طراحی دیجیتال چیست؟ نگاهی عمیق به یک میدان پیچیده

طراحی دیجیتال چیست؟ نگاهی عمیق به یک میدان پیچیده

در قلب آن، طراحی دیجیتال هر طرحی است که برای تعامل با یک دستگاه دیجیتال ساخته شده است. در حالی که این ممکن است ساده به نظر برسد – و خود توضیحی باشد – تعریف طراحی دیجیتال برای نشان دادن عمق آنچه که در واقع انجام می دهد کمی انجام می دهد.

این روزها تعداد زیادی دستگاه دیجیتال وجود دارد، و برای هر یک از آنها، مقدار قابل توجهی از موارد استفاده که طراحی باید در نظر گرفته شود. درک اشکال مختلفی که طراحی دیجیتال می‌تواند داشته باشد و همچنین اهدافی که هر کدام از آن‌ها خدمت می‌کند، ضروری است اگر می‌خواهید به بهترین نتیجه دست یابید، چه برای یک پروژه خاص و چه برای حرفه شما.

شما ممکن است در حال برنامه ریزی برای تمرکز بر روی یک نوع طراحی دیجیتال (یا موقعیت طراحی دیجیتال) باشید، فقط برای اینکه متوجه شوید که نیازها یا توانایی های شما ممکن است برای دیگری مناسب تر باشد.

هر چقدر هم که یک حوزه وسیع باشد، طراحی دیجیتال را می توان به دسته های انگشت شماری تقسیم کرد که هر کدام مزایای خاصی دارند. ما اینجا هستیم تا شما را در بسیاری از تجسم‌های طراحی دیجیتال راهنمایی کنیم و شما را در جهت یک محصول تعاملی برنده راهنمایی کنیم.

web-design-contact

طراحی دیجیتال چیست؟

انواع طراحی دیجیتال و زمان استفاده از آنها

انواع طراحان دیجیتال و نحوه کار با آنها

چه چیزی یک طراحی دیجیتال را موفق می کند

 

طراحی دیجیتال چیست؟

طراحی دیجیتال نوعی ارتباط بصری است که اطلاعات یا یک محصول یا خدمات را از طریق یک رابط دیجیتال ارائه می دهد. به زبان ساده، این طراحی گرافیکی است که به طور خاص برای استفاده در رایانه ساخته شده است.

این امر فراتر از مشاهده ساده طراحی گرافیکی بر روی صفحه نمایش است. امروزه هر سندی را می‌توان اسکن کرد و در رایانه بارگذاری کرد، اما طرح‌های دیجیتال به‌طور خاص برای دستگاه‌ها ساخته می‌شوند و عواملی مانند تجربه کاربر، تعامل، تفاوت در اندازه صفحه نمایش و موارد دیگر را در نظر می‌گیرند. به طور خلاصه، آنها اغلب برای استفاده به جای خواندن طراحی شده اند.

 

تفاوت طراحی دیجیتال با طراحی گرافیکی

طراحی گرافیک برای محصولات چاپی و طراحی دیجیتال برای محتوای دیجیتال است. این البته یک تعمیم است. این روزها قلمرو چاپ و دیجیتال اغلب با هم همپوشانی دارند. بسیاری از طرح‌های دیجیتال به مهارت‌های کتاب بازی طراح گرافیک، مانند پیاده‌سازی برند و طرح‌بندی چاپی، متکی هستند. در همین حال، پروژه های طراحی گرافیک معمولاً علاوه بر چاپ باید توزیع دیجیتال را نیز در نظر بگیرند. و برای گیج‌کننده‌تر کردن مسائل، «طراحی گرافیکی» معمولاً به‌عنوان یک اصطلاح مهم برای هر نوع ارتباط بصری استفاده می‌شود.

در پایان روز، معمولاً از یک طراح انتظار می رود که در طراحی گرافیکی و دیجیتالی مهارت داشته باشد، صرف نظر از اینکه در کدام یک تخصص دارد. تولید – محصول. طرح های دیجیتال باید تعامل کاربر را در نظر بگیرند در حالی که طرح های گرافیکی برای تأثیر بصری ثابت طراحی شده اند.

 

تفاوت بین طراحی و توسعه

طرح های دیجیتال برای کاربردی بودن نیاز به کد دارند و طرح های گرافیکی سنتی برای چاپ به کاغذ و جوهر نیاز دارند. همانطور که پروژه های طراحی گرافیک فرآیند جداگانه ای برای چاپ و توزیع دارند، طرح های دیجیتال نیز فرآیند جداگانه ای برای کدنویسی دارند که به آن توسعه می گویند.

طراحان دیجیتال در مورد جهت بصری محصول تصمیم می گیرند و چیزی که به مشتری تحویل می دهند معمولاً یک ماکت آفلاین است (خواه از طریق فتوشاپ یا یک ابزار نمونه سازی مانند Figma). سپس توسعه‌دهندگان از زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند تا این مدل را به یک طراحی دیجیتالی کارآمد، مانند وب‌سایت یا خبرنامه تبدیل کنند.

در حالی که طراحان دیجیتال گاهی اوقات خدمات توسعه را ارائه می دهند (به ویژه در قسمت جلویی)، طراحی و توسعه رشته های مختلفی هستند که به مهارت های متفاوتی نیاز دارند. هنگام سفارش یک طراحی دیجیتال، به خاطر داشته باشید که برای به دست آوردن یک محصول نهایی کاربردی، احتمالاً باید هم یک طراح و هم یک توسعه دهنده را استخدام کنید.

 

انواع طراحی دیجیتال و زمان استفاده از آنها

طراحی دیجیتال مقوله ای وسیع است که طیف گسترده ای از رابط های دیجیتال را در بر می گیرد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. برای اینکه ایده بهتری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است، بیایید به برخی از رایج ترین انواع طراحی های دیجیتال بپردازیم.

 

طراحی وب سایت

طراحی وب محبوب ترین تجسم طراحی دیجیتال است: یک وب سایت امروزه به اندازه یک لوگو برای مشاغل رایج است. وب‌سایت‌ها به‌عنوان مرکز یک موضوع یا خدمات عمل می‌کنند و صفحات شاخه‌ای زیادی را در خود جای می‌دهند و برای اطلاعات، تجارت و بازرگانی، سرگرمی و موارد دیگر استفاده می‌شوند. راه های زیادی برای انجام آن وجود دارد، چه از طریق استخدام فریلنسرها یا استفاده از سازندگان وب سایت .

در ادامه بخوانید  یک طراح وب چه کاری انجام می دهد؟

طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود زیرمجموعه ای از طراحی وب است، اما بیشتر روی اهداف بازاریابی متمرکز است. در حالی که وب‌سایت یک کسب‌وکار به‌عنوان کانال مرکزی برای همه چیزهای مرتبط با آن کسب‌وکار عمل می‌کند، صفحه فرود یک صفحه وب است که به یک محصول/خدمت خاص اختصاص داده شده است و معمولاً در یک فراخوان برای اقدام به اوج خود می‌رسد. اغلب کسب و کارها از صفحه فرود متفاوتی برای هر یک از محصولات/خدمات خود استفاده می کنند و طراحان دیجیتال باید اطمینان حاصل کنند که بین همه آنها انسجام وجود دارد.

 

طراحی اپلیکیشن

طراحی اپلیکیشن ها اغلب شبیه صفحات وب هستند، اما برای انجام یک عملکرد خاص طراحی شده اند. خواه این عملکرد خرید، زمان‌بندی، پیام‌رسانی یا پخش موسیقی باشد، برنامه‌ها اساساً ابزارهای دیجیتالی برای کاربران هستند. اگرچه آنها معمولاً روی دستگاه های تلفن همراه پیاده سازی می شوند، اما برنامه ها می توانند مبتنی بر دسکتاپ نیز باشند.

طراحی آیکون برنامه

نمادهای برنامه دکمه هایی هستند که کاربران برای راه اندازی یک برنامه فشار می دهند. آنها هم به عنوان یک تبلیغ برای برنامه (در فروشگاه برنامه) و هم به عنوان نام تجاری عمل می کنند. اگرچه آنها به طراحی برنامه مرتبط هستند، اما نماد به اندازه کافی مهم است و به اندازه کافی در اهداف و ساخت آن متفاوت است که اغلب نیاز به فرآیند طراح/طراحی خاص خود دارد، شبیه به طراحی لوگو.

طراحی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها داده هایی در مورد موضوعی هستند که با گرافیک های جذاب ارائه می شوند. اگرچه اینفوگرافیک‌ها می‌توانند چاپی یا دیجیتالی باشند، نسخه‌های دیجیتال از انیمیشن‌ها و گرافیک‌های متحرک برای بیان داستانی همراه با اطلاعات بهره می‌برند. اینفوگرافیک های دیجیتال برای ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری که خوانندگان را در مورد یک نام تجاری یا موضوع مرتبط با برند سرگرم می کند و به آنها اطلاع می دهد، عالی هستند.

طراحی ایمیل

ایمیل‌ها توسط کسب‌وکارها برای خبرنامه‌ها و تبلیغات بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، و طرح‌های ایمیل، برندسازی منسجمی را در ارتباطات شرکت ایجاد می‌کنند، به همان روشی که سربرگ‌های چاپی انجام می‌دهند. طراحی عالی ایمیل همچنین با جذب بصری گیرندگان تا انتهای ایمیل، حفظ خواننده را افزایش می دهد.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری تبلیغات کوچکی هستند که در صفحات وب که یک برند فضای تبلیغاتی خریداری کرده است به نمایش گذاشته می شود. عملکرد آنها مشابه بیلبوردها و تبلیغات چاپی است زیرا برای افزایش آگاهی از برند و فروش یک محصول طراحی شده اند، اما تعاملی هستند و کاربرانی را که روی آنها کلیک می کنند به صفحه فرود با اطلاعات دقیق تر در مورد محصول می برند.

طراحی صفحه شبکه های اجتماعی

تصاویر رسانه های اجتماعی شامل آواتارها، تصاویر جلد و محتوای ارسال شده برای همه چیز از توییتر گرفته تا وبلاگ های شرکتی است. اگرچه عکاسی یک نوع رایج از تصویر رسانه های اجتماعی است، طراحان دیجیتال اغلب از برندسازی مانند لوگوها برای ایجاد تصاویر رسانه های اجتماعی سفارشی برای شرکت ها استفاده می کنند.

کتاب های الکترونیکی

کتابهای الکترونیکی مخفف کتابهای الکترونیکی هستند و برندها اغلب از آنها برای به اشتراک گذاشتن کتابچه های قابل دانلود با مشتریان خود استفاده می کنند. همانطور که در مورد کتاب های چاپی سنتی وجود دارد، طرح های کتاب الکترونیکی شامل جلد و حروفچینی داخلی می شود.

طراحی قالب پاورپوینت

طرح های پاورپوینت قالب هایی با برند هستند که شرکت ها برای تمام نیازهای ارائه خود از آنها استفاده می کنند. این ممکن است شامل به اشتراک گذاشتن برنامه‌های تجاری و به‌روزرسانی‌ها به صورت داخلی با کارمندان یا ساختن سکوها برای فروش شرکت یا خدمات آنها به اشخاص ثالث باشد.

طراحی سه بعدی

طرح های سه بعدی تصاویر واقعی و سه بعدی هستند که روی کامپیوتر ساخته می شوند. در حالی که می‌توان از آنها برای سرگرمی (اغلب در صنعت بازی‌های ویدیویی و انیمیشن) استفاده کرد، برندها از طرح‌های سه بعدی برای ارائه محصول یا ساختن ماکت‌هایی از پروژه‌های ساخت‌وساز برنامه‌ریزی‌شده استفاده می‌کنند.

 

انواع طراحان دیجیتال و نحوه کار با آنها

هنگامی که به دنبال استخدام یک طراح دیجیتال هستید، مهم است که به خاطر داشته باشید که رشته های موجود در زمینه گسترده طراحی دیجیتال به همان اندازه خود طراح متنوع هستند و شما باید مطمئن شوید که به طراح مناسب برای پروژه خود نزدیک می شوید. .

اگرچه بسیاری از طراحان بر روی انواع پروژه های مختلف در رسانه های مختلف کار می کنند، در اینجا خلاصه ای از رشته های خاص در طراحی دیجیتال آورده شده است.

طراحان گرافیک

اگرچه طراحی گرافیک، همانطور که قبلاً بحث کردیم، اغلب به چاپ اطلاق می شود، همچنین یک اصطلاح کلی برای بسیاری از شیوه های طراحی، به ویژه در حوزه برندسازی است. وقتی صحبت از طراحی دیجیتال به میان می آید، یک طراح گرافیک می تواند در جهت هنری، تایپوگرافی، رنگ و دارایی های گرافیکی مانند آیکون ها یا تصاویر کمک کند.

طراحان وب

یک طراح وب در طرح‌بندی و طراحی بصری وب‌سایت‌ها، صفحات فرود و سایر صفحات مرتبط، از جمله نسخه‌های تبلت و موبایل، متخصص است. اگرچه آنها اغلب فایل‌های ماکاپ استاتیک را برای مشتریان ارائه می‌دهند تا به توسعه‌دهندگان خود تحویل دهند، برخی از آنها خدمات توسعه پیشانی را نیز ارائه می‌کنند (با استفاده از زبان‌های قالب‌بندی مانند HTML و CSS برای ایجاد صفحات وب استاتیک).

طراحان اپلیکیشن

یک طراح اپلیکیشن در طراحی بصری اپلیکیشن های موبایل تخصص دارد و معمولاً با یک طراح UX از نزدیک (یا ترکیب مهارت های او) کار می کند. طراحان برنامه همچنین فایل‌های ماکت آفلاین را تحویل خواهند داد و برای کاربردی کردن برنامه به یک توسعه‌دهنده نیاز است.

طراحان UX

یک طراح UX (تجربه کاربر) تحقیقات کاربر و اصول استاندارد قابلیت استفاده را ترکیب می کند تا چارچوبی را برای نحوه تعامل کاربر با طراحی دیجیتال ایجاد کند. محصولات قابل تحویل آنها به شکل وایرفریم یا نمونه های اولیه است که طراحان وب یا برنامه ها، چیدمان ها و انتخاب های زیبایی شناختی خود را بر اساس آنها قرار می دهند.

در ادامه بخوانید  طراحی سایت با وردپرس

طراحان رابط کاربری

یک طراح UI (رابط کاربری) در طراحی دکمه های واقعی، فیلدهای متنی و سایر عناصر تعاملی یک طراحی دیجیتال تخصص دارد. هدف آنها ایجاد ظاهری دلپذیر و سازگار برای رابط است و معمولاً راهنماهای سبک و برگه های قالب را برای همه مؤلفه های تعاملی ارائه می دهند.

طراحان محصول

طراحان محصول ارتباط نزدیکی با طراحان تجربه کاربری دارند (برای برخی از شرکت‌ها، این شرایط می‌تواند قابل تعویض باشد)، اما آنها تصمیم می‌گیرند که چگونه یک محصول طراحی دیجیتال باید کار کند و چه خدماتی باید ارائه دهد، فراتر از اینکه کاربر چگونه آن را تجربه می‌کند.

طراحان تعامل

یک طراح تعامل، هر تعامل لحظه به لحظه ای را که کاربر با یک طراحی دیجیتال تجربه می کند، طراحی می کند. هر زمان که کاربر روی چیزی کلیک کند یا صفحه ای را پایین بیاورد، نوعی بازخورد بصری (معمولاً یک انیمیشن کوتاه) که یک طراح تعامل ساخته است، دریافت می کند.

انیماتورها

یک انیماتور انیمیشن های سفارشی را در صورت نیاز در طراحی دیجیتال طراحی می کند. برخلاف طراح تعامل، این انیمیشن‌ها اغلب قوی‌تر هستند، مانند صحنه‌های متحرک دست‌کش که در سربرگ وب‌سایت پخش می‌شود یا نسخه متحرک لوگو که در حین بارگذاری صفحه نمایش پخش می‌شود.

 

چه چیزی یک طراحی دیجیتال را موفق می کند

انتخاب پروژه مناسب و طراح دیجیتال مناسب یک شروع عالی است، اما هنوز باید آن را در کل فرآیند طراحی طی کنید. این آخرین آزمون دانش شماست – شما نه تنها متوجه می شوید که طراحی دیجیتال چیست، بلکه می توانید در واقع طراحی دیجیتال با کیفیت را تشخیص دهید.

راه‌های زیادی وجود دارد که طراحی دیجیتال می‌تواند اشتباه پیش برود، و اگرچه این روش‌ها بسته به نوع پروژه می‌تواند متفاوت باشد، در اینجا چند نکته کلی برای موفقیت در طراحی دیجیتال شما آورده شده است. یک طراحی دیجیتال عالی…

تحقیق کرد

یک طراحی دیجیتال خوب باید بیش از ظاهر زیبا باشد (البته باید مطمئن شوید که حداقل اینطور است). باید با برنامه ریزی محکم و انبوهی از داده ها پشتیبانی شود. از قبل تحقیق کنید تا متوجه شوید نقاط درد کاربران بالقوه شما چیست، انواع برنامه هایی که معمولاً با آنها تعامل دارند و نوع عملکردی که آنها را به تعویق می اندازد.

تیم بازاریابی شما یا یک مشاور شخص ثالث می تواند در کشف، تحقیقات بازار و آزمایش کاربر در سراسر پروژه شما کمک کند. شما باید ایده روشنی از مشکلی که می‌خواهید حل کنید و اینکه طراحی دیجیتال شما دقیقاً چگونه آن را حل می‌کند، داشته باشید، حتی اگر هنوز طراحی را شروع نکرده باشید.

خواندنی

فقدان مرزهای فیزیکی یکی از بهترین چیزها در مورد طراحی های دیجیتال است. آنها می توانند بی نهایت حرکت کنند و می توانند در حال پرواز منفجر یا کوچک شوند. اما این بدان معنا نیست که قوانینی وجود ندارد. یک طراحی دیجیتال خوب برای اندازه‌های مختلف صفحه‌نمایش برنامه‌ریزی می‌کند و از اصول طراحی اساسی مانند سلسله مراتب بصری و استفاده از فضای سفید پیروی می‌کند تا محتوای شما قابل درک باشد.

به یاد داشته باشید که طرح‌های دیجیتال معمولاً بیشتر از خواندن غیرفعال استفاده می‌شوند و قابلیت استفاده نیاز به سهولت استفاده دارد. همچنین می‌خواهید دسترسی را نیز در نظر بگیرید، که نه تنها انسانی است، بلکه اغلب از نظر قانونی مورد نیاز است.

در ارتباط بودن

کاربران می توانند بیشتر از رسانه های آنالوگ با طرح های دیجیتال تعامل داشته باشند. اما این بدان معنا نیست که آنها این کار را خواهند کرد. یک طراحی دیجیتال خوب، کاربران را به تعامل و مشارکت تشویق می کند. این به این معنی است که صفحه شما بهینه می شود تا کاربران بخواهند روی آن کلیک کرده و پیمایش کنند. آنها به سرعت ارزش وارد کردن اطلاعات خود را درک خواهند کرد (زمانی که از آنها خواسته شود) و به طور کلی احساس می کنند که محتوای شما را لایک یا نظر می دهند. حتی اگر طراحی دیجیتال شما ممکن است اطلاعات ثابتی را ارائه دهد، یک طراحی دیجیتال خوب از حضور آن در رسانه های تعاملی نهایت استفاده را خواهد برد.

سازگار

طراحی دیجیتالی شما به پایان رسیده است و فعال شده است—در نهایت می توانید به آن سفر به باهاما بروید و خیالتان راحت باشد! نه خیلی سریع … شما هنوز کاملاً تمام نشده اید. یکی از بهترین و بدترین چیزها در مورد طراحی های دیجیتال این است که آنها می توانند تغییر کنند و شما باید آماده تغییر با آنها باشید.

طرح های دیجیتال خوب پس از راه اندازی تحت آزمایش و نگهداری منظم قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که کاربران با مشکلی مواجه نمی شوند. حتی با دقیق‌ترین برنامه‌ریزی‌ها و تحقیقات، مشکلات پیش‌بینی‌نشده‌ای به وجود می‌آیند، اما خبر خوب این است که این مشکلات فرصت‌هایی برای گسترش خدمات شما فراتر از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌کردید هستند. طراحی دیجیتال شما ممکن است هرگز واقعاً به پایان نرسد، اما این دقیقاً همان چیزی است که رسانه دیجیتال را عالی می کند.

طراحی دیجیتال آینده است

طراحی دیجیتال مقوله ای مبهم است که انواع مختلفی از طرح ها و طراحان را پوشش می دهد، اما قدرت انکارناپذیری در حوزه دیجیتال وجود دارد. طراحی های دیجیتال در شکستن مرزهای فضا و دعوت به تعامل فعال کاربر عالی هستند. با وجود امکانات بسیار زیاد در حوزه طراحی دیجیتال، تصور اینکه چرا برای هر رسانه دیگری طراحی می کنید دشوار است. اگر شروع یک پروژه طراحی دیجیتال هنوز دلهره آور به نظر می رسد، به یک طراح بزرگ مراجعه کنید تا آن ۱ و ۰ ها را به یک اثر هنری تبدیل کند.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *