردهای مختلف ارایه شد و با استفاده از قلم های مختلف و صفحه آرایی های مختلف و غیره به راه چند سویه ای برای اقناع مخاطبان تبدیل شد.

کانون‌های آگهی و تبلیغات :

اولین کانون آگهی در سال ۱۳۱۶ با عنوان کانون تبلیغاتی زیبا به مدیر مسؤولی حمزه نعمتی راه اندازی شد و ‏نخستین مؤسسه تبلیغاتی ایران است که به طور رسمی به عضویت اتحادیه مؤسسات تبلیغاتی انگلستان و ‏اتحادیه بین‌المللی تبلیغات ایالات متحده درآمد و در سال ۱۳۱۹ شمسی اداره کل تبلیغات و انتشارات توسط عیسی ‏صدیق در خانه سیدالعراقین تأسیس شد و به‌ دنبال آن باید شروع فعالیت تبلیغات تجاری به معنی واقعی را سال ‏‏۱۳۲۵ دانست چنان‌که در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی در تهران ۱۸ کانون آگهی مشغول فعالیت بودند.‏

تبلیغات در ایران از دهه ۴۲ تا ۵۲ بر محور سیاست های اقتصادی در معرفی کالاهای مصرفی و رویدادهای ‏روبنایی زندگی متمرکز بود. از اواسط سال های ۴۲ تحت تأثیر این شرایط جدید پس از قیام مردمی ۱۵ خرداد، آن ‏سال دولت به تمرکز برنامه‌های تبلیغاتی و توسعه امکانات ارتباطی توجه خاصی پیدا کرد. به همین دلیل در اواخر ‏همان سال وزارت اطلاعات تأسیس شد و به دنبال آن اقدام برای ایجاد تلویزیون دولتی که در آغاز سازمان ‏تلویزیون ملی ایران نامیده شد و چند سال با ادغام رادیو در آن، عنوان سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران به ‏خود گرفت، شروع شد.‏
در پی این تحولات سازمان‌های تبلیغاتی به منظور حفظ و حمایت از حقوق خود و تحکیم اصول همکاری بین افراد ‏صنف و به منظور بهبود وضع خود، اتحادیه‌‌ای به نام اتحادیه دارندگان سازمان های تبلیغاتی، تشکیل شد. قابل ‏ذکر است اولین جشنواره فیلم های تبلیغاتی نیز در سال ۱۳۴۹ در شیراز برگزار شد.‏

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ فعالیت شرکت های تبلیغاتی عملاً به نوعی متوقف شد. ولی با این وجود ‏در سال ۱۳۵۸ شورای انقلاب با تصویب آیین‌نامه تأسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون‌های آگهی و ‏تبلیغاتی بر فعالیت جدید کانون‌های تبلیغاتی صحه گذاشت، اما ا‌ین اقدام حرکت جدیدی را به تناسب میزان و ‏وضعیت فعالیت آنان در قبل از انقلاب موجب نشد، چون ساختار عمده اقتصاد ایران بر محور کالاهای مصرفی ‏تحت مشارکت یا سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی واقع بود و بخش عمده‌ای از کالاهای مصرفی که قابلیت تولید ‏در داخل کشور را نداشتند از خارج وارد می شد، عملاً دستخوش تغییر شدند و نوعی توقف حاصل شد.

سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ شور و شوق انقلابی سراسر کشور را فرا گرفته بود و از نظر روان شناسی یک نوع ‏بی ‌نیازی به لحاظ شعارهای اولیه انقلاب بین مردم وجود داشت، این بی ‌نیازی از مسایل اقتصادی با ارایه روحیه ‏همکاری به تعاون، مساعدت، کمک و اطمینان و اعتماد به آینده بهتری، معنی پیدا می کرد که این موضوع منجر به ‏کم رنگ شدن فعالیت‌های تبلیغاتی شد و به دنبال آن با شروع جنگ تحمیلی عمده فعالیت و نظر رسانه‌های داخلی ‏بر محور اخبار مربوط به دفع تهاجم دشمن و حفظ کشور شد، در این دوران با نگرش خاص احزاب، سازمان‌ها و ‏گروه‌ های مختلف کشور روی این رویداد مهم، فضای جامعه بر فضای بدون تبلیغات بازرگانی مبدل شد و ‏تبلیغات به طور طبیعی در اختیار جنگ قرار گرفت.‏

با خاتمه جنگ تحمیلی و با آغاز دوران سازندگی و رشد فعالیت‌های اقتصادی در سال های ۷۰–۶۹ تبلیغات ‏تجاری افزایش چشمگیر و قابل توجهی یافت به طوری که در مدت دو سال، توجه مسؤولان معاونت امور ‏مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بخود معطوف کرد و این معاونت نیز از سال ۱۳۷۲ امر ‏ساماندهی فعالیت کانون‌های تبلیغاتی را مطابق وظایف قانونی خود در دستور کار قرار داد و بر این اساس اداره ‏کانون های تبلیغاتی تشکیل و موظف به ساماندهی موضوع تبلیغات بازرگانی و امور مربوط به آن شد.‏

اداره کانون های تبلیغاتی پس از تشکیل، ابتدا نسبت به شناسایی کانون‌ های فعال که به طور غیرقانونی در سطح ‏کشور به ویژه تهران فعالیت داشتند، اقدام نمود. این اداره در اولین گام با اعلام موجودیت و پذیرش تقاضا برای ‏صدور مجوز، بیش از هفتصد کانون را مورد شناسایی قرار داد و با تکیه بر اهداف فرهنگی نظام جمهوری ‏اسلامی ایران به سر و سامان دادن آنها پرداخت. در حال حاضر صدور مجوز فعالیت برای کانونهای آگهی ‏توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ ها انجام می‌شود.‏

طی ا‌ین سال‌ها اداره کانون‌ های آگهی و تبلی‍غات بازرگانی با تدوین دستورالعمل‌های پیشنهادی و ارسال آن به ‏کمیته مرکزی سازمان‌های تبلیغاتی (که عالی‌ترین مرجع رسیدگی به امور تبلیغات بازرگانی کشور است) پس از ‏تصویب برخی دستورالعمل ‌ها در کمیته مذکور و ارسال این مصوبات و آیین‌نامه ‌ها به وزارتخانه‌ ها و مراجع ‏ذیربط، سعی در ملتزم نمودن مؤسسات تبلیغاتی به رعایت مفاد قانونی آیین ‌نامه و سیاست های وزارت فرهنگ و ‏ارشاد اسلامی داشته است.‏

وردپرس

وردپرس

وردپرس نام انگلیسی ان WordPress یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌باشد. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می‌داد و سپس به صورت یک CMS یا نرم‌افزار کدباز برای مدیریت محتوای سایت‌ها معرفی شد.

سایت‌های وردپرسی با استفاده از افزونه‌های نوشته شده برای وردپرس می‌توانند انواع امکانات را دربرگیرند. به عنوان مثال برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی در کنار سایت وردپرسی کافیست یکی از افزونه‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند را به هسته وردپرس خود اضافه کنید. به عنوان مثال افزونه‌های WooCommerce و Edd دو افزونه وردپرس هستند که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی جهت فروش کالای فیزیکی یا فایل‌های دانلودی استفاده می‌شوند. همچنین قابلیت تبدیل شدن سایت به یک شبکه اجتماعی با افزونه قدرتمند buddypress و یا ایجاد یک تالار گفتگو یا انجمن با افزونه bbpress، در وردپرس وجود دارد. با توجه به فراوانی و تنوع افزونه‌های وردپرس تقریباً هر امکانی را می‌توان به سایت وردپرسی اضافه کرد.

وردپرس با زبان برنامه‌نویسی پی اچ پی نوشته شده و توسط مای‌اس‌کیوال پشتیبانی می‌شود. همچنین نسخه‌ای برای پست‌گرس‌کیوال نیز موجود می‌باشد این سیستم کاملاً رایگان و متن باز است.

وردپرس در ادامه راه پروژهٔ موفق b۲ است که در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت. نام وردپرس را کریستیان اِسلِک، دوست مت مولنوگ (توسعه‌دهندهٔ اصلی وردپرس) پیش نهاد و از آن روز وردپرس با سرعت و پیشرفتی قابل ملاحظه تبدیل به معروف‌ترین و پرکاربردترین ابزار ساخت وبلاگ و سایت بر روی هاست شده‌است.

تاریخچه

مت مولنوگ پایه‌گذار وردپرس است، نرم‌افزار کدبازی که به طور گسترده از سوی وبلاگ‌نویسان برای نوشتن وبلاگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«مت چارلز مولنوگ»، در تاریخ ۱۱ ژانویه ۱۹۸۴ در هوستون تگزاس به دنیا آمد و در حال حاضر در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا زندگی می‌کند.

مولنوگ در ابتدا مدتی به مطالعه ساز ساکسیفون پرداخت و در آموزشگاه بازیگری و هنرهای نمایشی حضور می‌یافت.

اولین سیستمی که مولنوگ برای وبلاگ‌نویسی از آن استفاده کرد، سیستم b2/cafelog بود. او برای نخستین بار برای انتشار عکس‌هایی که در سفر به واشینگتن گرفته بود از این سیستم استفاده کرد. همین تجربه باعث شد که به این فکر بیفتد که خود، برای وبلاگ‌نویسی نرم‌افزاری به‌روز و سازگار با استانداردهای وب که نیازهایش را برآورده کند، بنویسد. او در ژانویه ۲۰۰۳، در وبلاگش این مطلب را اعلام کرد.

مولنوگ به سرعت با شخصی به نام «مایک لیتل» تماس گرفت و با کمک هم، این دو شروع به نوشتن وردپرس با استفاده از b۲ کردند. توسعه دهنده اصلی b۲ یعنی Michel Valdrighi هم به زودی به جمع دو نفره آنها اضافه شد.

در مارس ۲۰۰۳ او Global Multimedia Protocols Group را تأسیس کرد که در آن نخستین «میکروفرمت‌ها» نوشته شد.

او در آوریل ۲۰۰۴، سرویس نام‌آشنای Ping-O-Matic را تأسیس کرد که همانگونه که از نام آن برمی‌آید، سرویسی است که با آن می‌شود پینگ کرد و موتورهای جستجویی مانند تکنوراتی را از به‌روز شدن وبلاگ، آگاه کرد. به یاری آن می‌شود، به صورت بسیار ساده سرویس‌های بسیار زیادی از جمله بلاگرولینگ محبوب وبلاگ نویسان ایرانی را پینگ کرد. در حال حاضر Ping-O-Matic روزانه یک میلیون بار پینگ می‌شود.

در می ۲۰۰۴، رقیب وردپرس یعنی مووبل تایپ، اعلام کرد که قیمت‌هایش را تغییر داده‌است. مسئله‌ای که باعث شد هزاران کاربر مووبل تایپ به فکر استفاده از نرم‌افزارهای جایگزین بیفتند. وردپرس به خوبی از این فرصت استفاده کرد.

در اکتبر ۲۰۰۴، CNET مولنوگ را استخدام کرد تا در آنجا، روی وردپرس کار کند و در اداره وبلاگ‌ها و رسانه‌های جدید به آنها کمک کند. در دسامبر ۲۰۰۴، مولنوگ bbPress را عرضه کرد، سیستمی که وی در طی چند روز تعطیلات نوشته شده بود.

در فوریه ۲۰۰۵، نسخه ۱٫۵ وردپرس آماده شد که نام Strayhorn را بر آن نهاده بودند. این نسخه ۹۰۰ هزار بار دانلود شد.

در آوریل ۲۰۰۵ شخصی متوجه شد که در سایت WordPress.org، مقاله‌های زیادی به صورت مخفی وجود دارد که با تکنیک cloaking نوشته شده‌اند. در cloaking دارنده یک سایت، کاری می‌کند که نسخه‌ای از سایت که به عنکبوت‌های جستجو عرضه می‌شود متفاوت از چیزی باشد که به بازدیدکنندگان عادی نشان داده می‌شود. مولنوگ مجبور شد که مطلب را بپذیرد و همه مقالات را حذف کند.

مولنوگ در اکتبر ۲۰۰۵ از CNET جدا شد. چند روز بعد او Akismet را معرفی کرد، سرویسی که جلوی کامنت‌ها و ترک‌بک‌های اسپم را می‌گیرد

در نوامبر ۲۰۰۵، شرکت در پروژه وردپرس از حالت دعوتنامه‌ای درآمد و مشارکت در آن برای همه آزاد شد.

در دسامبر ۲۰۰۵، او شرکت اتوماتیک را معرفی کرد، سرویسی که خدمات میزبانی وبلاگ ارائه می‌دهد و نرم‌افزارهای ضد اسپم می‌سازد. اکنون، بر اساس آمار Comscore، سایت Automattic، ماهانه ۱۰۰ میلیون بازدیدکننده دارد و در میان ۲۵ سایت برتر جهان قرار دارد.

در مارس ۲۰۰۷، مجله معتبر PC World، مولنوگ را به عنوان یکی از ۵۰ فرد مهم در اینترنت برگزید و در رده شانزدهم قرار داد.

پرتال چیست؟

پرتال چیست؟

شاید اسم پرتال به گوشتان خورده باشد و برای شما این سوال پیش آمده که تفاوت آن با وب سایت چیست. در این مقاله ابتدا سعی می کنم هر یک را توضیح داده و در انتها مقایسه ایی از آن ها داشته باشم.

یک وب پرتال (Web portal) یک وبگاه (Website) اختصاصی سازی شده است که اطلاعات را از منابع متنوع به شکل واحدی کنار هم می گذارد. این منابع می تواند ایمیل، فروم و یا موتور های جستجو باشند. معمولا هر نوع منبع اطلاعاتی محل خاصی را در صفحه برای نمایش به خود اختصاص می دهد که به آن Portlet می گویند. کاربر معمولا می تواند اینکه کدام اطلاعات نمایش داده شوند را تعیین کند. انواع پرتال ها mashups و یا intranet دارای داشبورد برای اجرا و مدیریت هستند. در پرتال محتوا به شکل یکپارچه ارائه می شود و می تواند نسبت به کاربر هدف و تنوع محتوا، متفاوت باشد. اغلب تاکید طراحی بر روی استعاره ها خاصی برای تنظیم و اختصاصی سازی ارائه یک محتوا و پیاده سازی فریم روک و کتابخانه ها ست. به علاوه با توجه به نقش کاربر می توان تعیین کرد که هر کاربر چه محتوایی را می تواند در پرتال قرار دهد یا به تنظیمات آن دسترسی داشته باشد.

یک پرتال ممکن است از API موتور جستجو برای اجازه دادن به کاربران برای جستجو با قابلیت محدود سازی دامنه Domain استفاده کند. جدا از این امکانات عادی، می تواند امکاناتی از قبیل ایمیل، خبر، قیمت سهام، اطلاعات دیتابیس و محتوای تفریحی را ارائه کند.

پرتال برای شرکت ها و سازمان ها می تواند یک رابط کاربری با قابلیت کنترل دسترسی، رویه ها برای چندین برنامه کاربری، اطلاعات دیتابیس، که دارای محتوای و بخش های متفاوت در آدرس های متفاوت است باشد. که دسترسی این مسیر میتواند برای کاربران متفاوت محدود باشد.

از نمونه های عمومی اخیر می توان ازAOL, Excite, Netvibes, iGoogle, MSN, Naver, Lycos, Prodigy, Indiatimes, Rediff, Yahoo نام برد.

خصوصیات و امکانات پرتال

 • یک فضای خصوصی در اینترنت با قابلیت دسترسی از طریق URL، نام کاربری و کلمه رمز است که اطلاعات را از منابع متنوع به شکل واحدی کنار هم می گذارد.
 • محتوا می تواند نسبت به کاربر، گروه یا بواسطه تنظیمات متفاوت باشد.
 • معمولا لاگین کردن الزامی است و فقط اعضا می توانند محتوا را مشاهده کنند.
 • امکان ارتباط با سایر گروه ها و اعضای پرتال وجود دارد.
 • محتوای آن نسبت به وب سایت ها بیشتر تغییر می کند.

 

رده بندی پرتال ها

گاهی وب پرتال ها بصورت افقی و عمودی دسته بندی می شوند. یک پرتال افقی به عنوان یک پلتفرم برای چندین کمپانی در یک بخش اقتصادی، تولیدی و یا پخش استفاده می شود. یک پرتال عمودی محل ورود ویژه به یک بازار یا صنعت خاص است. بعضی از پرتال های عمودی به عنوان پرتال اطلاعات عمودی “vertical information portals” (VIPs) شناخته می شوند. VIPs اخبار، یاداشت های دیجیتال، انتشارات دیجیتال و قابلیت های تجارت الکترونیک را فراهم می کنند. در مقابل پرتال های عمودی سنتی، VIPs همچنین محتوای چند رسانه ایی، برنامه های شبکه های کاربردی، ویدئو و وبلاگ فراهم را نیز می کنند.

 

برخی از انواع پرتال ها:

 • شخصی
 • دولتی
 • فرهنگی
 • صنفی
 • سهام
 • جستجو
 • جستجوی املاک
 • مناقصه
 • میزبانی وب
 • دامنه-خاص

 

ابعاد مهندسی پرتال

مبحث اصلی در پرتال ارائه محتوا جمع آوری شده از چندین سیستم و سرور در یک صفحه وب است. برای همین برنامه کاربردی سرور و معماری آن بالاترین اهمیت را دارند. بعضی از آنها با ظرفیت بالا ممکن دارای استراتژی های تعادل ترافیک نیز باشند.

برای پرتال هایی که عملکرد برنامه کاربردی را به کاربران ارائه می کنند، سرور پرتال در حقیقت یک قسمت از تنظیمات سرور شامل ارتباط با برنامه کاربردی سرور است و امروزه پرتال ها در سمت کاربر بیشتر مبتنی بر فریم ورک جاوا اسکریپت هستند.

در میزبانی سرور پرتال ممکن است تنها یک Pass Through برای کاربر باشد. با استفاده از portles عملکرد برنامه کاربردی می تواند در چندین صفحه ظاهر شود. برای بیشتر قسمت ها معماری پرتال برای کاربران کاملا باز و شفاف است.

در چنین طراحی ای امنیت و همزمانی کاربرها می تواند بسیار مهم باشد. و متخصصان امنیت باید اطمینان حاصل کنند تنها کاربران مجاز بتوانند به سرور درخواست خود را بفرستند. اگر طراحی امنیتی نتواند از دسترسی مجاز اطمینان حاصل کند پرتال در این حالت مستعد انواع حملات و تهدید می شود.

برخی از استاندارد های پرتال

 • Web Services for Remote Portlets v1
 • JSR 168 (Java)
 • JSR 286 (Java Portlet v2.0 Definition Standard)

 

یک برنامه نویس برای راه اندازی یک پرتال (داخلی یا خارجی) می بایست فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرد. از دید یک توسعه دهنده مواردی است که می بایست متعادل شود. از قبیل طراحی و پلتفرم، پایداری و سرعت بهره برداری، استانداردها و اهداف پروژه.

 

وب سایت چیست؟

وب سایت یا به شکل ساده سایت مجموعه ای از صفحات وب به هم مرتبط و دارای محتوای چند رسانه ای است که معمولا از طریق یک نام دامنه توسط یک وب سرور انتشار می یابد. یک وب سایت می تواند از طریق IP،URL یا شبکه های LAN در دسترس باشد.

وب سایت ها توانایی ها و کاربرد های متنوعی دارند: می توانند شخصی، تجاری، دولتی و غیرانتفاعی باشند. تمام وب سایت های عمومی از طریق World Wide Web برای کاربران در دسترس هستند در حالی که وب سایت های خصوصی معمولا در فضای اینترانت intranet وجود دارند.

وب سایت ها از صفحات وب تشکیل شده اند. این صفحات که حاوی اطلاعات متنی یا چند رسانه ایی هستند از طریق تکنولوژی ها مختلف با کاربر رابطه برقرار می کنند. HTML و پروتکل HTTP اساسی ترین آن ها هستند. این صفحات همچنین از طریق یک پیوند به یکدیگر متصل شده و یک وب سایت را می سازند. موتورهای جستجو نیز محتوای صفحات وب را فهرست کرده در هنگام جستجوی کاربر مناسب ترین محتوا یا وب سایت در اختیار آنها قرار می دهند.

وب سایت ها می توانند پویا (Dynamic) و یا ایستا (Static) باشند. یک وب سایت استاتیک تشکیل شده است از چندین صفحه وب که محتوای آن تا زمان تغییر توسط طراح وب سایت ثابت می ماند. در مقابل یک سایت داینامیک مدام در حال به روز شدن است. حتی در این سایت محتوا با بازدید هر کاربر می تواند تغییر کند یا کاربران محتوای جدید را وارد کنند.

خصوصیات و امکانات وب سایت

 • فضایی در اینترنت که از طریق URL برای عموم قابل دسترسی است.
 • عموما نیاز به لاگین کاربر ندارد و همه می توانند محتوای آن را مشاهده کنند.
 • محتوا برای همه کاربران یکسان است.
 • وب سایت می تواند پویا و یا ایستا بوده و قابلیت Interactive داشته باشد.

 

مقایسه وب سایت و پرتال

همانطور که پیش از این وب سایت و پرتال جداگانه توضیح داده شد، می توان نتیجه گرفت وب سایت ها برای ترافیک بالا و باز طراحی شده اند و پرتال برای کاربر و گروه های خاص. اغلب پرتال ها نیاز به لاگین دارند و محتوای خاصی را نسبت به کاربر ارائه می کنند. اما وب سایت برای عموم باز بوده و از هرجایی بر روی شبکه اینترنت قابل دسترسی می باشد.

با این حال این دو دارای امکانات و قابلیت های مشابهی نیز هستند. گاه وب سایت ها نیز می توانند همانند پرتال ها عمل کنند و یا پرتال با وب سایت یکپارچه و مرتبط باشد.

یک تفاوت بین پرتال و وب سایت این است که تیم مدیریت می خواهد تولید صفحه کند یا پلتفرم. در اکثر شرکت ها دو تیم تیم متفاوت هریک از پرتال و وب سایت را برای اهداف متفاوت مدیریت می کنند. ممکن است تیم فروش وب سایت عمومی را با یک وبلاگ ترجیح دهد که توانایی ارتباط با کاربر و طراحی گرافیکی یک وب سایت را داشته باشند. توقعات آن ها بر اساس اولویت هاست که می توانند صفحات وب را سریع تولید کنند و کنترل کامل برعملکرد های وب سایت داشته باشند.

با این حال بیشتر سازمان ها نیاز به چیزی بیش از یک وب سایت عمومی دارند. تیم پشتیبانی ممکن است پرتال سلف سرویس مشتریان را ترجیح بدهد و کنار آن نیاز به یکپارچه سازی برنامه های کاربردی داشته باشد. آنها نیاز به یک راه حل که توجه آن به پلتفرم با چندین نوع سیستم و کاربر که همه به هم ارتباط داشته باشند دارند.

 

پرتال داشته باشیم یا وب سایت؟

همانند هر راه حل تکنولوژی، تصمیم بر سر اینکه وب سایت داشته باشیم یا پرتال بر اساس نیاز ها و شرایط است. با مقدار همپوشانی امکانات پلتفرم پرتال و سیستم های مدیریت محتوای ستنی پلتفرم وب سایت، بیشتر پروژه ها می توانند بر اساس این دو گزینه ساخته شوند. در زیر مقایسه انجام می دهیم.

آیا پرتال نیاز دارم؟

 • شما نیاز به ایجاد یک تجربه ویژه برای مخاطب هستید.
 • شما نیاز به کنترل پیشرفته بر روی آنچه کاربر مشاهده می کند دارید.
 • شما چندین سیستم دارید که می بایست با طراحی گرافیکی یکپارچه شوند.
 • شما نیاز به مدیریت حرفه ایی کاربر و مدیریت مجوزها دارید.

 

آیا وب سایت نیاز دارم؟

 • شما یک وب سایت عمومی ایجاد می کنید که توجه آن به مدیریت و ارائه محتوا است.
 • شما نیاز به وب سایت دارید که جدا از فضای داخلی کار کند.
 • شما نیاز دارید که ترافیک و کاربران متفاوت را از فضای اینترنت به سایت خود راهنمایی کنید.

 

هنوز اطمینان ندارید که سایت یا پرتال؟ مفید خواهد بود که مقایسه پرتال و وبلاگ را همانند مقایسه یک روزنامه آنلاین و وبلاگ انجام دهید.

یک روزنامه آنلاین احتمالا چندین مشارکت کننده که به دسترسی به پشت سایت دارند نیاز دارد. نویسندگان نیاز به ارائه پیش نویس، عکاسان نیاز به آپلود عکس، طراحان نیاز به بروزرسانی رابط کاربری، ویرایش گران نیاز به مدیریت این نقش ها دارند. یک پرتال می تواند نیاز های چنین سیستم پیچیده ایی با دسترسی های ریز، نقش های مختلف، یکپارچگی انواع ابزارها، رویه های مختلف کاری و طراحی نمایش محتوا را داشته باشد.

اما یک وبلاگ احتمالا یک نویسنده اصلی دارد که توانایی مدیریت محتوا را داراست. شاید نیاز به معرفی سایر نقش ها باشد مثلا کاربر مهمان که نیاز محدودی دارد. و یا قابلیت یکپارچه سازی با شبکه های اجتماعی و ابزار های بازاریابی اما این مورد نیز نیازی به دستکاری رابط کاربری اصلی ندارد. مهم ترین اولویت ایجاد یک تجربه کاربری قوی در صفحه نمایش است، که کاربرپسند باشد و یک امکان درج محتوای ساده. یک وب سایت بر اساس امکانات CMS ها می تواند تجربه کاربر را بهبود داده و انرژی نویسنده را بر روی متن متمرکز کند.

 

توجه به نگهداری

وقتی شما بین پرتال و وب سایت تصمیم می گیرید. شما می بایست الزامات پروژه را در نظر داشته باشید همچنین می بایست از تکنولوژی که هم اکنون استفاده می کنید نگهداری کنید. با اینکه پرتال می تواند همانند وب سایت عمل کند و برعکس، اما تکنولوژی که شما بر آن سرمایه گذاری می کنید باید توانایی پاسخ به نیاز های فردای شما را نیز داشته باشد.