۷ اصل طراحی UX و نحوه استفاده از آنها

۷ اصل طراحی UX و نحوه استفاده از آنها

طراحی تجربه کاربری (UX) فرآیندی است که تیم‌های طراحی از آن برای ایجاد محصولاتی استفاده می‌کنند که تجربیات معنادار و مرتبطی را به کاربران ارائه می‌دهند. این شامل طراحی کل فرآیند به دست آوردن و یکپارچه سازی محصول، از جمله جنبه های نام تجاری، طراحی، قابلیت استفاده و عملکرد است. هر زمان که از یک اپلیکیشن تولید شده توسط یک شرکت بزرگ استفاده می کنید یا از یکی از محصولات آن ها استفاده می کنید، با اصول طراحی UX مواجه می شوید. UX همچنین چیزی است که یک وب سایت را آسان و لذت بخش می کند.

با شروع کاوش در دنیای طراحی وب، به سرعت با مفهوم تجربه کاربری (UX) مواجه خواهید شد. طراحی UX احتمالاً در سال ۱۹۸۸ با انتشار کتاب «طراحی چیزهای روزمره» توسط دونالد نورمن آغاز شد.

نورمن که در آن زمان طراح اصلی اپل بود، از این کتاب برای جلب توجه به پیچیدگی طراحی اشیایی استفاده کرد که اغلب نادیده گرفته می شوند. از آن زمان، طراحی UX توسعه یافته و تغییر کرده است و در حال حاضر روش برجسته ای برای تفکر در مورد طراحی توسط کاربر است.

با وجود محبوبیت این مفهوم، اصول اصلی طراحی UX هنوز توسط بسیاری از طراحان درک نشده است: در واقع، یک بحث مداوم در مورد چگونگی تعریف این اصطلاح وجود دارد. بسیاری از طراحان درک مبهمی دارند که طراحی UX در مورد تمرکز بر کاربر است، اما استفاده از این اصل در عمل می تواند کمی پیچیده تر باشد.

web-design-contact

نترس در این مقاله، ما شما را با ۷ اصل مهم طراحی UX آشنا می‌کنیم و نحوه اعمال آن‌ها را به شما نشان می‌دهیم.

 

  1. روی کاربر تمرکز کنید

«تمرکز روی کاربر» مهم‌ترین اصل در طراحی UX است و زیربنای همه اصول دیگری است که در این مقاله در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. این اصل در هسته طراحی UX قرار دارد زیرا به مبارزه با یک مسئله بسیار رایج در طراحی وب سایت کمک می کند: همانطور که طراحان در کار با چارچوب های پیچیده طراحی وب ماهرتر می شوند، در نهایت می توانند سایت هایی را طراحی کنند که بیشتر درگیر تحت تاثیر قرار دادن وب سایت هستند. طراحان نسبت به ارائه یک تجربه عالی به کاربران واقعی.

طراحی عالی همیشه در مورد ترکیبی زیبا از فرم و عملکرد بوده است و با ادغام تجربه کاربر در طراحی وب خود در اولین مرحله ممکن، به سایتی خواهید رسید که واقعاً کاربر محور است. به کارگیری این اصل شامل تفکر دقیق در مورد نحوه تعامل کاربران شما با سایت شما و رایج ترین کارهایی است که از آن استفاده می کنند و این نگرانی های کلیدی را در طول فرآیند طراحی در نظر داشته باشید.

عملی ترین راه برای اعمال این اصل برای طراحان وب به نوع (و اندازه) سازمانی که در آن کار می کنید بستگی دارد. اگر لوکس یک تیم تحقیقاتی اختصاصی UX را دارید، این کار مستلزم همکاری نزدیک با محققان UX شما خواهد بود. برای سازمان‌های کوچک‌تر، ممکن است مجبور شوید مکانیسم‌های بازخورد کاربر خود را بسازید (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهید). با این حال، هر رویکردی که در پیش بگیرید، طراحی کاربر محور به این معنی است که باید یک فرآیند مستمر طراحی و بازخورد وجود داشته باشد، جایی که هر فرآیند به دیگری اطلاع می دهد.

 

  1. سازگاری

یک اصل خاص تر از طراحی UX، و یکی از مواردی که در ساخت یک وب سایت موفق بسیار مهم است، ثبات است. در گسترده‌ترین سطح، سازگاری به این معنی است که طرح‌ها و عملکردها در تمام صفحات و محصولات شما یکسان می‌مانند. با این حال، مهم است بدانید که بسیاری از محبوب‌ترین و موفق‌ترین برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها از قالب‌های مشابه برای رابط‌های کاربری استفاده می‌کنند، خواه در قرار دادن دکمه‌ها باشد یا روشی که سیستم‌های منو در آن جریان دارند.

به همین دلیل، کاربران با یک ایده از قبل موجود در مورد اینکه چگونه کارها «باید کار کنند» به سایت شما می آیند و رعایت این نکته مهم است. در حالی که نباید برنامه ها و وب سایت های رقبای خود را تکرار کنید، ایجاد رابطی که شبیه به وب سایت های پیشرو بازار باشد، می تواند به کاربران شما کمک کند تا به راحتی در صفحات شما حرکت کنند. این به این دلیل است که هرچه صفحه شما آشناتر به نظر برسد، استفاده از آن آسان‌تر خواهد بود و تجربه کاربران شما یکپارچه‌تر خواهد بود. تحقیقات نشان می دهد که کاربران به صفحاتی که آشنا به نظر می رسند پاسخ مثبت می دهند.

اجرای این اصل باید از طریق سه تکنیک انجام شود. اولین مورد این است که شما باید تمام راه هایی را که کاربران شما با سایت شما ارتباط برقرار می کنند در نظر بگیرید و از طراحی یکسانی در همه این سیستم ها استفاده کنید. این بدان معنی است که طراحی وب سایت خود را با برنامه ها و فروشگاه تجارت الکترونیک خود یکپارچه کنید. بهترین ارائه دهندگان میزبانی وب سیستم هایی را در اختیار شما قرار می دهند که به شما امکان می دهد این نوع یکپارچه سازی را انجام دهید.

در ادامه بخوانید  نحوه راه اندازی یک تجارت الکترونیک در 7 مرحله ساده

ثانیاً، باید در برابر وسوسه امتحان ایده های جدید و دیوانه کننده مقاومت کنید. در حالی که نوآوری برای طراحی وب مهم است، این هرگز نباید مانع از قابلیت استفاده شود. سوم، می‌توانید «زبان طراحی» را به عنوان راهی برای ثابت نگه داشتن طرح‌های خود در نظر بگیرید: نمونه‌های خوب زبان‌های طراحی شامل دستورالعمل‌های رابط انسانی اپل و دستورالعمل‌های طراحی متریال Google است.

 

  1. سلسله مراتب

سلسله مراتب یکی دیگر از اصول اصلی طراحی UX است که اغلب فراموش می شود. در ساده‌ترین سطح، یک رویکرد سلسله مراتبی برای طراحی به این معنی است که در مورد تمام عملکردها و اطلاعاتی که وب‌سایت شما خواهد داشت فکر کنید، و سپس آن را در ساختاری درخت‌مانند ترسیم کنید که در آن هر جنبه‌ای از وب‌سایت شما «طبیعی» از آخرین جنبه‌ها جریان می‌یابد. اگر به طور موثر پیاده سازی شود، صفحات وب سایت شما به قدری طبیعی از یکدیگر جریان می یابند که سلسله مراتب شما کاملاً نامرئی خواهد بود.

اتخاذ این رویکرد در اولین مرحله طراحی مزایای بسیاری را برای شما به ارمغان می آورد. یکی این است که به کاربران شما این امکان را می دهد که راحت تر در سایت شما حرکت کنند و آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند. همچنین مهم است زیرا به شما به عنوان یک طراح این امکان را می دهد که ببینید سایت شما دقیقا چگونه کار می کند.

این می تواند کار شما را به عنوان یک طراح بسیار ساده کند، به این معنی که شما وسوسه نمی شوید که به طور مداوم افزونه ها و تم های جدید را به سایت خود اضافه کنید تا به آنچه می توان با یک رویکرد طراحی منطقی راحت تر انجام داد. همانطور که دیتر رامز در ده اصل برای طراحی خوب خود می گوید: “طراحی خوب تا حد امکان طراحی کم است.”

اجرای اصل سلسله مراتب در طراحی وب باید با توسعه سلسله مراتب اطلاعاتی آغاز شود. سپس می توان از آن برای ایجاد نقشه سایت استفاده کرد. این نقشه سایت باید شامل همه چیزهایی باشد که می خواهید در وب سایت خود بسازید و باید خود را به یک سیستم منوی ساده و زیبا ارائه دهد. از این نقشه سایت، سپس می توانید یک سلسله مراتب طراحی بسازید که صفحات شما را به شیوه ای منسجم و منطقی به هم پیوند دهد.

 

  1. زمینه کلیدی است

یکی از بینش های کلیدی ارائه شده توسط رویکرد طراحی UX این است که زمینه بخش بسیار مهمی از نحوه تعامل کاربران با طرح های شما است. زمینه، در این معنا، به معنای توجه به این است که از کدام دستگاه ها برای دسترسی به صفحه وب شما استفاده می شود و توجه ویژه به این واقعیت است که مرور تلفن همراه اکنون شکل اصلی ترافیک وب است.

طراحی به روش زمینه ای همچنین به معنای توجه به طیف گسترده ای از عوامل دیگر است. طراحی شما ممکن است زمانی که در یک دفتر سرد و ساکت نشسته اید به خوبی کار کند، اما ممکن است کاربران شما در یک زمینه کاملا متفاوت با سایت شما تعامل داشته باشند: در دفتر خود، و همچنین در زمان استراحت ناهار یا در باشگاه پر سر و صدا

در عمل، دو راه اصلی برای ارائه یک رویکرد زمینه ای به فرآیند طراحی شما وجود دارد. یکی از طریق نوع نظرسنجی های کاربران است که در بالا ذکر کردیم، که بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی های طراحی UX معاصر را تشکیل می دهند. یکی دیگر ساده‌تر، اما شاید مؤثرتر است: با استفاده از صفحات وب خود در چارچوبی مشابه با کاربران، کمی تحقیق «قوم‌نگاری» انجام دهید. اگر نمی‌توانید سایت خود را در یک باشگاه شلوغ بخوانید، ممکن است زمان طراحی مجدد فرا رسیده باشد.

اخیراً، این نگرانی‌ها در مفهوم مرتبط «طراحی احساسی» مدون شده‌اند. این رویکرد می تواند به موازات اصول طراحی UX گسترده تر مورد استفاده قرار گیرد و بر محتوای احساسی طرح های شما تمرکز کند. بینش اصلی ارائه شده توسط ایده “طراحی احساسی” این است که کاربران انتظار دارند صفحات وب (و برنامه ها و غیره) بسته به زمان، نحوه و مکان استفاده از آنها، “طعم عاطفی” متفاوتی داشته باشند. توجه به این انتظارات می تواند به طور چشمگیری سطحی را که طرح های شما در بین کاربران طنین انداز می شود بهبود بخشد.

 

  1. کاربر را تحت کنترل قرار دهید

کنترل کردن کاربر یکی دیگر از بخش‌های کلیدی فرآیند طراحی UX است. یک دهه پیش، سکوت گسترده‌ای وجود داشت تا به کاربران سطح بالایی از کنترل بر صفحات وب و برنامه‌هایی که استفاده می‌کنند، داده شود، زیرا ترس گسترده‌ای وجود داشت که آنها را خراب کنند. با این حال، یکی از یافته‌های کلیدی دو دهه تحقیق UX این بوده است که اکنون می‌دانیم که کنترل بیشتر به کاربر باعث تجربه بهتری می‌شود.

این بدان معنا نیست که شما باید به کاربران خود کنترل کامل و کامل بر صفحات وب خود بدهید. اطلاعات بیش از حد می‌تواند کاربران بی‌تجربه را تحت تأثیر قرار دهد و استفاده از وب‌سایت شما بدون توجه به ویژگی‌های پیشرفته‌ای که ارائه می‌دهید، باید آسان باشد. با این وجود، باید این واقعیت را بدانید که بسته به نوع صفحه وب که طراحی می کنید، باید برای کاربران قدرتمند و همچنین برای مشتریان عادی کار کند. می توانید این گزینه های پیشرفته را در قسمت دیگری از سایت خود پنهان کنید، اما آنها باید همیشه در دسترس کسانی باشند که مایل به استفاده از آنها هستند.

در ادامه بخوانید  دسترسی به رنگ: چگونه استانداردهای دسترسی به وب سایت را برای رنگ رعایت کنیم

با این حال، فقط یک کلمه هشدار دهنده است. در حالی که دادن کنترل به کاربران منجر به تجربه بهتری می شود، همیشه باید یک “خروج اضطراری” از این گزینه های پیشرفته ارائه دهید. به عبارت دیگر، در اینجا باید تعادل دقیقی برقرار شود. همیشه باید کادرهای تایید را در جای خود قرار دهید تا کاربران به طور تصادفی به جلسه خود آسیب نرسانند و همچنین دکمه “تنظیم مجدد” را در نظر بگیرید تا بتوانند به گزینه های پیش فرض سایت شما برگردند.

 

  1. قابلیت دسترسی

دسترسی به این معنی است که طراحی های خود را برای همه، از جمله افراد دارای معلولیت، آسان کنید. قرار دادن قابلیت دسترسی در مرکز فرآیند طراحی شما حداقل به دو دلیل مهم است: ۱) به کاربران شما اجازه می دهد تا یک تجربه عالی داشته باشند. ۲) مقررات زیادی وجود دارد که شما را ملزم به ارائه دسترسی برابر می کند.

ممکن است کار دلهره‌آوری به نظر برسد که همه طرح‌های خود را برای ناتوانی‌ها مناسب کنید. با این حال، منابع بسیار خوبی وجود دارد که کمک خواهد کرد، از جمله منابع ما در اینجا.

این منابع همچنین به شما کمک می‌کنند تا مطالب بازاریابی ایمیلی در دسترس را منتشر کنید، و به شما نشان می‌دهد که چگونه کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی را طراحی کنید که با مخاطبان مختلف طنین‌انداز شود.

ممکن است به نظر برسد که تمرکز بر ساخت صفحات وب قابل دسترسی برای همه، منابع زیادی را مصرف می کند که بهتر است برای بهبود طراحی اساسی صفحات وب شما صرف شود. اما در واقعیت، این دو فرآیند ارتباط نزدیکی با هم دارند. به عنوان مثال، تمرکز بر ارائه یک تجربه عالی برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند، ممکن است به این معنی باشد که طراحی بصری صفحات خود را به طور اساسی ساده می کنید. زیرا همانطور که در بالا دیدیم، طراحی ساده طراحی بهتری است و طراحی های ساده نیز تجربه کاربر «متوسط» را بهبود می بخشد.

 

  1. تست قابلیت استفاده

اصل نهایی طراحی UX با اصل اولی که به آن اشاره کردیم رابطه عمیقی دارد. اجرای یک استراتژی طراحی کاربر محور به معنای مشورت با کاربران خود درست در ابتدای فرآیند طراحی است، اما تعامل شما با آنها باید بسیار عمیق تر باشد. برای اطمینان از اینکه صفحات وب شما برای کاربران شما کار می کنند، باید یک سیستم مستمر و دقیق تست قابلیت استفاده را ایجاد کنید.

ایده اصلی که در اینجا باید در نظر داشت این است: فرآیند طراحی زمانی که صفحه وب خود را منتشر می کنید متوقف نمی شود.

در عوض، طراحی یک فرآیند تکراری است که در آن شما به طور مداوم به دنبال درک روشی هستید که کاربران واقعاً از صفحات وب شما استفاده می کنند و از این هوش برای بهبود آنها استفاده می کنید. این امر به ویژه برای شرکت‌های در حال رشد بسیار مهم است، زیرا وب‌سایت‌هایشان با افزودن قابلیت‌های جدید به سرعت غیرقابل استفاده می‌شوند، و طراحی‌های آن‌ها می‌توانند به سرعت از سرعت پایین وب‌سایت با بارگیری مواد جدید رنج ببرند.

در عمل، اعمال این اصل به معنای ساختن یک مدل تست قابلیت استفاده است، و منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند، از جمله راهنمای خود ما در مورد آزمایش کاربر.

 

طراحی UX عالی می تواند متعلق به شما باشد

پس از مطالعه اصول طراحی UX در بالا، متوجه خواهید شد که بیشتر آنها از اولین اصل طراحی UX که به آن اشاره کردیم سرچشمه می گیرند: تمرکز بر کاربر.

این یک تصادف نیست. ارزش اولیه فرآیندهای طراحی UX این است که آنها یک حقیقت اساسی در مورد طراحی وب را تشخیص می دهند: شما وب سایت خود را برای خودتان طراحی نمی کنید، بلکه برای کاربران خود طراحی می کنید. چیزی که برای شما بدیهی به نظر می رسد ممکن است برای کاربران شما نباشد، و بسیاری از طراحان وب متوجه خواهند شد که کاربران آنها در نهایت به روش های غیرمنتظره و برنامه ریزی نشده با طرح های آنها تعامل می کنند.

اگر طراحی UX را بتوان در یک ایده خلاصه کرد، آن این است: توسعه یک وب سایت باید به عنوان طراحی وب تکراری تلقی شود، که در آن بازخورد کاربران به طور مداوم توسعه سایت شما را نشان می دهد. به همین دلیل، طراحان وب باید تا حد امکان به دنبال تعامل نزدیک با کاربران خود باشند و به یاد داشته باشند که اگر مشتریان شما نتوانند از آن استفاده کنند، زیباترین طراحی دنیا ارزشی ندارد.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *