با افزایش Quality score هزینه کمپین ادوردز را کاهش دهید

Quality Score در دیجیتال مارکتینگ از مباحث تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز می باشد.

شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار آنلاین و اینترنتی برای معرفی محصولات و خدماتتان، نیاز به ایجاد ترافیک و بازدید کننده دارید. همانطور که در مقالات قبلی مطرح کردیم شما برای جذب ترافیک و ایجاد بازدید کننده برای سایتتان راه‌های گوناگونی دارید. جذب ترافیک می‌تواند از طریق موتورهای جست‌وجو(google و ….)، تبلیغات بنری، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و…. صورت بگیرد. برای ایجاد بازدیدکننده و ترافیک از طریق موتورهای جست‌وجو نیز باید تلاش نمایید تا در رتبه‌های بالای موتورهای جست‌وجو قرار بگیرید چون همانطور که می‌دانید اغلب کاربران بعد از جست‌وجوی کلید واژه مورد نظر خود، به چند رتبه بالایی صفحه جست‌وجو توجه کرده و در نهایت بر روی یکی از آنها کلیک کرده و وارد سایت می‌شوند. برای قرارگیری در رتبه‌های بالای موتورهای جست‌وجو نیز ما دو راه پیشرو داریم:

راه اول و مرسوم که همان سئو یا بهینه‌سازی صفحات سایتمان برای موتورهای جست‌وجو است که همان مدل طبیعی یا ارگانیک قرارگیری در رتبه‌های گوگل و راه دوم انجام گوگل ادوردز است که در واقع با پرداخت هزینه، موتور جست‌وجوی گوگل وب‌سایت کسب‌وکار شما را در رتبه‌های بالای صفحات جست‌وجوی خود قرار می‌دهد.

تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز

در شیوه گوگل ادوردز مکانیزم کار به این صورت است که شما با پرداخت هزینه و شارژ اکانت پولی خود، تعدادی کلید واژه را برای موتور جست‌وجوی گوگل مشخص می‌کنید تا در آن واژه‌ها در رتبه‌های بالای گوگل قرار بگیرید. سپس با کلیک روی لینک وب‌سایت شما به وسیله کاربران در ازای هر کلیک، مبلغی از اکانت پولی شما کم می شود. اینکه هزینه این کلیک‌ها چگونه محاسبه می‌شود و مبنای قیمت گذاری آنها چگونه است به عوامل متعددی وابسته است که در ادامه به آن می پردازیم. در مدل تبلیغات گوگل با عواملی مواجه هستیم که دیده شدن و قیمت گذاری تبلیغ ما تابعی از این عوامل می‌باشد. یکی از آنها  CPC یا cost per click است و به معنا و مفهوم قیمت هر کلیک می باشد. CPC را ما خود برای ادوردز تعریف و قیمت گذاری می‌کنیم به این مفهوم که می‌گوییم مثلا به ازای هر کلیک بر روی کلید واژه مورد نظرمان حاضریم ایکس سنت یا تومان بپردازیم. در واقع CPC، ماکزیمم و حداکثر پرداختی ما برای واژه مورد نظر است. قاعدتا ما خواستار آن هستیم تا هزینه کمتری برای هر کلیک بپردازیم و با CPC پایین تری کار تبلیغات و مارکتینگ خود را انجام و ادامه دهیم. برای کاهش CPC در تبلیغات ادوردز ما با شاخصی بنام Quality score مواجهیم که باید سعی نماییم تا Quality score تبلیغ خود را افزایش دهیم.

در ادامه بخوانید  هر آنچه باید در مورد هشتگ‌ها بدانید

Quality score چیست؟

Quality score در تبلیغات ادوردز عددی است بین ۱ تا ۱۰ که هرچقدر بالاتر باشد نشان می‌دهد که کیفیت تبلیغ ما خوب بوده و در نتیجه با جلب رضایت کاربران و کلیک بیشتر آنها ما هزینه کمتری برای هر کلیک پرداخت می‌نماییم. Quality score مطلوب باید حداقل روی عدد ۵ باشد. عدد ۴ متوسط بوده و به همین ترتیب هر عدد کیفیت مخصوص بخود را نشان می‌دهد. برای بالا بردن نرخ Quality score  و در نتیجه کاهش CPC ما باید نرخ کلیک یا CTR خوبی داشته باشیم. CTR مخفف click through rate است و برابر تعداد کلیک‌ها تقسیم بر تعداد نمایش یا Impression است.

در این مکانیزم، میزان افزایش CTR نیز به عوامل زیر وابسته است:

  • متن تبلیغ خوب و کاربرپسند یا Eye Catching
  • ارتباط متن تبلیغ با کلید واژه‌ی مورد نظر یا  Ad relevance
  • صفحه فرود یا لندینگ پیج یا Landing page Experience

منظور از متن تبلیغ خوب و کاربرپسند، متنی است که باعث جلب توجه و علاقه کاربر به وب‌سایت ما شده و سبب ترغیب و تشویق او به کلیک بر روی آن متن تبلیغاتی و ورود به وب‌سایت ما شود. ارتباط متن تبلیغ با کلید واژه‌ی مورد نظر نیز یعنی اینکه متن تبلیغ باید بگونه‌ای نوشته شود که دربرگیرنده‌ی کلید واژه مورد نظر ما باشد و درج آن در آن متن تبلیغاتی رعایت شده باشد. صفحه فرود و یا لندینگ پیج نیز صفحه‌ای است که کاربر بعد از کلیک بر روی لینک وب‌سایت ما وارد آن می‌شود و در معرض کالاها و خدمات ما قرار می‌گیرد و اصطلاحا در آن صفحه فرود می‌آید. قاعدتا این صفحه باید بگونه‌ای طراحی شده باشد تا پاسخگو و دربرگیرنده‌ی نیاز و عبارت سرچ شده توسط کاربر باشد و خیلی سریع به خواسته و نیاز کاربر پاسخ داده و اطلاعات لازم را در اختیار او قرار دهد. اگر این صفحه شامل موارد و نکات فوق نباشد، کاربر و مراجعه کننده خیلی سریع صفحه را بسته و از سایت ما خارج می‌شود که در نتیجه اینکار تاثیر منفی در Quality score ما داشته و سبب کاهش CTR ما شده و در نهایت CPC ما افزایش می‌یابد. در واقع ما با بهینه کردن موارد فوق باعث افزایش تعداد کلیک‌هایمان از جانب مخاطبان و کاربرانمان شده و در نتیجه‌ی این افزایش تعداد کلیک و ایجاد درآمد بیشتر برای سیستم تبلیغات گوگل، این سیستم نرخ هر کلیک یا CPC ما را کاهش می دهد و نرخ کلیک کمتری از حساب کاربری و اکانت ما کم می کند و فضایی را ایجاد میکند تا ما با نرخ کلیک کمتری نسبت به رقبا تعداد کلیک بیشتری دریافت نماییم.

در ادامه بخوانید  مزیت‌ های بازاریابی عملکردی

البته بهینه‌سازی این عوامل و پارامترها باید توسط افراد متخصص و کارشناس در این حوزه صورت بگیرید. خود شرکت گوگل افراد و سازمان‌هایی را در کشورهای مختلف تحت عنوان گوگل پارتنر برای انجام این امور برای مراجعه کنندگان و علاقه‌مندان این حوزه قرار داده است تا کاربران با مراجعه به آنها به تبلیغات و مارکتینگ برای وب‌سایت و کسب‌وکار خود بپردازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید
نظرات شما حتما بررسی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *